Żyj kolorowo! Kilka słów o tym, jak wprowadzić kolor do wnętrza.

„Kolor ma moc przekształcania przestrzeni, wywoływania emocji i opowiadania historii. To dusza designu, która tchnie życie w każdy zakątek i uchwyci istotę jego mieszkańców”.

Kelly Wearstler, interior designer

Kolor jest wszechobecny w naszym codziennym życiu, od złotych promieni słońca i barw natury, przez kolory budynków czy samochodów, po sygnalizację świetlną, która porządkuje nasze poruszanie się po mieście.

Kolor to doznanie wizualne, którego doświadczamy również w dziedzinie sztuki, marketingu, a jeszcze bardziej zgłębia go architektura wnętrz. Tu użycie koloru wykracza poza zwykłą estetykę, ponieważ wpływa na nasze emocje, percepcję, a nawet zachowanie.

Na zdjęciu wyżej: kolor w apartamencie pokazowym Muuto podczas Milan Design Week 2024

Ile koloru potrzebujemy?

Zawsze możemy być gdzieś pośrodku, pomiędzy fanatycznymi entuzjastami koloru, który stawiają na zestawienia wyraźne i często przerysowane a ascetycznymi minimalistami, gdzie kolor to subtelny ton czy akcent. Na ile warto zatem „zaszaleć”?

Kolor de lux
Wnętrza emanujące kolorem często widujemy na ekspozycjach targowych i w pokojach pokazowych. Miejscach, gdzie w przestrzeniach wizualnie nastawionych na budowanie wyrazistego przekazu, kolor ma odegrać pierwszoplanową rolę. Przykuć uwagę widza, zatrzymać go i sprawić by chciał się zagłębić w odkrywanie mniejszych elementów wystroju. Przejść od ogółu do szczegółu.

Na zdjęciach wyżej: kolor w apartamencie pokazowym Muuto podczas Milan Design Week 2024

Do budowania przestrzeni, w których odważnie chcemy pokazać kolor świetnie sprawdzą się: wyraźny kolor na ścianie, meble wypoczynkowe lub zabudowy o większej kubaturze oraz duże dywany. Dobrym przykładem takich dywanów jest marka Finarte, która proponuje wzory abstrakcyjne, geometryczne i bardziej klasyczne w bardzo kolorowym wydaniu.

Wyżej: wielobarwne dywany wełniane Finarte Atrium i Terttu

W przypadku mebli proponujemy spojrzeć na kolekcje marki Muuto. Ten producent stworzył swoją filozofię posługiwania się kolorem i z roku na rok namawia swoich fanów do wspólnej zabawy. Co ciekawe, filozofia Muuto kieruje się w stronę komplementarności. To oznacza, że nie ma tam pojęcia kolorów sezonowych. Jeśli są wprowadzane nowe produkty czy kolory, to idealnie pasują do tych już obecnych w ofercie tej marki. Dodatkowo możliwość wyboru tapicerek czy wykończenia daje nieskończone możliwości modyfikacji produktów i ich personalizowania.

Powyżej: kolory z palety Muuto we wnętrzu.

Barwny punkt

Na drugim biegunie znajdują się wnętrza, które kolorem pozwalają przejść od szczegółu do ogółu. Minimalistyczne, często wręcz ascetyczne mają jedną, dwie kolorowe plamy, która skupiają na sobie całą uwagę i dopiero po chwili pozwalają przejść do pozostałych elementów, do rozejrzenia się szerzej, po całym pomieszczeniu.
Takie niezapomniane, pierwsze wrażenie to często zasługa świetnie dobranej grafiki lub pojedynczej dekoracyjnej lampy.

W przypadku tych drugich warto zwrócić uwagę na markę Design by Us, która tworzy lampy wręcz biżuteryjne. A do tego nie boi się koloru! Używa w projektach szkła kryształowego i łączy go z marmurem czy szczotkowanym mosiądzem. Wyjątkowe są lampy stojące robione z kloszy z odzysku, gdzie pojawia się szkło Murano.
Warto też wspomnieć o tym, że projekty Design by Us są bardzo nowoczesne, w ich portfolio znajduje się m. in. lampa przenośna zewnętrzna wykonana z marmuru i szkła.

Zdjęcia wyżej: lampy Design By Us – New Wave (po prawej) i Carnival (po lewej)

W przypadku kolorowych grafik temat możemy potraktować na trzy sposoby. W przestrzeniach warto zwrócić uwagę na wielkość pracy, jej tematykę, a do tego zastanowić się jaką wybrać ramę. Prace artystów z całego świata proponuje duńska marka The Poster Club. Wyselekcjonowany wybór grafik, drukowany jest techniką giclée na 265g papierze Fine Art. Giclée to technika druku stosowana w celu uzyskania intensywnych, nasyconych kolorów, a także większej różnorodności głębi i niuansów. W połączeniu z wysokiej jakości papierem artystycznym gwarantuje archiwalną konserwację kolorów, zapewniając najwyższą możliwą odporność na starzenie.

Zdjęcia powyżej: barwna grafika może transformować wnętrze na różne sposoby – The Poster Club

Aby stworzyć spójną przestrzeń, która opowiada historię, można skupić się na schematach monochromatycznych lub uzupełniających się kontrastach, ale najważniejsze, by przestrzeń jaką tworzysz była azylem, który daje Ci przyjemność odpoczynku, radość i inspirację.

Żyj kolorowo, zawsze na własnych warunkach 🙂

Morze inspiracji Pufa Design:

Pufadesign

Polerowana stal - treny wnętrza

Odpowiedz


*