Jakie oświetlenie biura?

Jakie oprawy świetlne i lampy warto wybrać do biura czy gabinetu do pracy?

Oświetlenie w miejscu, w którym pracujemy, albo też uczymy się jest bardzo istotne. To właśnie odpowiednie oświetlenie biura rzutuje wprost na wydajność, jakość pracy i komfort pracującego. Oświetlenie w biurze powinno być odpowiednio rozproszone, nie ślepiące, pobudzające do pracy, nie męczące wzroku oraz wystarczające.

Lampa Prom Queen kolekcja ILI ILI, Grupa

Jakie oświetlenie biura wyróżniamy?

Na pierwsze miejsce wysuwa się oświetlenie sufitowe, centralne czy też ogólne. To ono zapewnia równomierne rozproszenie światła po całym biurze. Najczęściej są to żyrandole, lampy sufitowe wiszące, wbudowane oprawy świetlne, oświetlenie punktowe, palfony sufitowe, oświetlenie liniowe.

Lampa Asteria forest / black top, Umage

Kolejną ważną kategorią oświetlenia biura jest oświetlenie zadaniowe, które skupione jest na konkretnych obszarach. Najczęściej dotyczy samego biurka, stołu konferencyjnego, miejsca pracy, przechowywania dokumentów. W tym przypadku stosujemy lampy biurkowe, zamontowane tuż nad biurkiem, lampy stojące, podłogowe, stołowe. To oświetlenie powinno zapewnić nam komfortowe czytanie, pisanie czy wykonywanie precyzyjnych zadań.

Lampa stołowa Arigato Table, Grupa

W biurach spotkamy się także z oświetleniem dekoracyjnym, dodatkowym, pełniącym walory estetyczne. Warto zadbać o np.: kinkiety ścienne, reflektory podświetlające konkretne dekoracje, obrazy czy dodatkowe oświetlenie mebli gabinetu, np.: witryny, biblioteczki czy konsoli.

Kinkiet Igram, Grupa

Pamietajmy, że dobrej jakości lampy, designerskie, interesujące kształtem dodają przestrzeni luksusu i elegancji.

Do gabinetów wybierajmy oświetlenie o naturalnej barwie światła, najbardziej zbliżonej do dziennego. Jasne światło o temperaturze barwowej około 5000K-6500K sprzyja skupieniu i koncentracji, podczas gdy cieplejsze światło o temperaturze barwowej około 2700K-3500K tworzy bardziej relaksującą atmosferę.

Dobrze jest zapewnić możliwość regulacji oświetlenia, np.: natężenia w biurze oraz zmiany barwy temperaturowej oświetlenia (ciepła, zimna, naturalna).

Jakie oświetlenie do nowoczesnego biura?

W zależności od samego charakteru biura dobieramy stosowne oświetlenie. Będzie się ono różnić w przypadku następujących stylizacji biura:

– styl nowoczesny;

– styl minimalistyczny;

– styl industrialny;

– styl klasyczny;

– styl glamour.

Dla przykładu oświetlenie nowoczesnego biura to m.in.:

– lampy wiszące z metalowymi koszami, 

– lampy szklane, z widocznymi przewodami;

– oprawy przypominające fabryczne lampy;

– nowoczesne reflektory;

– oświetlenie liniowe;

– lampy o prostej, geometrycznej formie;

– minimalistyczne lampki biurkowe.

Zobacz także inne wpisy oraz produkty:

Pufadesign

Odpowiedz


*