Lampy kuchenne retro – czyli moda z dawnych lat powraca

Obecnie wraca moda na retro dodatki dekoracyjne – jednym z nich są lampy kuchenne w wersji retro. Ich forma często nie odbiega od atrybutów wykorzystywanych w kuchniach naszych babć. Ceramiczne, finezyjnie stworzone klosze czy metalowe lampy – każda z nich dopełni wiele klimatycznych współczesnych kuchni. Kuchenne lampy retro cechuje bardzo odmienny od nowoczesnego stylu design. Pozwalają one wprowadzić niezwykle oryginalny charakter do pomieszczenia kuchennego, przez co stają się one obecnie bardzo popularne.

Clava Dine Red Earth, Umage

Lampa kuchenna retro – niejednoznaczny dodatek wnętrzarski

Lampy kuchenne retro, jak sama nazwa wskazuje, są nawiązaniem do przeszłości, a dokładnie wystroju wnętrz sprzed kilkudziesięciu lat. Forma kuchennych lamp retro nie jest dokładnie zdefiniowana. Mamy do wyboru modele nawiązujące do stylu rustykalnego czy dekoracji z lat 50. czy 60. W Polsce są to lampy przywołujące klimat PRL-u. Mowa tu przede wszystkim o kuchennych lampach retro wykonanych z ceramiki, zwłaszcza w jasnych odcieniach, ale do łask powracają także produkty stworzone z plastiku, przeważnie w wyrazistych kolorach. Kształt kuchennych lamp retro jest przeważnie prosty – mają postać kloszy w kształcie rozchylonego stożka czy kształtu przypominającego lampy studyjne.

Kinkiety Birdy Wall, Northern

Kuchenne lampy retro pasujące do wnętrz zaaranżowanych w innych stylach

Lampy kuchenne retro sprawdzą się w wielu typach wnętrz. Doskonale komponują się z obecnie modnymi stylami industrialnym oraz loftowym. W tym celu warto wykorzystać lampy przypominające oświetlenie przemysłowe, czyli z prostym metalowym kloszem, w czarnym bądź aluminiowym kolorze. Taka kuchenna lampa retro świetnie komponuje się z innymi dodatkami, na przykład metalowymi regałami czy betonowym tynkiem oraz odsłoniętymi cegłami na ścianie. 

Lampa Ballet, Spring Copenhagen

Lampy kuchenne retro jednym z wyznaczników wystroju amerykańskich restauracji

Lampy kuchenne retro są nieodzownym elementem znajdującym się w wielu amerykańskich restauracjach. Czerwone kanapy obite materiałem skóropodobnym, czarno-białe płytki podłogowe i kolorowe plakaty jednoznacznie kojarzą nam się z amerykańskim wystrojem lokali gastronomicznych. Nie zapominajmy o kuchennych lampach retro, które stanowią ważny dodatek dekoracyjny. W takich restauracjach są one nisko umieszczone nad stołami, dzięki czemu dają wyraziste światło.

Lampa Cuna Mint Green, Umage

Kuchenna lampa retro idealna do pop-artowych wnętrz

Lampa kuchenna retro jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dbają o efektowny wystrój wnętrz, gdzie ogromną rolę odgrywają dodatki. Wyraziste i barwne ściany uzupełnia się o grafiki z motywami znanymi z pop kultury, stworzone głównie przez Andy’ego Warhola. Nie brakuje zatem plakatów z wizerunkami Marylin Monroe czy niezwykle popularnymi niegdyś puszkami z zupą firmy Campbell. Tak mocne wnętrze bardzo dobrze tonują kuchenne lampy retro, często wyglądem przypominające metalowe durszlaki z uchwytami. Ich jasna kolorystyka doskonale komponuje się z całym wystrojem, nie powodując jednocześnie przesytu wyrazistymi dodatkami.

Lamy Reflex Mini, Tar Design

Pufa Design

Odpowiedz


*