Ile lumenów do lampki nocnej?

Lampka nocna pełni wiele funkcji w sypialni. Z jednej strony tworzy ona przytulny klimat we wnętrzu w czasie seansów filmowych, a z drugiej umożliwia wygodne czytanie gazet i książek w łóżku. Ponadto są one dodatkowym źródłem światła, gdy już szykujemy się do snu. Większość osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd lamp, ale istotny jest również ich kształt, a także ile lumenów powinno zastosować się do lampki nocnej. W poniższym wpisie szerzej poruszamy te kwestie, wyjaśniając, jaka wartość strumienia świetlnego będzie najlepsza, aby źródło światła było dla nas w pełni funkcjonalne. Zachęcamy do lektury.

Lampa nocna Modeco+, Nordic Tales
Lampa stołowa Rio, Seletti

Dlaczego określona wartość lumenów w lampce nocnej jest tak ważna?

Określona wartość lumenów odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym funkcjonowaniu, co odnosi się zarówno do oświetlenia ogólnego, jak i miejscowego w różnych typach lamp. Jeżeli nasza lampka nocna ma być wykorzystywana głównie do budowania klimatu we wnętrzu, to najlepiej wykorzystać żarówki do lampki nocnej cechujące się wartością 136 lumenów, co odpowiada wartości mocy 15 watów. Warto poruszyć również wątek nocnych lampek, które mają służyć, jako dodatkowe źródło światła do czytania. Wtedy najlepiej sprawdzą się lampki nocne z żarówką 249 lumenów (25 watów). W tym przypadku światło nie będzie oślepiać, ale bardzo dobrze doświetli przestrzeń wokół czytanej książki. 

Lampka nocna Baluna, Grupa
Lampa stołowa Totana, Pott

Nie tylko wartość lumenów ma znaczenie, ale także barwa światła

Wartość lumenów w lampkach nocnych jest niezwykle ważna w tworzeniu wnętrz funkcjonalnych, ale i stylowych. Warto zwrócić uwagę także na współczynnik oddawania barw (CRI) oraz barwę emitowanego światła. W pomieszczeniu jakim jest sypialna najlepiej sprawdzają się ciepłe światło o niskich wartościach CRI, dzięki temu wnętrze staje się zdecydowanie bardziej przytulne, a przy tym pozwala na komfortowe wypoczywanie.

Lampa stołowa Asteria, Umage
Abażur Silvia Mini, podstawa Tripod, Umage

Zobacz także:

Pufadesign

Odpowiedz


*