Oświetlenie salonu - Inspiracje

Oświetlenie salonu – inspiracje, cz. 1

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, to tu przyjmujemy gości i spędzamy najwięcej czasu. Oświetlenie w salonie zgonie z obecnymi trendami to nie tylko źródło światła, ale również i często przede wszystkim, niezwykle ważny element dekoracyjny, aranżacyjny, który ponadto może odmienić charakter wnętrza. Poszukując zatem oświetleniowych inspiracji do salonu warto kierować się designem całego pomieszczenia, stylem w jakim urządzone są dane wnętrza, ale także rolą, jaką ma spełniać oświetlenie i w zależności od tego dobrać odpowiednie rozwiązania.

Oświetlenie w salonie powinno relaksować – pomysły oraz inspiracje

Zanim wybierzemy same abażury warto wcześniej ustalić, jaką temperaturę barwową powinno mieć światło. Ciepłe czy neutralne, a może zimne? W zależności od celu, jaki salon ma spełniać dobrze jest dobrać barwę światła. Jeśli salon ma służyć zwyczajowo, jako miejsce wypoczynku i relaksu, to najlepiej sprawdzi się barwa ciepła lub neutralna. Działa ona uspokajająco i wyciszająco. Natomiast jeśli salon miałby stać się przykładowo miejscem, gdzie będziemy pracować, a światło miałoby pełnić rolę pobudzającą, to warto rozważyć barwę zimną.

Lampa Acorn, Northern

Gdy już podejmiemy decyzję co do temperatury barwowej, przyjdzie nam się zmierzyć z żarówkami. Przy nowoczesnych lampach często żarówki są widoczne i również stanowią element aranżacyjny we wnętrzu. Mnogość rodzajów, kształtów i stylów jest tak duża, że z łatwością dobierzemy te idealnie współgrające z naszym salonem. Warto tutaj wymienić przykładowo dekoracyjne żarówki „Edisona”, które w niezwykły sposób tworzą klimat w każdym pomieszczeniu.

Lampy Grain nad stołem, Muuto

Gdy już zdecydowaliśmy, czy chcemy zastosować ozdobne żarówki, czy też raczej stawiamy na tradycyjne modele, przychodzi czas na wybór lamp do salonu, które będą kluczowym elementem oświetlenia, ale także dekoracji i stylu, w jakim salon jest urządzony. Tutaj czekają nas kolejne wybory. Najbardziej popularnym typem jest oświetlenie sufitowe i może zacznijmy od tego.

Pomysły na bazowe oświetlenie salonu

Lampy wiszące uchodzą za swego rodzaju must have każdego salonu. Dają one światło użytkowe, ale także podkreślą charakter pomieszczenia i pozwolą uwypuklić styl, w jakim jest urządzony. Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych polecamy lampy bez abażuru. Takie gdzie najważniejsze jest czyste światło. Możemy do nich wybrać ozdobne żarówki lub te bardziej klasyczne. Będą świetne nie tylko do salonu, ale i do jadalni. Zapewnią maksimum światła, które będzie dokładnie rozlewać się po całym pomieszczeniu.

Lampa Orb, Bolia

Warto rozważyć także lampy z dymionego szkła, które dodadzą wnętrzu blasku z lekko stonowaną poświatą. Jednym słowem docierające do nas światło będzie bardziej przytłumione. Tutaj również warto zaopatrzyć się w ozdobne żarówki. Polecamy do tych modeli rozważyć wybór światła ciepłego, doda ono wnętrzu przytulności, a salon zyska szyk i klasę. Żyrandole do salonu tworzą ponadto niezwykły klimat.

Seria lamp Pure, Nordlux

Oświetlenie salonowe w stylu retro to połączenie klasycznego kształtu klosza z nowoczesnymi materiałami, czyli np. z metalem o prostym wykończeniu. Ten typ oświetlenia polecamy w szczególności do jadalni lub do umieszczenia go nad stolikiem kawowym. Tu również żarówki są widoczne, designersko prezentują się żarówki okrągłe. Ze stylem retro będą współgrać kolorowe, kontrastowe meble i ściany. A wyposażenie będzie mogło składać się z różnych, pozornie nie do końca pasujących do siebie przedmiotów. Takie właśnie jest retro, lubi kolor i barokowy przepych.

Kinkiet Arigato, GRUPA

Na tym kończymy pierwszą części inspiracji dotyczących oświetlenia w salonie i serdecznie zapraszamy do części drugiej, pt.”Oświetlenie salonu – inspiracje, cz.2”

Punktowe oświetlenie stołu lampami Chimes, UMAGE

Pufadesign

Oświetlenie salonu - inspiracje cz. 2

Odpowiedz


*