Horror vacui, czyli ściana na celowniku

Ściana w nowoczesnych realizacjach architektonicznych – jak zmieniła się jej funkcja przez ostatnie lata? Czy ktoś kiedyś napisał rozprawkę o ewolucji w dekoracjach ścian? Jeśli tak, to czapki z głów, bo prześledzenie wszystkich trendów, choćby z ostatnich kilku lat, to zadanie godne orderu. W tym czasie przez nasze mieszkania przewinęły się już setki pomysłów na najmodniejszą tapetę, był i industrialny beton, powróciła nowoczesna wersja boazerii, by ustąpić pola panelom 3D czy żywym ścianom. Bez wątpienia to najlepsza droga by zderzyć się ze ścianą możliwości podczas aranżacji swoich czterech kątów. Najczęściej jednak nasze poszukiwania nadawały ścianom funkcję czysto dekoracyjną. Warto zastanowić się czy nie podejść do tematu w bardziej kreatywny sposób.

PufaDesign_projekt_ściana

Ściana jako przestrzeń wielu możliwości

Często narzekamy na małe przestrzenie naszych mieszkań. Jednocześnie zupełnie zapominamy, że do naszej dyspozycji jest nie tylko podłoga. Ta często przeładowana jest mnogością mebli, przedmiotów i dekoracji, co ogranicza nie tylko naszą przestrzeń do życia, ale także zaburza nieco harmonię między podłogą a niezagospodarowanymi ścianami. Aranżując ściany często koncentrujemy się wyłącznie na wyborze koloru farby, wzoru tapety czy zdjęciach i obrazach. Jeśli zaczniemy postrzegać tę powierzchnię jako dodatkową przestrzeń do „magazynowania” okaże się, że otwierają się przed nami spore możliwości. Dzięki współczesnym projektantom użytkowym bez trudu wybierzemy funkcjonalne półki domki, wieszaki, lustra zintegrowane z mini komodami, podwieszane regały itp. Najważniejsze, że będą to produkty nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne, wpisujące się w projekt mieszkania i nadające mu naszego indywidualnego charakteru.
Zestaw wieszaków Dots w wielokolorowej aranżacji, Muuto, Pufa Design

Zestaw wieszaków Dots w wielokolorowej aranżacji, Muuto, Pufa Design

Dekoracja a funkcja i to i to jest potrzebne

Pamiętajmy aranżując ścianę, że nie musimy dokonywać wyboru między aspektami dekoracyjnymi a funkcjonalnymi. Ściany nie muszą być tylko i wyłącznie ładne – mogą, a nawet powinny być także praktyczne. Wato poprosić profesjonalistów – architektów czy doradców w sklepach z wyposażeniem wnętrz – o polecenie ciekawych rozwiązań. Najczęściej są oni na bieżąco z trendami, mają też doświadczenia w stosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań.
Półka Teaser UMAGE - różne kolory

Półka Teaser UMAGE – różne kolory

Polski i skandynawski design na ścianę

Także projektanci przedmiotów użytkowych nieustająco poszukują nowych form i funkcji, nadając znanym już przedmiotom niecodzienne zastosowanie. Skandynawowie znani są z przywiązywania roli do użyteczności i starają się wpleść jej sporą porcję w każdy projekt. Dzięki takiemu kreatywnemu podejściu wśród bestsellerowych propozycji znajdziemy np. system modułowych półek Mini Stacked Muuto, które umożliwiają zmianę ich układu w bardzo prosty sposób wpływając tym samym na aranżację całej przestrzeni. Półki Folded tej samej marki wyposażono z kolei w praktyczne haczyki, na których powiesić możemy kurtkę (korytarz), przenośny głośnik (pokój młodzieżowy) lub ręcznik (łazienka). Co ciekawe samym wieszakom nadano także ciekawe formy – kropli (Drop it Normann Copenhagen), dużych guzików (Dots Muuto) czy tablicy z mobilnymi kołkami (Scoreboard WeDoWood). Dzięki temu wieszak jest dekoracją samą w sobie nawet, gdy nie jest używany zgodnie z jego podstawową funkcją.
Aranżacja ściany, układ stworzony z samodzielnych modułów systemu Stacked, Pufa Design

Aranżacja ściany, układ stworzony z samodzielnych modułów systemu Stacked, Pufa Design

Chcąc powiększyć optycznie nasze wnętrze warto zadbać o ciekawy dobór luster. Nie zawsze muszą być one wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Projektanci także zauważyli taką potrzebę i oferują nam rozwiązania o barwionej tafli szkła, z dołączonymi półkami czy zintegrowane z kameralnym oświetleniem.
Lustro z szafeczką One More Look - różne kolory szufladek.

Lustro z szafeczką One More Look – różne kolory szufladek.

Jeśli jednak aranżacja ścian ma być bardziej tradycyjna wówczas warto sięgnąć po klasyczne rozwiązania – ciekawe kinkiety w dużej grupie będą tworzyć efektowną dekorację. Można także wybrać kinkiety na dłuższych ramionach, które umożliwiają dowolne kierowanie światła. Wówczas w zależności od potrzeb mogą oświetlić ulubioną grafikę, postawiony przy ścianie stół lub biurko, albo po prostu stanowić doskonały dodatek podczas lektury.

Kinkiet Willow z lampą Eos zestaw nie tylko na zimowy czas

Kinkiet Willow z lampą Eos zestaw nie tylko na zimowy czas

Dla miłośników całkowitej klasyki polecam ciekawe zestawienia swoich ulubionych zdjęć, plakatów (doskonała polska szkoła plakatu) czy grafik na płótnie (np. lokalnej marki Onwall). Szczególnie te ostatnie są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych mieszkań, do których nijak nie pasują „jelenie na rykowisku”.
Ciekawym pomysłem jest również świecznik ścienny POV, z którego można ułożyć ciekawe aranżacje na ścianie.
Obraz FOX - czarno-biały, 50x70cm (dostępne różne rozmiary)

Obraz FOX – czarno-biały, 50x70cm (dostępne różne rozmiary)

Czy można przesadzić, jaka jest recepta na udane zagospodarowanie ściany?

Nie bójmy się eksperymentować, otwierać na niestandardowe rozwiązania i nowości. Dekorując ściany myślmy także o naszej wygodzie, dodatkowej użyteczności jaką możemy zyskać. Aby uniknąć przesady czy chaosu dobierajmy rozwiązania z rozwagą, zaczynając od elementów największych i przechodząc do detalu. Warto też ograniczyć się do węższej palety kolorów, jeśli nie czujemy się na siłach do tworzenia barwnego miszmaszu. W chwilach wątpliwości udajmy się po poradę do wyspecjalizowanego sklepu lub projektanta wnętrz.

Adam Wysocki, właściciel kołobrzeskiego Pufa Design Showroom, miłośnik wzornictwa.

Tekst Adama Wysockiego ukazał się w magazynie MM Trendy Koszalin w sierpniu 2018 roku.

Pufa Design

2 komentarze

  1. Miło popatrzeć Odpowiedz Miło

    Półki na ścianie to coś wspaniałego, dodając na nie ciekawe dodatki tworzy się niesamowitą przestrzeń, która bardzo fajnie wygląda i przyciąga uwagę, aż miło popatrzeć 😉 Bardzo fajny artykuł 😉

Odpowiedz


*