Oświetlenie w sypialni – inspiracje

Sypialnia jest miejscem, w którym powinniśmy się móc wyciszyć, zrelaksować i wypocząć. Najczęściej znajduje się tutaj także stosunkowo niewiele mebli, poza stolikami nocnymi, czy szafą i łóżkiem ze stylową narzutą. Natomiast kluczową rolę odgrywa oświetlenie, to ono decyduje w dużej mierze, jaki klimat stworzymy w sypialni. Stąd poszukiwanie inspiracji, aranżacji oświetlenia w sypialni, jest bardzo ważnym elementem projektowania. W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, wskazać na różne rozwiązania, które mogą pomóc w poszukiwaniu idealnego pomysłu na oświetlenie sypialni.

Kinkiet Ambit, Muuto

Pomysły na podstawowe oświetlenie sypialni

Zacząć warto od lamp wiszących, sufitowych do sypialni, które z założenia będą oświetlać większość pomieszczenia. Powinno ono dawać rozproszone światło, ale nie zniekształcać koloru. Lamp sufitowych jest wiele, jednak warto dobrać je odpowiednio do stylu wnętrza.

Kolekcja lamp Strand, Muuto

Innej lampy będziemy potrzebować w chłodnym, minimalistycznym wnętrzu, a innej w przypadku wnętrza ciepłego z większą paletą kolorów.

Lampa Eos, Umage

Co wybrać do wnętrz prostych, surowych i nowoczesnych? Ciekawą propozycją są lampy w stylu industrialnym i modernistycznym. W przypadku wnętrz kreujących charakter bardziej romantyczny, można dobrać lampy z kloszem mlecznym. Światło padającej z takiej lampy będzie miękko rozproszone po pomieszczeniu. A może Twoja sypialnia to raczej styl z rozmachem, pełen luksusu i przepychu? Polecamy wybrać równie ekskluzywne i bardzo designerskie lampy, np. mające kształt szyszki, o równomiernie nałożonych zaokrąglonych końcach. Takie lampy mają szeroki przekrój kolorystyczny, więc w zależności od Twoich preferencji zawsze znajdziesz coś dla siebie. Kolejną ekstrawagancką i nieoczywistą propozycją jest lampa składająca się z piór. Ta dodatkowo będzie dodawać pomieszczeniu lekkości i zwiewności. Bardzo ciekawą inspiracją sypialnianego oświetlenia mogą być lampy składające z metalowych cienkich nitek. W taki sposób w pomieszczeniu będą jeszcze grały cienie od światła lampy. Doda to charakteru sypialni.

Lampa wisząca Inclinaison Domestique, ENOstudio

Czas na doświetlenie szafek nocnych

Tutaj należy mieć na uwadze ilości dostępnego miejsca. W przypadku małych szafek nocnych, dobrze jest także dobrać relatywnie mniejszą lampkę nocną. Można wybrać wersję z ruchomym ramieniem. Da ona więcej możliwości umiejscowienia. Można także rozważyć kinkiety do sypialni, które nie będą zajmowały miejsca na szafce, czy stoliku nocnym, a dodatkowo upiększą ścianę.

Kinkiet Gin, ENOstudio

Mając większą przestrzeń do zagospodarowania, możemy wybrać lampki bardziej ozdobne o kształtach kul czy kaganków. Ten typ lamp do sypialni można znaleźć również ze szklanym kloszem przezroczystym lub dymionym. Da dużo ciepłego i delikatnego światła.

Lampka nocna Baluna, Grupa

Oświetlenie ramy łóżka

Jednym słowem – kinkiety. Można dobrać je w takim samym stylu, jak lampę sufitową, często projektanci tworzą właśnie takie kompozycje ułatwiając przyszłym klientom wybór oświetlenia. W kinkietach można wyróżnić dwie główne grupy – tą, która posiada ruchomą część i daje możliwość manewrowania kierunkiem, gdzie ma padać światło, oraz takimi, które tej możliwości nie posiadają. Warto także rozważyć lampkę nocną do czytania. Mają one zazwyczaj nowoczesny, modernistyczny wygląd. Jednocześnie dzięki temu pasować będą do sypialni w różnych stylach.Ten typ oświetlenia w sypialni pomoże również do doświetlenia toaletki lub wiszących na ścianach obrazów.

Kinkiet Igram, Grupa

Kinkiety często instalowane są w taki sposób, że włączyć możemy je włącznikiem przy drzwiach sypialni, a wyłączyć koło łóżka. Wyłączniki schodowe sprawdzają się w sypialni doskonale.

Kinkiety Ili Ili, Grupa

Zamiast kinkietów możesz zamontować dwie mniejsze lampy sufitowe. Takie rozwiązanie jest świetną opcją w przypadku wysokich wnętrz. Kable dodatkowo podkreślą wysokość i dostojność całego pomieszczenia. Kable i klosze z matowego lub półmatowego aluminium sprawdzą się też do mieszkań loftowych i podkreślą surowość wnętrza.

Kinkiet z kolekcji Cime, ENOstudio

Oświetlenie sypialni ma na celu, nie tylko walory stricte użytkowe, ale także podkreślenie charakteru wnętrza

Jeżeli lubisz minimalizm możesz wybrać przykładowo lampę-pająka. Jeśli pomieszczenie jest kolorowe to ciekawym rozwiązaniem może być oświetlenie o matowym wykończeniu w bieli lub czerni z metalu lub ze szklanym abażurem. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń z charakterem można wybrać nietuzinkowe modele, unikalne w nieoczywistych kształtach. W przypadku klasycznych wnętrz można rozważyć np.proste oświetlenie z abażurami w jasnych kolorach. Możliwości aranżacji sypialnianego oświetlenia jest całe mnóstwo, także zdecydowanie warto szukać inspiracji, by dobrać najlepsze rozwiązania, zgodne z indywidualnym stylem.

Kolekcja lamp Orb, Bolia

Pufadesign

Odpowiedz


*