Oświetlenie salonu - inspiracje cz. 2

Oświetlenie salonu – inspiracje, cz. 2

Kontynuując inspirującą podróż w zakresie pomysłów na oświetlenie salonu, serdecznie zapraszamy na drugą część naszego wpisu. Osoby, które chciałby przeczytać pierwszą część, serdecznie zapraszamy do artykułu pt.” Oświetlenie salonu – inspiracje, cz.1” 

Inspirujące oświetlenie salonu w stylu industrialnym

Takie rozwiązanie natomiast będzie kojarzyć się z rozwojem przemysłu w Europie. Lampy te sprawdzą się doskonale do surowych pomieszczeń, gdzie nie ma natłoku dodatków oraz ozdób.

Białe klosze lamp Strand, Muuto

Salon, w którym oświetlenie stanowi m.in. biały abażur to coś dla amatorów klasycznego wystroju. Zabudowana, szklana część klosza w mlecznym kolorze będzie dawać bardziej rozproszone światło. Typ ten jednocześnie jest najbardziej uniwersalnym, jeśli chodzi o sam styl wnętrza. Nie ważne, w jakim kolorze mamy meble, czy posiadamy dużo akcesoriów, a nawet jakie zainstalowane są rolety. One zawsze będą dobrze wyglądać. Zdecydowanie warto jest rozważyć stylowe żyrandole do salonu.

Lampa podłogowa Alton, Nordlux
Kompozycja lamp Fluid, Muuto

Ekstrawagancka propozycja oświetlenia do designerskich salonów

Niezwykle designerskie jest oświetlenie stylizowane na szyszki lub lampy obleczone w pióra. Szyszki składające się z tworzywa w różnym kolorze polecamy osobom, które lubią wnętrza z charakterem. Nie lubią przerostu formy nad treścią, uważają, że salonowi jako pomieszczeniu, gdzie przyjmujemy gości nie jest wiele potrzebne, a tylko kilka pięknych i wyjątkowych elementów.

Lampa – szyszka: Aluvia mini, UMAGE

Oświetlenie wykonane z drewnianych modułów ciętych laserowo będzie doskonale pasować do salonu, który ma duszę, w którym znajdziemy zielone kwiaty w doniczkach. Pomieszczenie takie często stworzone jest w duchu modernistycznym. Gdzie meble tapicerowane są w stylowych kolorach, na przykład fotel do którego wybrano granat, tylko bardziej chabrowy.

Ciekawą propozycją inspiracji salonowego oświetlenia są lampy pająki

Czyli lampy zwane z angielskiego spiders. Rozróżniamy ich dwa typy: pierwszy to ten, który posiada elastyczne kable i mocujemy je do sufitu, w zależności od miejsca, gdzie chcemy, by padało światło. Drugi typ zamiast kabli ma metalowe pałąki ułożone w asymetryczny wzór. To kolejny rodzaj oświetlenia, które wymaga ozdobnych żarówek, ponieważ są one bezpośrednio mocowane na obudowie.

Czy salon wymaga dodatkowego oświetlenia, np. do czytania?

Zastanówmy się, czy w naszym salonie będzie miejsce do czytania. Jeśli tak, to warto wybrać dodatkowe oświetlenie, czy to w postaci lamp stojących, podłogowych, czy np. oświetlenia ściennego, bocznego – kinkiety do salonu. Najprościej będzie, gdy mając już wybraną lampę do salonu sufitową dobierzesz pasującą do niej lampą stojącą. Wiele marek ma całe zestawy/linie lamp zaprojektowane tak, by właśnie wnętrze salonowe było spójne wizualnie. Eleganckie lampy stołowe będą cudownym dodatkiem kompozycyjnym do całego pomieszczenia

Kameralne oświetlenie stołu lampą Cuna, UMAGE

Bardzo ciekawą opcją na inspirujące oświetlenie salonu są plafony i światło punktowe

Składają się one z żarówek halogenowych dających mocne światło. Sprawdzą się wyśmienicie do mniejszych pomieszczeń, przy tych dużych mogą nie dawać wystarczającej ilości światła.Spotlight sprawdza się również, gdy chcesz podświetlić jakąś część pomieszczenia np. przepiękny obraz na ścianie lub unikatową i starą wazę.

Możliwości na czerpanie inspiracji oświetlenia salonowego jest bardzo dużo. Ciekawą i bardzo skuteczną formą jest także przeglądanie zdjęci konkretnych rozwiązań, czy aranżacji, co pozwala znacznie lepiej wyobrazić sobie, jak może wyglądać salon przy użyciu danych rozwiązań. Wybór kolorystyczny również jest niezwykle szeroki, dzięki czemu można idealnie dobrać ten idealny. Życzmy powodzenia w poszukiwaniu inspiracji na urządzenie salonu, mając nadzieję, że choć trochę pomogliśmy w aranżacji i wyborze, oraz nakreśliliśmy, czym sugerować się podczas zakupu oświetlenia.

Lampa Bell, Normann Copenhagen

Pufadesign

Oświetlenie salonu - Inspiracje

Odpowiedz


*