Jak się montuje kinkiet?

Praktyczne wskazówki, jak montuje się kinkiet?

Kinkiety są typem lamp umieszczanych na ścianie, które niewątpliwie pozwalają na uzyskanie wyjątkowego klimatu we wnętrzu. Świecą subtelnym światłem, które nada dodatkowego waloru dekoracyjnego. Warto montować kinkiet w taki sposób, aby był on oprawą dla wnętrza. Możemy zlecić montaż firmie remontowej, która akurat realizuje w naszym domu remont, ale możemy przeprowadzić go także samodzielnie. Poniżej zawarliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak się montuje kinkiet, zatem zachęcamy do lektury.

Kinkiet Igram, Grupa Studio
Kinkiet Alanis, Nordlux

Montaż kinkietu warto jest dobrze zaplanować

Zanim przystąpimy do montażu kinkietu, warto jest zaplanować, w którym miejscu i na jakiej wysokości będzie on umieszczony. Jest to ważne z uwagi na fakt przygotowania instalacji elektrycznej do podłączenia kinkietu. Zazwyczaj planuje się go na etapie remontowania pomieszczenia, ponieważ przewody pod kinkiety umieszczane są w ścianie. Dzięki temu po zamontowaniu z kinkietów nie wychodzą dodatkowe kable, które mogłyby wyglądać nieestetycznie. Najlepiej odmierzyć metrówką z poziomu podłogi, gdzie kinkiet będzie zamontowany – jest to bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy w bliskiej odległości od siebie mają być umocowane dwa kinkiety. Tak wykonany pomiar sprawi, że będą się one znajdowały na tej samej wysokości.

Lampa ścienna Arigato, Grupa Studio

Zobacz, jak montuje się kinkiet krok po kroku

Montaż kinkietu do przygotowanej instalacji elektrycznej jest bardzo prosty i zajmuje jedynie kilka minut. Poniżej przedstawiamy, jak się montuje kinkiet krok po kroku: 

1. Na początku odmierzamy metrówką i zaznaczamy miejsca wywiercenia otworów pod kinkiety, aby były one równo umocowane do ściany. 

2. Wyłączamy bezpieczniki i dla pewności sprawdzamy próbnikiem, czy w przewodach nie ma napięcia. 

3. Gdy upewnimy się, że możemy bezpiecznie pracować, czas przystąpić do montażu kinkietu. Na początku nawiercamy otwory, w których umieszczamy kołki rozporowe. 

4. Następnie do kołków mocujemy za pomocą małych śrubek nasadę kinkietu. 

5. Kolejnym krokiem jest połączenie przewodów z kostką. Usuwamy z nich część izolacji i łączymy w ten sposób: przewód w czarnym kolorze umieszcza się w miejscu z oznaczeniem L, przewód żółtozielony umieszczamy w środkowym otworze, a ten w kolorze niebieskim z otworem z literą N. Jeśli mamy do czynienia z oprawami II klasy ochronności, to wtedy nie podłączamy żółtozielonego przewodu. 

5. Ostatnim etapem będzie umocowanie pozostałych elementów kinkietu oraz żarówki.

Kinkiet Post, Muuto
Kinkiet Eos Up, Umage

Jak montuje się kinkiet nad łóżkiem lub kanapą?

Jeśli już wiemy, jak montuje się kinkiety poprawnie, warto jest wiedzieć także, gdzie najlepiej je przymocować, aby były funkcjonalne, stanowiąc jednocześnie element dekoracyjny wnętrza. Najczęściej kinkiety instaluje się w łazienkach, gdzie są dodatkowym źródłem światła. Wiele osób wybiera je również do salonu i sypialni, gdzie umieszczane są nad kanapą lub łóżkiem. Są one wtedy źródłem światła przydatnym podczas lektury gazety czy książki. W tego rodzaju pomieszczeniach kinkiety montuje się mniej więcej na 3/4 wysokości ściany, dzięki czemu doskonale doświetlą określoną przestrzeń.

Kinkiet Darcie, Nordlux

Zobacz także:

Pufadesign

Odpowiedz


*