Dlaczego zastosowanie lampek na stolikach w restauracji jest tak ważne?

Każdy lokal gastronomiczny powinien zapewniać gościom komfortowe warunki spożywania posiłków, dlatego warto zadbać o jego właściwą aranżację, uwzględniającą budowanie odpowiedniego klimatu na sali. Rewelacyjną propozycją są lampki na stolik do restauracji na baterie, które można stawiać w centralnej części blatu. Ich zastosowanie subtelnie, ale równomiernie oświetla całą powierzchnię stołu. Jest to istotne podczas analizowania karty dań, kiedy to konieczne jest dokładne zapoznanie się z oferowanymi przysmakami, ale także podczas ich spożywania. Możemy wtedy dostrzec wszelkie szczegóły, a jak wiadomo, w restauracjach szczególną wagę przywiązuje się do oprawy dań. Ponadto lampki z możliwością regulacji natężenia światła pozwalają stworzyć podczas kolacji romantyczną atmosferę, wtedy posiłek z ukochaną osobą smakuje znacznie lepiej. 

Lampa bezprzewodowa Asteria, Umage
Lampa bezprzewodowa Radiant, Eva Solo
Lampa bezprzewodowa Porta, Normann Copenhagen

Cechy dobrych lampek na stolik do restauracji zasilanych bateriami

Lampki na stolik do restauracji na baterie traktowane są jako dopełnienie oświetlenia głównego, a podczas kolacji tworzą specyficzny klimat na sali lokalu. Są one również świetnym zamiennikiem świecy, która daje przyjemne, ciepłe światło, ale niewątpliwie zwiększa się wtedy ryzyko zapalenia obrusu. 

Wspomniany typ lampki stanowi zatem doskonały zamiennik, który prezentuje się na stolikach równie stylowo i jednocześnie emituje miłe dla oka światło. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wybrane przez nas modele charakteryzowały się odpowiednim stopniem szczelności. Gwarantuje to bezpieczeństwo podczas korzystania z oświetlenia, ale także chroni urządzenie przed uszkodzeniem. Warto zwrócić uwagę na oprawy wyróżniające się stopniem szczelności minimum IP22. Oznacza to, że lampki na stoliki do restauracji na baterie odporne są na działanie ciał stałych o średnicy powyżej 12,5 milimetra, a wszystkie niebezpieczne elementy są osłonione, dlatego można je bezpiecznie przenosić. 

Ponadto są odporne na działanie kropel wody padających pionowo, nawet w sytuacji przechylenia lampki o około 15 stopni względem pionu. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, że podczas jedzenia posiłku może dojść do przypadkowego zabrudzenia lub pochlapania oprawy. Kolejny ważny element opraw to baterie je zasilające. Można wykorzystać modele zasilane niewielkimi, wymiennymi bateriami, ale warto skłonić się ku lampkom z wbudowanymi akumulatorami, które ładuje się dzięki dołączonym do zestawu przewodom, na przykład USB typu C, czy za pomocą nowoczesnych ładowarek indukcyjnych. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ minimalizujemy w ten sposób koszt związany z zakupem baterii i nie musimy martwić się o ich utylizację. 

Warto także mieć na uwadze źródło światła, obecnie najbardziej ekonomiczne są modele ledowe. Lampki takie powinny być także łatwe w obsłudze, ale także solidne i w pełni bezpieczne. Zwróć zatem uwagę na te elementy, także na sposób włączania, czy jest intuicyjny – łapki będą użytkowane często i przez różne osoby, stąd warto zainwestować w modele wysokiej jakości.

Lampa bezprzewodowa Hashira, Audo Copenhagen (kiedyś Menu)
Lampa bezprzewodowa Eclipse, Spring Copenhagen
Lampa bezprzewodowa Torso, Audo Copenhagen (kiedyś Menu)

Na jaki produkt postawić?

W sklepie internetowym Pufa Design znajdziesz unikatowe lampki do restauracji na baterie cechujące się wyszukanym designem. Mowa tutaj między innymi o modelu Asteria marki Umage w wielu wersjach kolorystycznych. Ma możliwość regulacji natężenia światła w trzech stopniach, ponadto zastosowano w niej wydajną, litowo-jonową baterię ładowaną za pomocą przewodu USB-C lub ładowarki indukcyjnej Unifer Umage. Lampy Asteria wyróżniają się klasą szczelności IP22, świetnie prezentują się w restauracjach urządzonych w stylu nowoczesnym oraz vintage. 

Lampa bezprzewodowa Ease, Muuto

Zobacz również inne artykuły:

Pufadesign

Odpowiedz


*