Co urzeka nas w kuchniach retro?

Kuchnie retro wpisują się w założenia stylu, którego historia sięga ubiegłego wieku. Wpływów na stylistykę kuchni retro należy upatrywać w rejonach Francji, Włoch, Anglii, a nawet Stanów Zjednoczonych lat 60. i 70. Kuchnie retro łączą zatem romantyczne style prowansalskie i sposoby aranżacji wnętrz według amerykańskiej klasy średniej. Obecnie kuchnie retro nawiązują także do stylu shabby shic, w którym meble poddaje się celowemu postarzaniu. Często wykorzystywane są także wybory pozyskane z targów staroci, które komponują się z całością wnętrza. Aranżacje kuchni retro uważane są za pewnego rodzaju powrót do przeszłości, gdyż korzysta się z produktów i rozwiązań, które niegdyś straciły na znaczeniu, lecz dziś powracają do łask. 

Lampa wisząca Cast, Menu

Jaki wystrój zastosować w kuchniach retro?

W kuchni w stylu retro dominują regularne, uporządkowane formy. Brak tutaj szaleństwa i elementów ekstrawaganckich. Kuchnie retro to przede wszystkim prostota. Całość pomieszczenia urządzona jest w jasnych, delikatnych odcieniach – bieli, szarości, beżu czy pastelowego różu, błękitu i zieleni. Dzięki takiemu zestawieniu kuchnie retro są dostatecznie doświetlone i stwarzają klimat przytulności. Całości dopełniają meble z zastosowanymi płycinami lub innymi ozdobnymi akcentami.

Chodnik Vera, Pappelina

Sprzęty AGD do kuchni retro

Producenci artykułów gospodarstwa domowego w swoim asortymencie coraz częściej decydują się na sprzedaż sprzętów dopasowanych do kuchni retro. Sprzętami AGD, które w kuchniach retro najbardziej przykuwają wzrok są lodówki w wyrazistych kolorach, które w górnej części posiadają miejsce do przechowywania mrożonek oraz dużą, chromowaną klamkę. Także kuchenki w kuchniach retro utrzymywane są w odpowiedniej dla całego stylu stylistyce. Zazwyczaj są to sprzęty w odcieniach zażółconej bieli wyposażone w okienko z ozdobnym obramowaniem, przywodzącym na myśl piece do wypieku chleba. Oprócz tego do kuchni retro można zakupić stylizowane ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe, czy roboty kuchenne w licznych wariantach kolorystycznych.

Chodnik Randy, Pappelina

Dodatki pasujące do kuchni w stylu retro

Dużą rolę w kuchniach retro odgrywają dodatki, które wyróżniają się na tle całego, nieco stonowanego wnętrza. Możemy zastosować między innymi kolorowe grafiki wieszane na ścianach oraz dodatki, które oprócz funkcji dekoracyjnej będą pełnić także funkcje praktyczne. Wśród takich produktów w kuchni retro nie może zabraknąć ozdobnych puszek na kawę, herbatę i cukier. Do kuchni retro polecamy zastosować także produkty do przygotowywania posiłków wykonane z emalii o szerokiej gamie odcieni. Na tle całego wnętrza wyróżniać się będą garnki w kolorach czerwonych, jeśli jednak pragniemy stworzyć harmonijne i prostolinijne wnętrze, w kuchni retro zastosujmy garnki w odcieniach bieli, żółci i beżu. 

Kinkiet Arigato, Grupa

Produkty, które polecamy do zastosowania w kuchniach retro

Artykuły naszego sklepu pozwolą na stworzenie wyjątkowego klimatu kuchni w stylu retro. Do całości wnętrza dopasują się kubki porcelanowe, nawiązujące stylistyką do naczyń wykorzystywanych niegdyś w barach mlecznych. Oprócz kubków, do kuchni retro polecamy zestaw drewnianych desek do krojenia, a także lniane bieżniki, które będą elegancką ozdobą każdego kuchennego stołu. W kuchniach retro możemy wykorzystać również terakotowe doniczki na grubym sznurku, w których możemy uprawiać zioła, a także ozdobne rośliny, na przykład bluszcze. 

Zaparzacz do kawy, termos EM77, Stelton

Pufadesign

Odpowiedz


*