Jak zaprojektować pokój hotelowy?

Pokoje hotelowe często łączą cechy wnętrz przeznaczonych do wypoczynku, pracy, a nawet konsumpcji posiłków. Dlatego podczas ich projektowania niezwykle istotne jest, aby były one wygodne, a przy tym bardzo przytulne. Zaczynając zatem tworzenie projektu, warto zastanowić się najpierw, dla kogo oferujemy usługi noclegowe, kto jest grupą docelową? W zależności od tego należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy.

Mamy tutaj ściśle doprecyzowaną minimalną powierzchnię pomieszczeń –najmniejszy metraż, czyli 8 m2 obowiązuje w pokojach jednoosobowych w obiektach sklasyfikowanych, jako jednogwiazdkowe, ale także większe pokoje, na przykład dwuosobowe w hotelach pięciogwiazdkowych (powierzchnia 18 m2) wymagają podobnego podejścia w kwestii aranżacji. Projektantów niejako ogranicza metraż, jednakże istnieje wiele przydatnych wskazówek, które pomogą uczynić wnętrza optycznie nieco większymi, niż są one w rzeczywistości, oraz użytecznymi. 

Przykładowo na etapie budowy obiektu, dobrze jest zastosować większe okna od tych przeznaczonych przepisami. Większa ilość światła docierająca do wnętrza pozwala je optycznie powiększyć. Takie warunki sprzyjają również pracy w pokoju hotelowym.

Lampy wiszące Barocco, Nordic Tales

Warto mieć na uwadze także kształt pomieszczeń na etapie projektowania

Najlepsze są te o kształcie prostokątnym, ale o niezbyt wydłużonej formie. Ponadto dobrze jest zastosować niewielki przedsionek (nie wlicza się go do metrażu pokoju). Nieco odgraniczy on przestrzeń hotelowego korytarza od wnętrza pokoju, co pozwoli gościom na zachowanie większej intymności w czasie pobytu. 

Lampa wisząca Bright Breeze, Nordic Tales

Uwzględnić należy układ przestrzeni i rozstaw poszczególnych elementów wyposażenia

– Ważne jest odpowiednie zaplanowanie układu przestrzeni, tak, by całe wyposażenie było ergonomicznie rozmieszczone i łatwe, intuicyjne w użytkowaniu dla gości. 

– Prostokątne pokoje w kształcie nieco zbliżonym do kwadratu są najłatwiejsze do zaprojektowania. Koniecznym jest uwzględnienie podstawowego wyposażenia, w tym łóżka, będącego niejako najistotniejszym punktem. Przeważnie umieszcza się je w bliskim sąsiedztwie okna, a po bokach małe stoliki nocne. Zamiast nich można zastosować również półkę umieszczoną nad łóżkiem. 

W obu przypadkach należy zapewnić gościom odpowiednie oświetlenie w postaci lampek nocnych lub kinkietów. Często naprzeciwko łóżka umieszcza się blat lub stolik wraz z krzesłami. Jeśli metraż pokoju jest mały, dobrze jest przesunąć mebel w lewo lub prawo względem łóżka, aby stworzyć dobry ciąg komunikacyjny. 

– Niezwykle ważne jest umiejscowienie mebli, w tym szafy na okrycia wierzchnie. Do tego celu najlepiej sprawdzają się wspomniane wcześniej przedsionki, które idealnie nadają się na wnękę garderobianą, wykonaną na wymiar. Co istotne, nie zaleca się ustawiania wszystkiego w sposób liniowy. Pokój stanie się wtedy niefunkcjonalny i nie pozwoli na komfortowy wypoczynek.

– Tutaj warto także dobrać kolor ścian oraz dodatki. Kolory nfajpiej, aby były harmonijne. Warto projektować pokój w hotelu kierując się także zasadą łatwości w utrzymaniu czystości. Przykładowo można dobierać farby zmywalne, rzeczy dobrej jakości, które łatwo czyścić.

Lampy Modeco i Modeco XL, Nordic Tales

W pokoju hotelowym zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

Projektując pokój pamiętaj także o ogrzewaniu i klimatyzacji. Bardzo ważne jest również zapewnienie komfortu akustycznego – pokoje powinny być odpowiednio wyciszone, by goście mogli w spokoju spędzać w niech czas. 

Zadaj również o odpowiednią ilość gniazdek, dobrze rozlokowanych, także przełączników, itd. Pokoje muszę być przed wszystkim bezpieczne, także należy zachować nie tylko wymogi przewidziane prawem, w tym p.poż. Warto zadbać o odpowiednie systemy alarmowe, monitoring, oraz inne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.

Lampa wisząca Bright Malus, Nordic Tales

Wykorzystaj w projekcie odpowiednie oświetlenie

W procesie projektowania pokoju hotelowego istotne jest umiejscowienie punktów oświetleniowych, na przykład kinkietów oraz lamp wiszących. Aby wnętrze prezentowało się stylowo, dobrze jest wykorzystać produkty dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego. Warto kierować się w tym przypadku uniwersalnym designem dodatków, ponieważ w sytuacji zmiany aranżacji wnętrz w dalszym ciągu będą prezentować się one rewelacyjnie. Wśród naszych propozycji nie brakuje stylowych modeli oświetlenia, w tym lamp Modeco oraz Modeco+, wyposażone w mleczne klosze z delikatnymi, wypukłymi wzorami. Dają przyjemne dla oka, ciepłe światło, co pozwoli zbudować przytulny klimat. Równie dobrze sprawdzą się bardzo eleganckie lampy Baluna w kolorach czerni i bieli. Takie zestawienie barw jest ponadczasowe i stonowane, dlatego pięknie prezentują się w każdej aranżacji. 

Lampy Modeco XL, Nordic Tales

Sprawdź także inne wpisy:

Pufadesign

Odpowiedz


*