Jak powiesić żyrandol?

Żyrandole powszechnie stosowane są w wielu stylowych wnętrzach – od pokojów dziennych, przez sypialnie, aż po kuchnie. Po zakupie odpowiedniego modelu możemy przystąpić do montażu. Osoby chcące po raz pierwszy samodzielnie zainstalować wybrany model oprawy oświetleniowej szukają sprawdzonych wskazówek, jak powiesić żyrandol? Proces montażu należy przeprowadzić z dużą dokładnością, aby zminimalizować ryzyko odczepienia się lampy od sufitu.

Żyrandol Nomi, Nordlux

Chcesz samodzielnie powiesić żyrandol? Na początku zaplanuj, gdzie go umieścisz 

Do montażu żyrandola dobrze jest się odpowiednio przygotować – na początku warto jest zaplanować miejsce jego umieszczenia. Jeśli remontujemy mieszkanie lub dom zakupiony z rynku wtórnego to najczęściej mamy już poprowadzone przewody umieszczone głównie w centralnej części sufitu. Jest to wciąż najpopularniejsze miejsce wieszania żyrandoli, co wykorzystywane jest także w nowym budownictwie. Wtedy wystarczy wyznaczyć miejsce przecięcia przekątnych pomieszczenia i w tym miejscu poprowadzić przewody. Możemy je zaplanować także w innych miejscach, rozgraniczając w ten sposób strefy w pomieszczeniu. 

Żyrandol Ivona, Nordlux

Zanim zamontujesz żyrandol przygotuj do niego instalację elektryczną

Przed przystąpieniem do wieszania należy przygotować przewody do podłączenia. Na początku koniecznie trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, wyłączając prąd w obwodzie, dla pewności sprawdzamy miernikiem, czy w przewodach nie ma napięcia. Następnie możemy przystąpić do kluczowej części pracy, czyli montażu i wieszania żyrandola.

Żyrandol Baluna, Grupa Studio

Jak powiesić żyrandol krok po kroku 

Wieszanie żyrandola jest dosyć proste – poniżej prezentujemy krok po kroku, jak powinien wyglądać proces montażu: 

1. Przy przewodach wychodzących z sufitu zaznaczamy miejsce, gdzie zostanie zamocowany haczyk na żyrandol. Powinno być to na tyle blisko, aby haczyk był później schowany w oprawie, ale na tyle daleko, aby nie uszkodzić przewodów. Dobrze jest je dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną. 

2. Następnie wiercimy otwór, wewnątrz którego umieszczamy kołek rozporowy. Co ważne, powinien być on dostosowany do ciężaru żyrandola, dlatego warto jest dobrać odpowiedni rozmiar kołka. 

3. Do kołka dokręcamy kombinerkami haczyk. 

4. W kolejnym etapie możemy przystąpić do łączenia przewodów. Najpierw ściągamy około 1 centymetr izolacji z każdego z przewodów, umieszczamy je w otworach kostki, dokręcamy śrubki i zawieszamy oprawę na haczyku. 

5. Umieszczamy w oprawie żarówkę, włączamy prąd w obwodzie i sprawdzamy, czy wszystko działa.

Żyrandol The Bouquet, LE KLINT

Zobacz również:

Pufadesign

Odpowiedz


*