Styl japandi łączy japońską estetykę z minimalistycznym podejściem skandynawskiego designu. Zdobywa coraz większą popularność w aranżacji wnętrz, a wśród kluczowych elementów tego stylu znajdują się lampy, które odgrywają istotną rolę w kreowaniu przestrzeni pełnej harmonii i spokoju. Co wyróżnia lampy w stylu japandi? Przede wszystkim ich prostota, funkcjonalność oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Japandi to filozofia, która czerpie z japońskiej zasady wabi-sabi, celebrującej piękno niedoskonałości, oraz skandynawskiego hygge, koncentrującego się na tworzeniu przytulnych i funkcjonalnych przestrzeni.
Na zdjęciu wyżej: lampy Komorebi UMAGE subtelnie łączą drewno i tkaninę o strukturze lnu
Lampy japandi – co je wyróżnia?
Lampy w stylu japandi charakteryzują się czystymi liniami, naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, bambus czy papier ryżowy, oraz stonowaną kolorystyką. Dzięki temu wprowadzają do wnętrz ciepło i naturalny urok, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi. Te oprawy powinny być stonowane i eleganckie, a jednocześnie delikatnie rozpraszać ciepłe światło po całym pomieszczeniu. To dlatego stawia się na oświetlenie wielowarstwowe, czyli stosuje wiele rodzajów opraw od żyrandoli i lamp wiszących, po kinkiety i lampy stojące.
Wprowadź ciepło i harmonię japandi przy pomocy lamp wiszących
Najczęstszym wyborem tego trendu w przypadku oświetlenia centralnego są lampy wiszące. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, papier ryżowy czy rattan jest tutaj podstawą. Kolorystyka powinna być stonowana, z dominacją bieli, beży, szarości oraz naturalnych odcieni drewna. Dzięki temu lampy te łatwo komponują się z innymi dodatkami i elementami wyposażenia wnętrza.
Foto: Salon pełen drewnianych mebli i lampą wiszącą z bardzo delikatnej tkaniny z kloszem w kształcie stożka.
Link do produktu.
Foto: Salon utrzymany w stonowanych barwach z lampami z syntetycznego papieru w stylu japandi – Tense New Works.
Styl japandi nie przepada za zbyt dużą ilością dodatków, ale podkreśla piękno starzejących się przedmiotów wraz z upływem czasu. Aranżując sypialnię lub salon, warto rozważyć zakup mebli postarzanych, szczególnie tych drewnianych. Istotne mogą być dodatki, które pochodzą prosto z natury.
Foto: Lampa z naturalnych gęsich piór zawieszona nad drewnianą szafką nocną, zdobiona unikalnym lampionem. Lampa z piór Eos medium UMAGE.
We wnętrzach japandi bardzo popularnym widokiem są wiszące lampiony z papieru. Są popularne zarówno w kulturze chińskiej i japońskiej, gdzie w połączeniu z jasnymi, drewnianymi meblami i zasłonami, prezentują się wyjątkowo dobrze. Pięknie rozpraszają światło i nie dając efektu oślepienia co szczególnie świetnie widać dopiero po zmroku.
Na zdjęciu: Minimalistyczny salon z drewnianymi meblami i dekoracyjnymi lampami w stylu japandi.
Link do produktu: Papierowy lampion japandi Formakami
Kinkiety w stylu japandi – ozdoby ścienne doświetlające wnętrze
Tutaj również ważną rolę odgrywają materiały i proste, geometryczne wzornictwo. Mogą to być kinkiety w całości wykonane z drewna lub posiadające drewniane wstawki. Mile widziane są papierowe lampy ścienne wykonane na wzór origami z plisowanymi kloszami.
Foto: Ozdobne kinkiety na planie koła wykonane z drewna i papieru.
Po lewej: Drewniany kinkiet CLAVA UP Umage / Po prawej: Plisowany papierowy kinkiet Nadia Nordlux
Lampy stojące japandi jako uzupełnienie aranżacji
Czyste linie i minimalistyczne formy to kontynuacja stylistyki japandi, które wpisują się w filozofię less is more, co pozwala im harmonijnie współgrać z resztą wystroju. Przykładem mogą być lampy z drewnianymi nogami i prostymi abażurami z naturalnych tkanin. Nieco orientalny bambus lub jego włókno to coś co może odmienić całą aranżację. Materiały te podkreślają ekologiczne podejście do designu. Lampy stojące wykonane z tych materiałów mogą stanowić centralny punkt w pomieszczeniu, przyciągając wzrok i dodając przestrzeni naturalnego charakteru.
Powyżej: lampa stojąca Hashira Audo z abażurem z lnianej tkaniny.
Często wykorzystywane są również lampy podłogowe z metalu, w których zaprojektowano klosze w kształcie stożków. Najczęściej białe lub czarne w celu przełamania jasnej aranżacji całego wnętrza.
Styl japandi harmonijnie łączy japońską elegancję z prostotą skandynawskiego designu i oferuje wyjątkowe możliwości aranżacyjne, które przemieniają wnętrza w oazy spokoju i estetyki. Oświetlenie to kluczowy element tego stylu, stanowi fundament, na którym buduje się całą aranżację.
Produkty do artykułu wyselekcjonowaliśmy wspólnie z zaprzyjaźnionym sklepem Ardant – link do sklepu
Odpowiedz