Czym jest ogród włoski?

Ogród włoski to tendencja w urządzaniu przestrzeni, która narodziła się w renesansie. Jest poprzednikiem ogrodów barokowych, od których jest skromniejszy. Formacja terenu jest elegancka, typowa dla epoki, w której powstała. Ogród włoski zdobiony jest przez konkretne elementy, które składają się na jego obszar, w tym kompozycje, roślinność i wodę. Warto również zwrócić uwagę na formę kwater, które składają się na teren. Najważniejsze cechy ogrodu renesansowego – co jest inną nazwą obszaru – kształtują jego nietuzinkowy charakter. Takie obszary znajdziemy nie tylko we Włoszech, ale też w Polsce i pozostałych częściach Europy. Co ważne, w głównej mierze za wystrój ogrodów renesansowych odpowiada naturalna, typowa dla regionu roślinność, co pozwala na dopasowanie przestrzeni do otoczenia.

Kolekcja mebli ogrodowych Allez, Normann Copenhagen
Kolekcja mebli ogrodowych Allez, Normann Copenahgen

Jak wygląda kompozycja ogrodu włoskiego?

Kompozycję ogrodu włoskiego możemy określić jako geometryczną. Składają się na nią kwadratowe kwatery przedzielone prostymi drogami, które krzyżują się pod kątem prostym. Ciekawostką jest nazwa takiego podziału – “ad quadratum”. Liczba kwater w ogrodzie włoskim jest zależna od kształtu działki i budynku mieszkalnego, przy którym teren się znajduje. Działki otacza się żywopłotem i wypełnia roślinnością. Na obszarze ogrodu renesansowego dominują kształty geometryczne, motyw koła, łuku i gwiazdy.

Krzesło ogrodowe ReClick, Houe

Jakie rośliny znajdziemy w ogrodzie włoskim?

Typowe dla ogrodu włoskiego jest wykorzystanie rodzimych dla danego miejsca gatunków roślin. Tak więc, w Polsce możemy napotkać drzewa liściaste – na przykład lipę – cyprysy, laur. Wyjątek stanowi zawsze obecny w ogrodach renesansowych bukszpan. Dobór roślinności naturalnej do danego kraju sprawia, że formacja ogrodowa w stylu włoskim doskonale wpisuje się w każdy krajobraz.

Stołki/stoliki Bit, Normann Copenhagen

Fontanny – element ogrodu włoskiego

Jednymi z elementów ogrodu włoskiego są fontanny. Stawiane na planie koła, kwadratu lub wieloboku nawiązują do geometryczności przestrzeni. Fontanny są bogato zdobione, a woda spływa kaskadowo. W ogrodach włoskich zbiorniki są stawiane w miejscach dobrze wyeksponowanych – przy domach lub pod ścianą ogrodzenia. Warto zauważyć, że również w przypadku fontann skupienie kładzie się na geometryczność i regularność, co jest charakterystyczne dla ogrodnictwa renesansowego.

Lampa bezprzewodowa do ogrodu Orbit, Umage

Miejsce pełne spokoju

Ogród włoski ze względu na harmonijną formację, bujną roślinność i szumiący strumień wody płynącej z fontanny jest niezwykle intrygującą oazą spokoju. Dlatego też, jest to doskonałe miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta. Jednym z popularniejszych w Polsce jest ogród włoski po zachodniej stronie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Teren powstał z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika, a wzorowany był na ogrodach zamkowych. Również w pozostałych częściach Europy możemy spotkać niepowtarzalnie interesujące ogrody renesansowe, które pozwalają na oderwanie się od codzienności. Ich zaletą jest naturalna dla danego obszaru roślinność, dzięki której tereny doskonale wtapiają się w krajobraz, podkreślając jego charakter.

Meble ogrodowe Linear Steel, Muuto

Pufadesign

Odpowiedz


*