Współczesne wnętrza stawiają na funkcjonalność, a jednym z elementów, które doskonale wpisują się w ten trend są sofy modułowe. Czym różnią się od tradycyjnych kanap? Przede wszystkim oferują rozwiązanie, które nie są dostępne w sofach tradycyjnych – możliwość swobodnego doboru modułów i tworzenia mebli do konkretnego miejsca. Sofy modułowe to rozwiązanie zarówno dla miłośników minimalizmu, jak i fanów większych, bardziej okazałych i rozbudowanych aranżacji. Zajrzyj do poniższego poradnika na temat aranżowania nowoczesnych wnętrz z sofami modułowymi.
Powyżej: Swell Sofa marki Normann Copenhagen umożliwia budowanie różnych konfiguracji.
Od czego powinniśmy zacząć wybierając sofy modułowe?
Sofy modułowe dają nam możliwość zestawiania ze sobą elementów, które finalnie stworzą mebel skrojony na miarę. Dlatego warto zwrócić uwagę na elastyczność proponowanych przez producentów systemów. Sofy pod tym względem możemy podzielić na dwie grupy: sofy modułowe z możliwością rozłączania segmentów i sofy modułowe, które stoją w zwartym zestawie. Oba rozwiązania mają swoje plusy, o których poniżej.
Sofy z możliwością dzielenia modułów
To rozwiązanie, to przede wszystkim wygoda, jeśli lubimy częste zmiany i swobodę w aranżowaniu przestrzeni. Przebudowa modułów w mniejsze lub większe formy zajmuje dosłownie chwilę. Moduły są niezależnymi miejscami do siedzenia, dlatego każdy z domowników może poczuć się jak na własnej wyspie lub usiąść na wspólnej wygodnej kanapie. Takie sofy możemy też rozbudowywać o kolejne elementy.
Na zdjęciach wyżej: kolekcja sof Connect i Connect Soft Muuto może być aranżowana w duże zestawy, ale też używana jako niezależne, wolnostojące moduły.
Zdjęcia wyżej: seria sof Baloo Nordic Line może być używana osobno lub łączona w duże zestawy.
Sofy modułowe bez możliwości dzielenia modułów
Ich główną zaletą jest budowanie form pod konkretne przestrzenie z uwzględnieniem dodatkowych funkcji i podniesienia komfortu użytkowników. Jednym z najczęściej wybieranych modeli sofy modułowej jest wersja w kształcie litery „U” lub „L”. Takie układy świetnie sprawdzają się w dużych salonach, gdzie można pozwolić sobie na wyraźne wydzielenie strefy wypoczynkowej.
Foto powyżej: kolekcja sof In Situ Muuto ze względu na swoją stalową ramę pozwala na tworzenie niezwykle rozbudowanych, skomplikowanych układów o bardzo wysokim komforcie siedzenia.
Sofa w kształcie „U” jest szczególnie wygodna podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Tworzy przestrzeń sprzyjającą rozmowie, rozgrywkom w planszówki czy wspólnego oglądania filmów.
Wyżej: sofy Michelle Nordic Line zapewniają duży wybór modułów, które można łączyć w duże konfiguracje. Wypełnienie z granulatu silikonowego zapewnia bardzo wysoki komfort wykonania.
Wersje „L” z kolei są bardziej kompaktowe, idealne do nieco mniejszych pomieszczeń, gdzie nie tracimy nic z wygody mebli. Co ciekawe, niektóre modele mają wbudowane schowki, półki czy miejsca do przechowywania kocyków. NA przykład model Study Nordic Line oferuje półki do przechowywania drobiazgów i możliwość obracania poduch, tak by czas na kanapie był jeszcze przyjemniejszy.
Foto: sofa Study Nordic Line wyposażona w półki wbudowane w podstawę sofy.
Moduły z funkcją spania – wygodne rozwiązanie na co dzień
Ciekawym rodzajem sof modułowych są te, które mają wbudowaną funkcję spania. Dzięki temu możemy w prosty sposób przekształcić naszą kanapę w wygodne łóżko, co jest idealnym rozwiązaniem, jeśli często goszczą u nas znajomi lub jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania w małych mieszkaniach.
Można też postawić na coś pomiędzy, gdzie siedzisko kanapy jest na tyle szerokie, by swobodnie móc skorzystać z niego również jako okazjonalnego miejsca do spania.
Sofy Cosima Bolia oprócz typowych rozwiązań modułowych posiadają też elementy rozkładane.
Sofy modułowe w stylu skandynawskim – prostota i funkcjonalność
Styl skandynawski zyskał ogromną popularność w aranżacji wnętrz, a sofy modułowe w tym stylu doskonale wpisują się w ideę minimalizmu połączonego z praktycznością. Charakteryzują się prostymi liniami, stonowaną kolorystyką i naturalnymi materiałami, co nadaje im uniwersalnego charakteru. Moduły są często kompaktowe, dzięki temu można je dostosowywać nawet do najmniejszych przestrzeni.
Wyżej: kolekcja sof Ark Normann Copenhagen.
Bez względu na to, czy preferujemy minimalistyczne, skandynawskie aranżacje, czy większe sofy w kształcie litery „U”, modułowość daje nam wolność aranżacji. A najlepszym wyborem jest zawsze mebel skrojony na miarę. Sofa modułowa, która odpowiada przede wszystkim naszym codziennym potrzebom.
Odpowiedz