Stoły okrągłe Znaleziono 132 produkty

W ostatnim czasie stoły okrągłe zdecydowanie zyskują na popularności – nie tylko w mieszkaniach i domach prywatnych, ale także restauracjach i kawiarniach, a nawet biurach. Okrągłe stoły do jadalni znacznie częściej wybierane są także przez projektantów i architektów wnętrz w ich aranżacjach przestrzeni. Nic dziwnego, takie stoły mają wiele zalet. W wymiarze estetycznym wnoszą do wnętrza dużo więcej elegancji i delikatności niż stoły prostokątne czy kwadratowe.

Zalety stołów okrągłych

Jak już wspomnieliśmy stoły okrągłe są delikatniejsze i subtelniejsze w formie niż ich prostokątne wersje. Tym samym znacznie lepiej nadają się do wnętrz w stylu np. romantycznym, boho, rustykalnym, glamour czy klasycznym. Oczywiście dobrze wybrany projekt będzie też świetnie się sprawdzał w przestrzeni industrialnej.

Dużą zaletą okrągłego stołu jest to, że możemy przy nim zastosować nieparzystą liczbę krzeseł – szczególnie, gdy jest to stół okrągły na jednej nodze.

Choć stoły okrągłe potrzebują więcej przestrzeni niż stoły kwadratowe lub prostokątne o podobnych wymiarach, to mimo wszystko są lepszym wyborem do niektórych przestrzeni. Na przykład lepiej sprawdzą się we wnętrzach otwartych (jak choćby dużym salonie z aneksem kuchennym) oraz w pomieszczeniach o kwadratowym kształcie.

Wiele osób docenia to, że wszyscy goście siedzący przy okrągłym stole są do siebie zwróceni twarzami. Takie rozmieszczenie sprzyja integracji i towarzyskim rozmowom. Nikt nie czuje się też pominięty.

Ważne są także względy bezpieczeństwa, szczególnie, gdy w domu są dzieci. Okrągłe stoły ze względu na swoją formę i obłe ranty są przyjaźniejsze dla małych domowników niż stoły prostokątne, posiadające ostre narożniki.

Okrągłe stoły rozkładane i nierozkładane

Wybierając stół okrągły nie trzeba rezygnować z jego funkcjonalności. W ofercie producentów stołów dostępne są zarówno modele okrągłych stołów rozkładanych i nierozkładanych. Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz przestrzeni. W dużych wnętrzach dobrze jest zdecydować się na stół rozkładany, który może znacznie zwiększyć liczbę siedzących przy nim osób. Wśród rozkładanych stołów okrągłych są takie, które rozkładają się do owalu – przy takim typie stołu musimy zapewnić sobie więcej miejsca na długość. Znacznie rzadziej można znaleźć stoły okrągłe rozkładające się do jeszcze większego koła. Świetnym przykładem jest tu stół SM33 Skovby.

Stoły okrągłe nierozkładane polecamy w szczególności do wnętrz małych – małych jadalni, salonów i aneksów kuchennych. To także dobry wybór w kawalerkach i dla par bez dzieci. Nierozkładane stoły okrągłe są świetnym wyborem w mieszkaniach na wynajem, wakacyjnych apartamentach, kawiarniach i restauracjach. Najczęściej stoły nierozkładane są również tańsze od modeli rozkładanych.

Najciekawsze stoły okrągłe – ranking Pufa Design

Naszym ulubionym modelem jest bez wątpienia okrągły stół na jednej nodze SM33 Skovby. Ten duński producent stworzył piękny mebel, o unikatowym systemie rozkładania. Stół SM33 rozkłada się jak kwiat lotosu i może zmieścić aż do 9 osób – sprawdź go koniecznie!

Ten sam producent ma w swoim portfolio także stół SM112. Jego największą zaletą jest to, że rozkłada się od 130 cm do aż 330 cm! Trudno o takie możliwości wśród konkurencji.

Iwona Kosicka proponuje z kolei niezwykle dekoracyjne rozwiązanie – okrągły stół na jednej nodze Szycha. Jego masywny dębowy blat wygląda, jakby osadzony był na nodze zbudowanej z wielkich, owalnych kamieni. Równie dekoracyjny, choć już w innym stylu jest stół okrągły Midst Muuto. To propozycja do wnętrz rezydencjalnych, eleganckich, zdecydowanych w wyrazie. Ten stół posiada niezwykle masywną, stalową nogę malowaną na połysk. To rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane, choć przyznajcie – wyjątkowo intrygujące.

Miłośnikom minimalizmu polecamy kolekcję okrągłych stołów Base Muuto. Zapewniają one świetną jakość i połączenie z nietypowymi materiałami, jak np. wytrzymałe nanolaminaty na blatach.

Sprawdź także nasze:

Lampy wiszące do jadalni

Krzesła do jadalni

Lampy stołowe do jadalni