Ceramika dekoracyjna i użytkowa Znaleziono 82 produkty

Ceramika powstaje w procesie wypalania uformowanej gliny. Produkty ceramiczne po latach zapomnienia przeżywają swój renesans. Do mody wracają ceramiczne talerze, kubki, miseczki, a także wazony, ozdoby czy nawetr meble z ceramiki. Zaletą ceramiki jest jej bogata kolorystyka, różnorodność form oraz walory dekoracyjne.

Czym jest ceramika użytkowa?

Ceramiką użytkową określamy wszelkie wyroby wykonane z ceramiki, które mają nie tylko walor estetyczny, ale także funkcjonalny. Są to między innymi kubki, wazony, talerze, misy i wiele, wiele innych. Tworzenie tego rodzaju artykułów jest niezwykle istotnym elementem dziedzictwa starożytności. Z licznych badań archeologicznych i historycznych wiemy, że wspomniana sztuka użytkowa była szeroko rozpowszechniona w starożytnym świecie, głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Ze szczególnego kunsztu słynęli ówcześnie żyjący Grecy, którzy na ceramicznych, okazałych wazach odwzorowywali sceny z życia Herkulesa, przedstawiano także historie związane z mitologią grecką. W ten sposób tworzono naczynia ceremonialne, jak i te używane każdego dnia. Przykładowo lekyt służył do przechowywania i nalewania pachnących olei, kantaros przeznaczony był do picia wina (kształtem przypominał puchar zawodów sportowych), a amfora służyła do przechowywania wody, miodu, czy oliwy. Łączyły one zatem funkcjonalność z estetyką, z czego chętnie korzystamy także obecnie.

Ceramika użytkowa artystyczna nada wnętrzom wyjątkowego wyrazu

Niemal w każdym domu znajdziemy wyroby ceramiki ozdobnej przeznaczonej do codziennego użytkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o bogato zdobionych kubkach, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne. Według trendów najlepiej jest, aby każde naczynie było zupełnie inne. Niegdyś takie kompletowanie zastawy było uważane za kiczowate, ale dziś świadczy o wyczuciu smaku i dbałości o każdy detal. To samo odnosi się do talerzy, czy miseczek. Warto zaopatrzyć się również w talerzyki na przekąski o niebanalnym designie, które z pewnością przykują uwagę naszych gości. Całości wystroju dopełni ceramika ozdobna na ścianie – do łask powraca wieszanie dekoracyjnych talerzy, ale równie efektownie prezentują się ceramiczne maski, figurki zwierząt oraz rośliny.

Jaka ceramika dekoracyjna sprawdzi się w salonie?

Aranżowanie naszych mieszkań i domów to niezwykle ważny element budowania atmosfery wnętrz, przez co znacznie bardziej komfortowo możemy wypoczywać, a także przyjmować gości. Warto zatem zastosować ceramikę dekoracyjną do salonu, która dopełni wizerunek zastosowanych mebli, jak również kolorystyki ścian. Podstawa to dobrej jakości okazały wazon, w którym umieścimy świeże, cięte kwiaty, czy stworzymy dekorację jesienną z ususzonych kwiatów hortensji oraz traw. Dobrze sprawdzają się także ozdobne kominki wykonane z ceramiki przeznaczone do aromaterapii. Odporne są na ciepło podgrzewaczy, a przy tym dają miły dla oka efekt po zgaszeniu światła. Polecamy skłonić się także ku różnego rodzaju figurkom. Tutaj wybór mamy ogromny – w okazałym wnętrzu sprawdzą się duże wazy umieszczane na podłodze, przypominające naczynia greckie, z kolei w mniejszym salonie możemy wykorzystać małe figurki stawiane na komodzie, czy regale. Warto jednak mieć na uwadze odpowiednie łączenie wszystkich dodatków, ponieważ to one stawiają przysłowiową kropkę nad „i” w aranżacjach, dlatego całość powinna być efektowna, ale także i spójna. Do większości kompozycji pasuje biała ceramika dekoracyjna o minimalistycznej stylistyce, ponieważ nawet w przypadku zmiany aranżacji na zupełnie nową, dodatki będą wciąż do niej pasować.

Zobacz także inne produkty: