Czy żyrandol musi być na środku?

W domach i mieszkaniach zwracamy szczególną uwagę na sposób aranżacji wnętrz, które stają się wtedy idealnym miejscem do wypoczynku i przebywania z rodziną. Wiele osób szuka inspiracji w tej kwestii, w tym informacji, czy żyrandol musi być na środku. Tego rodzaju oświetlenie jest bardzo ważne w każdym typie wnętrz, ponieważ doświetla całą przestrzeń, budując tak zwane oświetlenie ogólne, które może być w zależności od naszych potrzeb dopełniane lampami dającymi światło punktowe. Z pewnością wielu z nas odpowiadając na pytanie, czy żyrandol musi być na środku, umiejscowiłoby go właśnie w centralnym miejscu sufitu. Przez dłuższy czas była to niepisana zasada instalowania oświetlenia w każdym pokoju, od której coraz częściej się odchodzi. Poniżej zawarliśmy praktyczne wskazówki, w jakich pomieszczeniach żyrandol powinien być na środku, a także prezentujemy alternatywne sposoby jego montażu.

Lampa Acorn, Bolia

Żyrandol dobrze jest powiesić tak, aby rozgraniczał strefy w pomieszczeniu 

Już wiemy, że żyrandol nie musi być na środku. Jak jednak odpowiednio zainstalować go we wnętrzu? Można wykorzystać to jako element wyznaczania stref, co sprawdza się szczególnie w tak zwanych open space’ach, gdzie część wypoczynkową mamy połączoną z jadalnianą, nierzadko również i z kuchenną. Wtedy żyrandol można powiesić nad stołem, przy którym spożywamy wspólnie posiłki, co da rewelacyjny efekt zwłaszcza podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych. Można wykorzystać lampy również w inny sposób, wieszając je nad wolną przestrzenią między częścią jadalnianą i wypoczynkową, co optycznie podzieli wnętrze na dwa mniejsze. Wiele osób stawia także na wieszanie żyrandoli nad stolikami kawowymi, jednak polecamy zastosować w tym przypadku nieco łagodniejsze modele. 

Lampy Baloon, Bolia
Żyrandol Nomi, Nordlux

Czy żyrandol musi być powieszony na środku w sypialni? 

Umieszczanie żyrandola na środku najlepiej sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń, którymi zazwyczaj są sypialnie. Lampa sufitowa zastosowana w centralnym miejscu daje równomierne światło docierające do każdego miejsca pokoju. Jednak w przypadku znacznie większych pomieszczeń możemy wykorzystać żyrandole w zupełnie inny sposób, montując je po obu stronach łóżka. Dzięki temu będą one pełnić jednocześnie funkcję estetyczną i użytkową. Jest to świetny sposób na wyeksponowanie dekoracyjnych lamp budujących klimat w pomieszczeniu, na przykład dodatków w stylu boho. Niejako przejmują one funkcje nocnych lampek, które sprawdzają się podczas czytania książek oraz czasopism.

Lampa Eos Esther, Umage

Jaki typ lamp sufitowych warto jest umieszczać na środku sufitu? 

Gdy już znamy odpowiedź na pytanie, czy żyrandol musi być na środku, warto jest zwrócić uwagę również na modele lamp, które najlepiej prezentują się umieszczone w centralnej części sufitu. Mowa tutaj o lampach utrzymanych w stylu glamour. Najczęściej mają one postać okazałych dodatków, które zdecydowanie lepiej się prezentują umieszczone na środku, dzięki czemu będą królować nad całą przestrzenią, a nie tłumić jedną z części wnętrza. 

Lampa Margin, New Works.

Sprawdź także:

Pufadesign

Odpowiedz


*