Jaki żyrandol do salonu w stylu skandynawskim?

Salony w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem i prostotą. Do takich wnętrz świetnie sprawdzą się żyrandole szklane i takie z elementami drewnianymi. W drugim przypadku warto dopasować odcień tych części do pozostałych akcentów, na przykład mebli. Wówczas zyskasz pewność, że będą one ze sobą spójne, co zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie polecane jest przejrzyste szkło, które nie zaburzy charakterystycznego designu wnętrza, opierającego się przede wszystkim na umiarze. 

Żyrandol Baluna, Grupa Studio
Żyrandol Chambers, Menu

Najprostszym sposobem jest to, by skupić się na podobieństwie kolorów, tworzyw i tekstur. To bardzo cenna wskazówka, którą warto mieć z tyłu głowy podczas projektowania wnętrza. Oznacza to tyle, że jeśli lampa ma elementy z drewna lub nawet metalu, dobrze żeby były one utrzymane w podobnej tonacji co meble lub inne dodatki, które są wykonane z tego samego materiału. Możemy wręcz stwierdzić, że korzystne okaże się wykorzystywanie w akcesoriach nie więcej niż dwóch dominujących tworzyw, co dotyczy także oświetlenia. 

Żyrandol Nomi, Nordlux

Praktyczna żyrandol salonowy w stylu skandynawskim

Żyrandol w stylu skandynawskim bez wątpienia jest efektowny w swoim minimalizmie. Trzeba jednak zwrócić również uwagę na to, by był praktyczny. Dlatego zachęcamy do skupienia się na stopniu rozproszenia światła, wielkości i kolorze klosza, temperaturze barwy żarówki, jaką montujesz. Ciekawym rozwiązaniem są lampy ze ściemniaczem, które bez wątpienia przydadzą się osobom, które lubią wprowadzać nastrojowy klimat do swojej codzienności. Poza tym warto pamiętać o własnych preferencjach z innych kategorii, ponieważ to one wpłyną na to, jak bardzo zadowolony będziesz z zakupu. 

Żyrandol Franklin, Menu

Co warto wybrać?

Opcji do wyboru jest naprawdę wiele. Żyrandole, które możesz znaleźć, a które będą idealne do wnętrz skandynawskich, często powielają jeden charakterystyczny motyw – duże szklane klosze. Mowa tu zarówno o tych przeźroczystych, jak i tych barwionych na ciemny, najczęściej czarny, ale przejrzysty odcień. Tego typu propozycje świetnie sprawdzą się w połączeniu z jasnymi ścianami, które dominują w stylu skandynawskim. Możemy zasugerować Ci żyrandol Nordlux Ivona 4 lub lampę wiszącą Membrane Innermost. Zauważ, że druga z nich jest wykonywana na zamówienie. Obie łączy natomiast jeden wspólny element – barwione na ciemno szkło, które może ocieplić wnętrze. Jeśli zależy Ci na tego typu efekcie, rozważ ich wybór, uwzględniając całość wystroju salonu, w którym oświetlenie ma zostać zastosowane. 

Żyrandol Ivona, Nordlux

Zadbaj o proporcje

Kolejną ciekawą sugestią jest to, by zadbać o proporcje w wystroju wnętrza. Chodzi tu przede wszystkim o to, by żyrandol nie był ani za duży, ani za mały. Lampa ma podkreślać charakter pomieszczenia, w tym przypadku salonu. Skandynawski minimalizm to idealne tło do zabaw takimi detalami. Dzięki proporcjonalności oświetlenia możesz m.in. optycznie powiększyć lub jeśli chcesz – pomniejszyć pokój.

Żyrandol Manhattan, Nordlux

Zobacz także inne wpisy:

Pufadesign

Odpowiedz


*