Wazony Bolia w Pufa Design

Co za wazon, co za historia!

Wazony – mamy ich w domu zazwyczaj kilka i wciąż moglibyśmy mieć kolejne, bo czujemy, że dany kwiat, czy inna forma roślinna, potrzebuje tej szczególnej oprawy. Bo wazon plus to co się w nim znajdzie, to często wyraz naszego nastroju czy spontanicznych potrzeb aranżacyjnych. Można powiedzieć, że wazony są jak kameleony, zdolne do przekształcenia przestrzeni, każdego dnia niosą inną wiadomość o samopoczuciu domowników. Dodatkowo ich różnorodne wielkości, kolory i kształty pozwalają na eksponowanie nie tylko kompozycji kwiatowych lub roślinnych. Od małych, delikatnych bukietów w wazonach na parapecie po spektakularne aranżacje na stole czy komodzie – możliwości są nieograniczone. To często więcej niż tylko wazon!

Na zdjęciach wyżej: wazony Silent Muuto w różnych kolorach i wielkościach.

Z jakich materiałów wykonane są wazony?

Mamy w czym wybierać, ponieważ świat wazonów ma kilka klasyków, który każdy z nas ma lub miał w domu. Na pewno należą do nich przezroczyste wazony szklane. Idealne do eksponowania kolorowych kwiatów, zwłaszcza tych o intensywnych barwach.

Wazony ceramiczne, również jedne z najbardziej popularnych, nadają się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Pasują do różnorodnych rodzajów kwiatów, zarówno świeżych, jak i suchych.

Wyżej: ceramiczne wazony Spring Copenhagen

Mniej oczywiste wybory to wazony metalowe i wazony betonowe. Te pierwsze dodają wnętrzu nuty industrialnego stylu. Idealnie komponują się z minimalistycznymi bukietami z jednym gatunkiem kwiatów lub gałązkami. Te drugie nadają wnętrzom surowy, nowoczesny charakter. Doskonale prezentują się z delikatnymi, pastelowymi kwiatami lub zielonymi roślinami.

Projektanci eksperymentują też z nowymi materiałami. I tak możemy spotkać wazony z materiałów kompozytowych, szkła akrylowego (plexi) czy futurystyczne, wykonane na drukarkach 3D.

Wyżej: metalowy, lustrzany wazon Into Northern

Niżej: futurystyczne wazony ogrodowe Boyo Plust

Kwiatów kilka – jakie kwiaty aranżować w wazonie?

Co wybrać do naszego wazonu? To pytanie ma oczywiście wiele odpowiedzi, ponieważ każdy z nas z wazonu korzysta w indywidualny sposób. Dobrym przykładem może tu być np. japońska sztuka układania kwiatów – ikebana, która podkreśla harmonię, równowagę i piękno natury. Czasem sam proces obcowania z naturą, zanurzania się w bogactwie jej kolorów i aromatów. To chwila, kiedy możemy oderwać się od codzienności i zatopić się w pięknie świata roślin. A kiedy jest na to lepsza pora niż wiosną, kiedy przyroda pełnią kolorów budzi się do życia i energetyczna zieleń pojawia się w swojej najbardziej wibrującej odmianie.
Majowe ogrody, pełne kolorowych kwiatów, są prawdziwym rajem dla miłośników natury.

Powyżej: futurystyczne kompozycje w wazonach ceramicznych KINK Muuto

Różne kształty, wielkości i kolory wazonów pozwalają na eksponowanie niezliczonych kompozycji kwiatowych lub roślinnych. Od małych, delikatnych bukietów w wazonach na parapecie po spektakularne aranżacje na stole czy komodzie – możliwości są nieograniczone.

Powyżej: kompozycja wazonów Hana AUDO

Gałęzie w wazonie? Czemu nie!

Trzymanie gałęzi w wazonach, jest zdecydowanie bardzo mocnym trendem w dekorowaniu mieszkań. Wykorzystać do tego możemy dowolnej wielkości wazony. Najbardziej efektownie wyglądają te w duchu minimalizmu, wręcz ceramicznego rękodzieła, które wyglądają tak, jakby powstały w pojedynczych egzemplarzach. Ich naturalna forma pasuje do gałęzi o ciekawych kształtach lub delikatnych liściach. W różnych porach roku możemy wykorzystać różne rodzaje gałęzi do dekoracji. Na przykład wiosną mogą to być gałęzie kwitnące, latem pełne liści, jesienią ozdobne liście lub owoce, a zimą gałęzie iglaste. Dzięki temu możemy regularnie zmieniać wygląd naszych wnętrz w zależności od pory roku. Eksponowanie gałęzi w wazonach może być również sposobem na łączenie różnych stylów dekoracyjnych. Mogą one stanowić kontrast w stosunku do bardziej tradycyjnych elementów wystroju wnętrz, dodając im świeżości i nowoczesności.

Asymetryczne, szklane wazony Aer AUDO doskonale eksponują wiosenne gałęzie.

Wazon „plenarny” – czyli o kwiatach w przestrzeniach publicznych

Wazony z kwiatami lub roślinami są często wykorzystywane jako dekoracyjne elementy w kawiarniach i restauracjach. Umieszczone na stołach, parapetach okiennych czy też w centralnych miejscach, dodają uroku i świeżości otoczeniu, tworząc przyjemną atmosferę dla klientów. Jednym z kluczowych elementów, który podkreśla ich piękno, są właściwie dobrze dobrane wazony. O czym warto pamiętać przy tworzeniu takiej aranżacji: na pewno o aktualnych trendach, o tym jakie kwiaty są charakterystyczne dla danego sezonu, o miksowaniu tekstur i kolorów, o grze proporcjami i wysokością bukietów. Należy też pamiętać, że kwiaty pachną. Co w miejscu takim jak lokal gastronomiczny, jest szczególnie ważne. A na koniec, by nie bać się eksperymentować z różnymi kombinacjami kwiatów i wazonów.

Wyżej: kwiaty w aranżacjach restauracyjnych Bolia

A może wazony bez kwiatów?

Wazony nie są tylko dla kwiatów. Nawet gdy nie zawierają w sobie bukietu, mogą pełnić rolę dekoracyjną. Puste wazony mogą być samodzielną ozdobą, podkreślającą styl pomieszczenia. Możemy w nich umieścić ozdobne kamienie, świece czy owoce dodając im nowy wymiar i funkcję. Zestawione grupami o różnej wysokości czy grupami kolorystycznymi mogą być jak przedmioty kolekcjonerskie.

Wazony Ridge Muuto są dekoracją nawet bez bukietu.

Wazon dla każdego?

Na szczęście nie istnieje, dlatego twórcy co roku zaskakują nas nowymi pomysłami. To bardzo odświeżające, ponieważ z biegiem lat i zmianami w naszych domach, czujemy również potrzebę zmiany elementów dekoracyjnych. Na takie, które wyrażą nasze aktualne potrzeby estetyczne. Wazon jest tutaj doskonałym przykładem, ponieważ posiadanie wazonu w domu, to więcej niż tylko kwestia praktyczności. One nabierają nowego znaczenia w zależności od kontekstu i są przede wszystkim pięknym dodatkiem do absolutnie każdego wnętrza.

Morze inspiracji Pufa Design:

Pufadesign

Polerowana stal - treny wnętrza

Odpowiedz


*