Oświetlenie tarasu – inspiracje

Oświetlenie tarasowe, co wybrać aby cieszyć się wieczorami spędzonymi na zewnątrz? Taras to miejsce w Twoim domu, które ożywa najczęściej w sezonie wczesnowiosennym i letnim. Jeżeli myślisz o jego aranżacji zacznij od wyboru oświetlenia, jakie będzie miało się tam znaleźć.

Na tarasie, czy przykładowo w ogrodzie warto wybrać lampy stojące, które nie tylko będą źródłem światła, ale także dodadzą uroku. Doskonale i wyjątkowo doświetląnp. ścieżki, czy kwiaty ogrodowe, dodając im niezwykłego efektu już po zmroku.

Kinkiety tarasowe, jako ciepłe światło punktowe

Poszukując inspiracji, pomysłów, jak oświetlić taras, zdecydowanie należy rozważyć kinkiety zewnętrzne. Z reguły umieszcza się je przy wejściu na taras i wzdłuż ściany budynku. Ich ilość będzie uzależniona od tego jak długi jest taras. Kinkiety tarasowe są odporne na nie sprzyjające warunki atmosferyczne. Samego typu tych lamp jest kilka.

Przybliżmy może po krótce kilka ich rodzajów. Wyróżniamy kinkiety nowoczesne, które dają nam światło od góry i od dołu. Te sprawdzą się do oświetlania linii budynku i np. numeru domu. Są takie, które posiadają wbudowane czujniki ruchu i nie zapalają się samodzielnie. Idealne do podjazdu, schodków i zejścia z tarasu. A najbardziej klasycznymi kinkietami są te, które cechuje tylko światło dolne.

Inspiracje w zakresie lamp wiszących na taras

To typ oświetlenia, który wybierany jest do dużych i zadaszonych przestrzeni. Tutaj również pamiętajmy, by kierować się zasadą, by lampy te miały specjalną klasę szczelności: IP45 lub IP55. Lampy te zazwyczaj posiadają minimalistyczny kształt, oraz często przeznaczone są, by świecić bardziej punktowo, delikatnym światłem.

Pamiętajmy, że chłodne światło może razić w oczy po zmroku, a ponadto także, może stać się przyczyną znacznie większej ilości komarów oraz innych owadów. Oświetlenie może zostać „zawieszone” na kablu lub być wbudowane w sufit. Wybierając opcję wiszącą możemy wybrać lampę z kloszem, a nie tylko z gołą żarówką, tym samym możemy dodać charakteru tej części naszego domu.

Niezwykle ciekawa inspiracja w zakresie oświetlenia tarasu

Girlandy to coś, co dodaje poręczom i pergolom uroku! Ich montaż jest wręcz banalnie prosty. Wystarczy owinąć tarasową barierkę łańcuchem. Ich wybór jest szeroki: możesz wybrać małe światełka lub duże łańcuchy do, których zamontowane są klasyczne żarówki. Obie opcje będą prezentować się wyjątkowo. W girlandach bardzo dużym atutem jest fakt, iż oświetlenie jest delikatnie rozłożone równomiernie na kablu. Są one dostępne w długości od około 10 metrów do 20 metrów. Można także wybrać rozwiązanie w postaci kilku girland – świetlnych łańcuchów umiejscowionych w różnych miejscach, przyczepionych kaskadowo do sufitu/pergoli, oplecionych do balustrad, a nawet zaczepionych na mniejszych drzewkach i krzewach. Łańcuchy sprawią, że Wasz taras i cały ogród będzie prezentować się magicznie:).

Inspiracje tarasowe dotyczące żarówek

Przy wyborze oświetlenia tarasowego warto zwracać uwagę, na fakt, aby żarówki były energooszczędne – polecamy halogeny o ciepłej barwie światła. Energooszczędne żarówki halogenowe będą się także doskonale prezentować.

Ciepłe światło nie będzie powodować męczenia. Doda ono niesamowitego, przytulnego klimatu. A to klimat na werandzie jest najważniejszy. To tutaj mamy cieszyć się świeżym powietrzem i zielenią. Jednym słowem ta część naszego domu ma służyć relaksowi, podobnie jak salon w zimniejsze pory roku.

Poszukując inspiracji oświetleniowych na taras należy pamiętać o warunkach atmosferycznych

Wybierając lampy ogrodowe na taras pamiętaj o tym, by były one odporne na warunki atmosferyczne: zmianę temperatur, opady deszczu czy śniegu. W tym celu dobrze jest zawsze zweryfikować oznaczenia wodoszczelności lampy, Ważny jest także odpowiedni montaż, który ma także zapewnić bezpieczeństwo.

Ciekawym pomysłem jest oświetlenie bez prądu na taras

Tutaj sprawdzą się idealnie lampy naftowe i oliwne. Sprawdzą się doskonale na stołach. Weranda zyska szyku i klasyczności. Wyglądem przypominają te z poprzednich epok i taki jest też cel. W tych lampach możesz najczęściej regulować ilość światła. Wykonane są ze stali szlachetnej, a szkło jest hartowane, wszystko po to,by zapewnić odporność na warunki panujące na zewnątrz. Lampy naftowe cechuje np. rączka, za którą możesz ją przenosić, a to niezwykły plus, jeśli np. wieczorem przyjdzie Ci pomysł pójścia na ogródek warzywny czy zwyczajnie chęć przespacerowania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sklepową. U nas można znaleźćszeroki wybór designerskiego oświetlenia tarasowego w różnym stylu!

Zobacz także:

Meble ogrodowe

Akcesoria ogrodowe

Poduchy

Pufadesign

Odpowiedz


*