Cztery nogi na podłodze

Obserwując polskie domy i mieszkania zauważam, że nadal jesteśmy bardzo konserwatywni w swoich wyborach mebli do jadalni i salonu. Ograniczamy się bezpieczną kolorystyką, typowymi materiałami, boimy się niestandardowych rozwiązań. Nie bierzemy pod uwagę, że te produkty ewoluują i pomimo spełniania swoich podstawowych funkcji, mają do zaoferowania znacznie więcej.

Na co chętniej wydają Polacy na stół czy krzesła?

Odnoszę również wrażenie, że o ile stół dla większości z nas musi utożsamiać solidność, długowieczność i funkcjonalność, za którą jesteśmy w stanie wydać więcej, tak krzesła często są dla niego jedynie bladym tłem. Idziemy na niepotrzebne kompromisy sądząc, że krzesło ma służyć jedynie w miarę komfortowemu siedzeniu lub, co gorsze, ma jedynie bardzo dobrze wyglądać. Szybko okazuje się jednak, że to ślepa uliczka.

net-mb-meble-18_05-01-s

Czy warto oszczędzać na krzesłach?

Takie decyzje kosztują nas zwykle więcej. Słabej jakości krzesła są niewygodne, szybko się niszczą lub tracą stabilność, a w konsekwencji przestajemy lubić spędzać czas przy stole. Czasem już po pół roku zaczynamy kolejne poszukiwania krzeseł, ponownie decydując się na przeciętnej jakości produkty. Nasza frustracja rośnie, jak i wydatki. A może watro przerwać to błędne koło?

Codziennie spędzamy przy stole przynajmniej godzinę, niejednokrotnie znacznie więcej, jeśli mebel służy nam także do pracy. W skali roku to setki, o ile nie tysiące godzin. Czy to nie wystarczający powód, aby zadbać o jak najlepszy komfort? Potraktujmy zakup krzeseł do stołu jak inwestycję w swoje samopoczucie, komfort, spokój i radość z użytkowania. Najlepszej jakości krzesła gwarantują nam nie tylko duże wartości użytkowe, estetykę projektu czy jakościowe materiały, ale przede wszystkim ergonomiczną sylwetkę podczas siedzenia, która sprawia, że nie chce się z nich wstawać.

Krzesło Form, Normann Copenhagen, Pufa Design

Krzesło Form, Normann Copenhagen, Pufa Design

Wygodne i dobre krzesło czyli jakie?

Wybierając wygodne krzesło warto zwrócić uwagę na kilka cech. Najbardziej oczywiste wydają nam się użyte materiały – drewno dębowe podświadomie utożsamiamy z najwyższą jakością i trwałością. To prawda, jednak równie trwałe będą krzesła wykonane z wysokiej jakości tworzyw czy metalu. Drewno bukowe jest równie mocne jak dąb, jednak ma inne walory estetyczne. Tańsze, miękkie drewna z drzew iglastych (sosna, świerk) zwykle nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie. Zwróćmy również uwagę na to jak zbudowane jest krzesło, jaka jest jego konstrukcja. Jeśli na przykład nogi wkręcone są jedynie zwykłym gwintem w siedzisko możemy spodziewać się, że po krótkim czasie straci ono swoją stabilność i będziemy musieli je wymienić. Bardzo często naturalne drewno imitowane jest realistycznymi nadrukami naklejanymi na innych materiałach. Nie spodziewajmy się trwałości takich rozwiązań. Wybierając krzesło zapytajmy gdzie zostało wykonane, jaką historię ma zakład produkujący. Najlepsze marki mogą pochwalić się dziesiątkami lat tradycji lub też współpracą z takimi renomowanymi fabrykami.

Za najlepszymi wzorami stoją też uznani projektanci – osoby wyspecjalizowane w tworzeniu mebli do siedzenia Nie jest dla nich tajemnicą jak zaprojektować wygodny, ergonomiczny i funkcjonalny mebel. Taki proces jest zresztą niejednokrotnie długi i kosztowny, ale dzięki temu uzyskujemy produkt wyjątkowy i ponadczasowy.

Krzesło Cover w szarości, Muuto, Pufa Design

Krzesło Cover w szarości, Muuto, Pufa Design

Czy trzeba od razu wydawać fortunę na dobrej jakości krzesło?

Dobre krzesło będzie zwykle kosztować więcej niż przeciętnej jakości produkt. Jest to nieuniknione, jeśli zachować ma pełnię swoich walorów. Jednakże nie ulegajmy stereotypom – możliwe jest kupienie świetnego krzesła w rozsądnej cenie, nie przekraczającej kilkuset złotych. Jeśli planujemy zakup kilku krzeseł do stołu warto też zastanowić się z ilu z nich będziemy korzystać najczęściej. Zwykle są to jedno, dwa krzesła, pozostałe przeznaczone są na wyjątkowe sytuacje. Warto wówczas w te częściej użytkowane zainwestować więcej dla naszej wygody.

Szkic krzesła Nerd, zaprojektował je Davis Geckeler dla Muuto, krzesło dostępne jest w Pufa Design

Szkic krzesła Nerd, zaprojektował je Davis Geckeler dla Muuto, krzesło dostępne jest w Pufa Design

Polskie meble od dziesiątek lat słyną z jakości wykonania. Od niedawna widać jednak także wielkie zaangażowanie producentów w proces ich projektowania. PagedPolituraVZÓRKosicka Design, Nurt – to tylko niektóre z marek angażujących się w propagowanie najlepszego designu krzeseł. Także Duńczycy słyną z produkcji fantastycznych krzeseł. Warto wspomnieć choć o takich markach jak Muuto czy Normann Copenhagen. Lecz piękne krzesła znajdziemy również w Czechach – dzięki marce TON, która istnieje i pracuje nieprzerwanie od ponad 150 lat. To rzemiosło, które utożsamia najwyższą jakość ręcznej produkcji krzeseł i stołów. Ich produkty obecne są w najbardziej znaczących realizacjach, lecz dostępne także dla indywidualnych koneserów.

Krzesło LOTOS POLITURA - buk naturalny, pufa Design

Krzesło LOTOS POLITURA – buk naturalny, pufa Design

Na jakie krzesło się zdecydować – drewniane, obiciowe, z tworzywa czy metalu?

Wybierając krzesło warto rozważyć różne materiały. Gładkie krzesła drewniane będą idealne do kuchni i jadalni, lecz należy pamiętać, że przy długim siedzeniu będą mniej komfortowe niż tapicerowane. Krzesła obite tkaniną zapewniają dużą wygodę i dają możliwość zabawy kolorem tapicerki. Wysokiej jakości krzesła posiadają najlepszej jakości tkaniny o podwyższonej odporności na wytarcia, zabrudzenia i blaknięcie. Ciekawą alternatywą są krzesła z siedziskami wykonanymi z nowoczesnych kompozytów np. mieszanki tworzyw sztucznych i zmielonych włókien roślinnych. Są wygodne, lekkie i bardzo nowoczesne. Z kolei krzesła wykonane z metalu bardzo często możemy wykorzystywać także na zewnątrz – w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

Krzesło Ironica, TON, Pufa Design

Krzesło Ironica (pierwsze od lewej), TON, Pufa Design

Jakie trendy panują na rynku krzeseł?

Aktualne trendy zapraszają nas do zabawy kolorem, materiałem, formą krzeseł. Nie bójmy się eksperymentować i zestawiać ze sobą kilku różnych krzeseł przy jednym stole. Zawsze możemy znaleźć wspólny mianownik, dzięki którym razem stworzą piękną dekorację stołu. Tradycyjne stosowanie identycznych krzeseł oddało nieco pola takiemu miksowaniu. Dzięki niemu każdy domownik może wybrać swoje ulubione. Producenci sięgają także po nowe, świeże materiały jak wspomniane wyżej kompozyty. To odwołania do natury, często podkreślane także organicznymi formami krzeseł.

Kolekcja krzeseł Leaf, TON, Pufa Design

Kolekcja krzeseł Leaf, TON, Pufa Design

Adam Wysocki, właściciel kołobrzeskiego Pufa Design Showroom, miłośnik wzornictwa.

Tekst Adama Wysockiego ukazał się w magazynie MM Trendy w maju 2018 roku.

Pufa Design

Odpowiedz


*