Ubieramy ściany – nasze kreatywne pomysły na zaaranżowanie ścian w mieszkaniu

Ściany w domu to nie tylko funkcjonalna powierzchnia, ale również ogromne płótno, które możemy wykorzystać do wyrażania naszej osobowości i historii. Warto zatem zadbać o to, aby gustownie je ubrać, korzystając z różnorodnych elementów dekoracyjnych, takich jak kwietniki, grafiki czy fotografie.

Galeria grafik – wyraz osobistego stylu

Umieszczenie grafik na ścianach pozwala nam stworzyć przestrzeń, która jest jak domowa galeria sztuki, gdzie bez biletu podziwiamy ulubione dzieła o każdej porze.  To często miejsce artystycznych  eksperymentów z aranżacją przestrzeni, kolorami, które ma nam przypominać o naszych celach, marzeniach i wartościach.  Poprzez umieszczenie grafik o odpowiednich motywach i kolorach, możemy stworzyć atmosferę, która jest relaksująca, inspirująca lub energetyzująca. Mogą one stanowić centralny punkt aranżacji lub pełnić rolę subtelnej ozdoby, która uzupełnia resztę wystroju wnętrza.

Na zdjęciu wyżej: odpowiednio dobrane grafiki budują zapraszającą atmosferę w sypialni. The Poster Club.

Na co się zdecydować? Na pewno warto podążać za własnymi upodobaniami i nie skupiać się na bieżących trendach czy modach. Wybrać obrazy, które odzwierciedlając nasze zainteresowania, pasje i życiowe doświadczenia, pobudzają naszą kreatywność i zaspokajają potrzeby estetyczne.
Dlatego jeśli uważasz, że najlepiej pasuje do Ciebie grafika z sentencją czy konkretnym motywem, poszukaj takiej, która spełni Twoje potrzeby.

Na zdjęciu wyżej: aranżując ścianę nie bój się łączyć stylów lub wychodzić poza schematy aranżacyjne. The Poster Club.

Warto zwrócić również uwagę na artystów lokalnych, tworzących unikatowe czy pojedyncze egzemplarze swoich dzieł. Takie perełki w naszych zbiorach, dają wiele radości i satysfakcji. Każdy przykład takiej sztuki będzie wspaniałą historią naszej kolekcji.
Przykładem niepowtarzalnych grafik jest linoryt. Charakteryzuje się wyrazistymi kontrastami, które nadają linorytom ich siłę wizualną. Ze względu na proces odbijania prac, z matrycy przygotowanej w linoleum, grafiki powstają w krótkich seriach. Fakt ręcznego nakładania tuszu, czyni każdą odbitkę unikatem. Warto zatem spojrzeć na oferowane przez artystów prace wykonane w tej technice.

Na zdjęciu wyżej: limitowana edycja grafik tworzonych techniką linorytu – „Perun” Dudek Brand

Domowe ogrody wertykalne

Jedną z głównych zalet korzystania z kwietników na ścianach, to optymalne wykorzystanie przestrzeni. Zwłaszcza gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na podłodze. Wieszając rośliny na ścianach lub sufitach, maksymalizujemy naszą przestrzeń życiową.
Wybór roślin i kwietników to świetna okazja, by wkomponować je w nasz styl życia i pobawić się strukturą. Same kwietniki mogą stanowić przestrzenne, kolorowe rzeźby, które uzupełnione o rośliny stworzą jedyną w swoim rodzaju ożywioną instalację. Wnosi to do wnętrza świeżość i naturalny uroku. Tworzy przyjemną atmosferę i dodaje przestrzeni ciepła.

Na zdjęciu wyżej: modułowe kwietniki Floos polskiej marki Bujnie pozwalają tworzyć zielone ściany.

Dodatkowo rośliny pomagają oczyścić powietrze, absorbują szkodliwe substancje chemiczne i emitują tlen. Mają one zdolność do usuwania toksyn z powietrza, co przyczynia się do poprawy jakości życia wewnątrz pomieszczeń.

Na zdjęciu wyżej: system modułowych kwietników Floos może być wykonany w kolorach z palety RAL.

Fotografia – jak ją wyeksponować?

Najczęściej to fotografie pełnią szczególną rolę w dekorowaniu naszych ścian. Zdjęcia z podróży, rodzinnych wydarzeń czy sentymentalnych chwil przypominają nam o ważnych momentach życia.
Czasem nasze własne dzieła fotograficzne nie mają odpowiedniej jakości, tak by mogły zaistnieć w większym formacie. W takich przypadkach, warto sięgnąć do prac fotografików i wybrać te, które wzbudzają emocje i oglądanie ich wprowadza nas w przyjemny nastrój. Tematyka zdjęć, podobnie jak w grafikach jest bardzo szeroka i najlepiej przy ich wyborze kierować się indywidualnym gustem.

Na zdjęciu wyżej: fotografia Kinfolka oferowana przez markę The Poster Club.

Galeria czasowa – to też możliwe

Grafiki i zdjęcia prezentujemy najczęściej pojedynczo lub w mniejszych i większych galeriach. Zazwyczaj ramki są w różnych rozmiarach, kolorach, a dodatkowo nie jesteśmy finalnie zdecydowani, jak chcielibyśmy rozmieścić wszystkie elementy, tak by stanowiły spójną cąłość. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem są półeczki, które dają nam możliwość szybkiej zmiany aranżacji galerii, bez potrzeby każdorazowego ingerowania w ścianę. Półeczki są wąskie, ale mają dodatkowy rowek, który zapobiega zsuwaniu się ramek. Można je też wykorzystać na małe akcesoria dekoracyjne – wazoniki, figurki, czy świeczniki.

Ciekawym rozwiązaniem jest też ramka z transparentnym tłem. Dzięki specjalnej gumce trzymającej całość, może być postawiona na półce, zawieszona w pionie lub w poziomie. Jeśli grafika, zdjęcie lub inny kolaż jest nieco mniejszy od pola ramki, wydaje się, że umieszczone w niej obrazy lekko lewitują.

   Na zdjęciach wyżej: nieszablonowe ramki MOEBE umożliwiają ekspozycję nie tylko grafik, ale i np. suszonych roślin.

Mieszanie w galeriach różnych stylów i technik, może prowadzić do interesujących kontrastów i efektów wizualnych, nadając naszej przestrzeni unikalnego charakteru. Zestawianie grafik z fotografiami, plakatów z obrazami, kwietników, czy dodanie ręcznie wykonanych dzieł sztuki, pozwala nam wyrazić naszą kreatywność i indywidualność.
Dzięki takiej różnorodności dekoracji, nasze ściany stają się osobistą galerią sztuki.

Na zdjęciach wyżej: różne pomysły na dekoracyjne aranżacje ścian.

Pufadesign

Lampa Omni Ceiling nad stołem Heart'n'Soul UMAGE

Odpowiedz


*