W jaki sposób można układać stoły?

To, jak układać stoły zależy m.in. od ich kształtu. To dlatego, że inaczej ułoży się te o okrągłym i te o prostokątnym blacie. Pierwsze będą stały osobno, obok siebie, ale z zachowaniem pewnego dystansu. Drugie można do siebie dosuwać, łączyć ze sobą tak, by stworzyły pozór jednego większego stołu. Inną istotną różnicą jest też rozmieszczenie krzeseł, to ile osób wokół blatu się zgromadzi. Niezależnie od tego, czy mowa o stołach owalnych, czy prostokątnych, jeśli stoją każdy z osobna, zadbaj o odpowiednią przestrzeń, która jednak umożliwi wygodne przechodzenie pomiędzy nimi. 

Stół jadalniany SM112, Skovby

Ile osób przy stole weselnym?

Przy dużym stole powinni zgromadzić się wszyscy goście. Z kolei, jeśli jednak decydujesz się na osobne punkty, na przykład owalne meble, przy których zasiądą rodziny zaproszone na wesele, z reguły przygotowuje się przy nich przestrzeń dla 8-12 osób. Prostokątne meble pozwalają na nieco inne rozmieszczenie gości, ponieważ poza możliwością siedzenia jedynie obok siebie, znajdują się oni też naprzeciwko. Przy mniejszych bokach blatu prostokątnego najrozsądniej będzie usadowić singli. Zauważ, że przy tego typu meblach zmieści się o wiele więcej osób.

Stół okrągły Base table ø110cm, Muuto

Jak ustawić stoły na 50 osób?

Jeśli jest to możliwe, przy pięćdziesięciu gościach weselnych, można ustawić stoły w literę U. W ten sposób wszyscy zaproszeni będą mogli siebie zobaczyć, a jeśli jeszcze się nie znają – prościej będzie im zacząć rozmowę z nieznajomymi. Co więcej, tego typu ustawienie będzie także swego rodzaju ułatwieniem dla kelnerów, którzy roznoszą posiłki. Krzesła warto ustawić jedynie po zewnętrznej stronie blatu, co jest możliwe ze względu na kameralną atmosferę. Przy tej ilości gości możesz także pozwolić sobie na osobne stoły, na przykład owalne, jednak warto mieć na uwadze także to, by każdy mógł zamienić ze sobą kilka słów, co ułatwia jeden większy mebel lub kilka połączonych ze sobą. 

Stół jadalniany SM27, Skovby

Jak napisać plan stołów?

Plan stołów warto rozpisać w formie tabeli. Powinny znaleźć się w niej takie informacje jak podział na stoliki, ich numery, lista gości, zawierająca imiona i nazwiska. Jeśli planujesz rozmieścić winietki, zapisanie tego, gdzie kto powinien siedzieć, będzie dobrą opcją. Pamiętaj, by gości usadowić tak, by osoby dzielące podobne zainteresowania siedziały blisko siebie, co ułatwi im nawiązanie kontaktu. To także dobry sposób na zapoznanie ze sobą dwóch rodzin – pana i pani młodej. Większość nowożeńców decyduje się jednak na to, by krewni siedzieli obok siebie. Jest to także dobry wybór, szczególnie jeśli wiadomo, że obie strony lepiej czują się w swoim gronie. 

Stół Graceful Dining table, Bolia

Czy rozmieszczać osoby według wieku?

Kolejną kwestią jest to, czy przy jednym stole powinny siedzieć osoby w podobnym wieku. Jak najbardziej jest to dobre rozwiązanie. To dlatego, że z większym prawdopodobieństwem takie osoby znajdą wspólne tematy do rozmowy. Nie jest to konieczność, jednak znaczne udogodnienie w poznaniu się gości, którzy widzą siebie po raz pierwszy.

Zobacz również inne wpisy, oraz produkty:

Pufadesign

Odpowiedz


*