Jakie oświetlenie do restauracji?

Oświetlenie niewątpliwie buduje klimat w restauracji, jednak co równie ważne, musi zapewniać komfort przebywającym tam gościom, oraz pracownikom – kelnerom, kucharzom i barmanom. Konieczne jest spełnianie w lokalach przepisów BHP, w tym normy PN-EN 12464-1, która precyzuje między innymi to, jakie natężenie oświetlenia powinno być stosowane. Miejsca wykonywania pracy, czyli kuchnie powinny mieć stworzone warunki sprzyjające czynnościom precyzyjnym – tam stosuje się oświetlenie o natężeniu 500 luksów. W tego rodzaju pomieszczeniach stawia się na lampy o prostej stylistyce w oprawach z wysokim współczynnikiem IP, które nie korodują i dają się czyścić w bardzo łatwy sposób, a przy tym emitują rozproszone światło, skutecznie doświetlające przestrzeń blatu, gdzie krojone są produkty, a następnie gotowane dania i przygotowywane do wydania gościom lokalu. Gwarantuje to precyzję wykonywania pracy, ale także wpływa na bezpieczeństwo pracowników poprzez ograniczenie zmęczenia narządu wzroku. W przypadku sali restauracyjnej zaleca się wprowadzenie oświetlenia o natężeniu 200 luksów. Wpływa to na komfort obsługujących gości pracowników oraz osób spożywających posiłki. Jednak w tym przypadku wybór opraw jest ogromny – wiele zależy tutaj od wystroju lokalu, jak i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Dlatego w tym celu przygotowaliśmy praktyczny poradnik, gdzie szczegółowo przedstawiamy sprawdzone rozwiązania do lokali gastronomicznych. 

Kolekcja oświetlenia do restauracji Umage

Jaka barwa światła do restauracji?

Do restauracji najlepiej sprawdza się ciepła barwa światła. Zdecydowanie wpływa to na budowanie klimatu we wnętrzach. Stają się one przytulne, co dla wielu osób kojarzy się z domem. Dzięki temu lokal pozytywnie kojarzy się osobom go odwiedzającym, co z pewnością sprawi, że będzie on budował swoją renomę. Co równie istotne, nasze oczy nie męczą się zbytnio, co także wpływa na naszą percepcję względem wystroju oraz serwowanych dań. Warto dodać, że ciepła barwa światła sprawdza się zwłaszcza podczas spożywania kolacji, gdzie nierzadko goście przebywają w pomieszczeniach nieco przygaszonych. Dodanie delikatnego punktu oświetleniowego buduje romantyczny klimat, który wpływa na dobre samopoczucie osób przebywających w restauracji. Obecnie stawia się także na zastosowanie źródła światła w technologii LED, uważane za najbardziej oszczędne i ekologiczne. Do wyboru mamy wiele różnych wariantów odcieni barwy ciepłej, dlatego z łatwością możemy wybrać idealny typ oświetlenia do lokalu. 

Lampy Bright Spot, Nordic Tales
Lampa Margin, New Works.
Kinkiet/plafon New Wave, Design by Us

Jak dobrać odpowiednią lampę do restauracji?

Wybierając lampy do restauracji, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, aby stworzyć oświetlenie ogólne dzięki zastosowaniu modeli sufitowych. Polecamy zastosować produkty linii Asteria dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego. Plafony Asteria Up w czarnym kolorze idealnie sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach, skutecznie je doświetlając. Ich dopełnieniem będą bezprzewodowe lampy Asteria, które można stawiać na stolikach. Stylistyka obu produktów jest identyczna, dlatego wystrój będzie spójny i efektowny. Do modeli bezprzewodowych polecamy nabyć stacje do ładowania, które pozwolą naładować jednocześnie do siedmiu modeli. 

Plafon Asteria Up, Umage
Bright Modeco, Nordic Tales

Zobacz również inne wpisy:

Pufadesign

Odpowiedz


*