Jak ustawić krzesła przy stole?

Krzesła przy stole należy ustawić tak, by zapewnić stosowną przestrzeń osobom, które na nich siedzą. Trzeba pamiętać, by zadbać o odpowiednie rozmieszczenie, to jest tak, by zaproszone pary mogły zasiadać razem. Krzesła pojedyncze, czyli te, które w domyśle mają zająć single, można ulokować przy krótszym boku blatu, który będzie zbyt ciasny dla dwojga osób. Jeśli chodzi o rozmieszczenie, warto podczas układania siedzisk przemyśleć kwestie wygody związane także z sięganiem po to, co znajduje się na stole. Komfort zaproszonych gości powinien być podstawą. Warto dodać także, że odradza się ustawianie krzeseł na rogu stołu – to miejsce powinno być wolne, zresztą, spożywanie posiłków w takim umiejscowieniu byłoby niekomfortowe. 

Stół okrągły jadalniany SM112, Skovby

Jaka odległość między krzesłami przy stole?

Jeśli chodzi o odległości, krzesła od blatu powinny być odsunięte na 25 cm, natomiast między pojedynczymi siedziskami powinna być przestrzeń około 30 cm. To zagwarantuje wygodę gościom, którzy zbiorą się razem. Trzeba tu wspomnieć także o tym, że jeśli odległość będzie mniejsza, osoby znajdujące się przy stole mogą mieć problem z dosunięciem się do niego, co jest istotne m.in. podczas spożywania posiłku. Niezależnie od tego, ilu gości zapraszasz i jak rozmieszczasz krzesła, przestrzeń powinna być zapewniona. 

Krzesło tapicerowane SM63, Skovby

Jaka odległość krzesła od ściany?

W kwestii odległości siedzisk od ściany tutaj możemy zasugerować przestrzeń 70 cm. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko pozwala to na manewrowanie krzesłami tak, by siedzieć wygodnie, ale też, by umożliwić możliwie jak najwygodniejsze przechodzenie. Co warto podkreślić to fakt, że ten aspekt wiąże się z możliwością przysunięcia siedzisk do blatu, co ponownie łączy się z przestrzenią przy stole. 

Stół okrągły Base table ø110cm, Muuto

Czy krzesła muszą być w kolorze stołu?

Z reguły krzesła i stół tworzą komplet, są w tym samym kolorze. Nie jest to jednak zasada, której nie można złamać. Te konkretne meble mogą się od siebie różnić i nadal prezentować się gustownie niczym zestaw. Wiele zależy od wystroju całego pomieszczenia. Zachęcamy do tego, by krzesła i stół dobierać do koloru pozostałych elementów znajdujących się w pokoju. Na szczęście, nie muszą być one identyczne. Możesz połączyć ze sobą różne odcienie brązu, szarości lub jeszcze inne. Czasem dobrze prezentują się też kolory kontrastowe zestawione ze sobą. Istotna jest spójność. Sam zamysł na wystrój pomieszczenia może sprawić, że całokształt będzie naprawdę intrygujący. Polecamy m.in. krzesła tapicerowane Normann Copenhagen Allez PP dostępne w różnych kolorach. Przykładowym i oryginalnym wyborem może być zieleń, która będzie pasować do czarnego blatu. 

Krzesło Allez PP, Normann Copenhagen

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim, układając krzesła, zadbaj o to, by goście, którzy przyszli razem mogli siedzieć obok siebie. Rozdzielenie par, czy rodzin nie jest dobrym pomysłem. Miej na uwadze także zachowanie komfortowej przestrzeni. Co więcej, siedziska powinny być rozmieszczone tak, by sięganie po potrawy na stole było wygodne. Zadbaj też o to, by narożniki były wolne – tam nie sadza się gości.

Sprawdź także inne wpisy:

Pufadesign

Odpowiedz


*