Jak urządzić małą restaurację?

Zastanawiając się, jak urządzić małą restaurację, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób goście odbierają wystrój. Niewielkich rozmiarów lokal gastronomiczny powinien być przytulny. Dobrym rozwiązaniem będzie żywa i ciepła kolorystyka. Tę uzyskasz, nie tylko malując ściany, ale też dobierając odpowiednio zgrywające się ze sobą naczynia, serwetki, zasłony, czy nawet meble. Warto wspomnieć, że elementy takie jak siedziska, czyli krzesła i fotele są dostępne w różnych odcieniach, także tych nieco bardziej oryginalnych, czy wręcz szalonych. Pamiętaj jednak, żeby zachować spójność wystroju. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie na ścianach luster, które optycznie powiększą wnętrze. 

Od czego zacząć przy otwieraniu restauracji?

Pierwszym krokiem podczas rozpoczynania działalności lokalu gastronomicznego są wszelkie formalności. To właśnie je należy uwzględnić już w pierwszym etapie. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotny jest też projekt wnętrza. Wystrój wpływa na odczucia gości, ich komfort, a ponadto zapada w pamięć i bezpośrednio kojarzy się z restauracją. Dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej, projektanta wnętrz. Jeśli jednak chcesz zająć się tym osobiście, polecamy dobór mebli, które będą jednocześnie stylowe i funkcjonalne. Do takich należą na przykład krzesła tapicerowane Allez PP Normann Copenhagen dostępne w różnych kolorach, stół Fox Miloni, czy fotel Form Armchair Brass Normann Copenhagen.

 

Kolekcja mebli wewnętrznych i ogrodowych Allez, Normann Copenhagen

Na co zwrócić uwagę urządzając małą restaurację? 

Niewielka powierzchnia restauracji nie musi stanowić ograniczenia. Wystarczy odpowiednio dobrać meble, które pozwolą gościom na wygodne delektowanie się zamówionymi daniami. Ważne jest to, by zagwarantować komfortowy dystans pomiędzy stolikami. Warto wstawić do lokalu nie tylko te o mniejszym blacie, ale też przynajmniej jeden dedykowany większej ilości osób, które chcą usiąść razem. W ten sposób będziesz przygotowany na różne wymagania gości. 

Pamiętaj o tym, by nie przytłoczyć wnętrza elementami wystroju. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu było odpowiednio dużo światła, najlepiej dziennego. Przy małej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie minimalizm i skupienie się przede wszystkim na praktycznych dodatkach. Do takich należą także lampy. Jeśli Twoja restauracja jest nie tylko niewielka, ale też niska, raczej sięgnij po reflektory sufitowe, plafony i kinkiety niż okazałe, wiszące lampy i żyrandole. 

Stoliki Relate, Muuto

Czy detale mają znaczenie? 

Zdecydowanie, detale zastosowane w wystroju restauracji o małej powierzchni mają znaczenie. Grube kotary, natłok akcesoriów i nieprzemyślany układ mogą przytłoczyć gości. Zamiast tego zachęcamy do wybierania elementów minimalistycznych, ale praktycznych. Wszelkie obrazy umieść w cienkich ramach, podobnie lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Meble i dodatki takie jak fotele, obrusy i naczynia dobierz do siebie kolorystycznie. Nie muszą być identyczne, jednak ważne jest to, by nie kontrastowały ze sobą w przesadny sposób. Wspomniane niepozorne akcenty mogą naprawdę mocno wpłynąć na to, jak postrzegany będzie lokal.

Lampa wisząca Shahin, Design by Us
Krzesła tapicerowane Times Flies, Umage

Przeczytaj również:

Pufadesign

Odpowiedz


*