Muuto, czyli nowe perspektywy dizajnu

Proponuje wzornictwo proste i nowoczesne, w które warto zainwestować, bo nie „zestarzeje się” zbyt szybko. Bardzo skandynawskie, ale zawsze okraszone szczyptą nowatorstwa, która wyróżnia je wśród innych północnoeuropejskich projektów. Muuto to idealna marka na niepewne czasy.

Lampa Strand, Muuto

Lampa Strand, Muuto

Zobacz artykuł: Aranżacja salonu z marką MUUTO

Nazwa wywodzi się od fińskiego terminu muutos, tłumaczonego jako ‘nowe perspektywy’. W filozofii marki oznacza to poszukiwanie nowych rozwiązań, testowanie odkrywczych technologii, współpracę z projektantami-wizjonerami, odważną polemikę z przyzwyczajeniami odbiorców. Wszystko to jednak dzieje się z zachowaniem wielkiego szacunku dla tradycji skandynawskiego wzornictwa; to ona bowiem jest punktem wyjścia, podstawą, źródłem wszelkich działań. Tak oto otrzymujemy skandynawski design najwyższej próby, precyzyjnie zaprojektowany, świetnie wykonany z najlepszych materiałów; na pierwszy rzut oka klasyczny, a jednak opatrzony specyficznym znakiem by Muuto. Przyjrzyjmy się ofercie tej zwykłej-niezwykłej marki.

Stolik kawowy Workshop, Muuto

Stolik kawowy Workshop, Muuto

Zobacz artykuł: Krzesła skandynawskie, czyli jakie?

Fotel na zgrabnych nóżkach

Pierwsza grupa projektów to meble: sofy, fotele, krzesła, stołki barowe, stoły i stoliki, regały, komody, półki. Sofy (na przykład z linii Outline) i fotele (np. Doze) są wygodne, miękkie, bardzo eleganckie; duże, ale dzięki delikatnym metalowym nóżkom – wizualnie lekkie i nietrudne do zaaranżowania w mieszkaniu. Ich uzupełnieniem mogą być sześcienne pufy Echo, bardziej „poduszkowe” Five albo tapicerowane podnóżki Doze. Nowoczesne krzesła wykonane są z drewna, metalu, bywają tapicerowane. Formy mają proste, ale idealnie dostosowane do kształtów ludzkiego ciała. Wiele z nich – choćby krzesła i hokery z serii Fiber – sprawdzą się idealnie nie tylko w domu, lecz także w kawiarni, barze, hotelu, biurze. Towarzyszą im stoliki kawowe: Still, na klasycznej nóżce i z laminowanym blatem, albo oryginalnych kształtów Relate czy Halves. Zwolennicy większych stołów powinni zainteresować się liniami Linear Wood oraz Base, a fani posiłków na świeżym powietrzu – stołami i ławkami ogrodowymi z serii Linear Steel. Trzy ostatnie linie to projekty rzeczywiście „bazowe”, zarówno pod względem stylistyki, jak i wykonania. Można wokół nich budować całą aranżację! Gwarantujemy, że posłużą długo i będą pasowały do zmieniających się trendów.

Fotel Fiber, Muuto

Fotel Fiber, Muuto

Zobacz artykuł: Skandynawski wystrój salonu

Lampion z polimeru

Poważną pozycję w ofercie Muuto zajmuje oświetlenie. Lampy na biurko i na stół (np. Tip, Focus, Leaf, Wood, Cosy, Control) proste formy łączą z doskonałą użytecznością; zaskakują przy tym szczegółem, wykończeniem albo materiałem (lampka Wood wykonana jest w całości z drewna, Cosy natomiast z ręcznie ciętego i szlifowanego szkła). Kinkiety (np. Lean) dobrze oświetlą domowy kącik wypoczynkowy lub dyskretny kawiarniany zakątek. Znakiem rozpoznawczym marki są jednak nowoczesne lampy wiszące. Aluminiowe klosze Ambit i miękkie, silikonowe Unfold zachwycają wielością kolorów. Wzór E27 przypomina, co w lampie najważniejsze – żarówka i (kolorowy) przewód. Klosz Under the Bell ma powierzchnię przypominającą szorstki filc, ale powstał z surowców wtórnych. Abażur Strand uwodzi z kolei efemerycznym urokiem chińskiego lampionu, chociaż wykonany został nie z papieru, lecz z ultranowoczesnego polimeru o „włóknistej” strukturze. Nowoczesna klasyka. Instygująca prostota. Oto najkrótsze definicje lamp sufitowych Muuto.

Lampa Rime, stół Workshop 200x92, Muuto

Lampa Rime, stół Workshop 200×92, Muuto

Zobacz artykuł: Nowości Pufa Design na jesień/zima 2019

Co można zrobić z butelek PET?

„Nowe perspektywy” obejmują nie tylko oświetlenie i meble, lecz także mniejsze elementy wyposażenia wnętrz: wieszaki na ubrania i kosze na drobiazgi; poduchy, pledy i dywany; wazony ze szkła i ceramiki; wreszcie – naczynia stołowe, w rodzaju eleganckich szklanek i pięknych karafek z korkiem. Można by długo rozwodzić się nad ich urodą i walorami praktycznymi; wybierzmy zatem jeden przykład jako ilustrację filozofii marki. Oto kosze Restore – kolorowe, pojemne, produkowane w wielu rozmiarach. Wyglądają na filcowe, tymczasem wykonano je – podobnie jak przedstawioną powyżej lampę Under the Bell – z przetworzonych butelek PET. Ekologia w wydaniu Muuto jest naturalna i oczywista. To, co było, ma służyć przyszłości – jej budowaniu, upiększaniu, czynieniu bardziej przyjazną. Prawda, że to wspaniała perspektywa?

Lampa z kolekcji Under The Bell, Muuto

Lampa z kolekcji Under The Bell, Muuto

Pufa Design

Odpowiedz


*