Jak dobrze oświetlić salon?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze oświetlić salon, mamy dla Ciebie radę – kinkietami. Lampy ścienne są doskonałym wsparciem dla modeli sufitowych. To dlatego, że pozwalają na bardziej precyzyjne ukierunkowanie padającego światła. Z tego powodu, kinkiety świetnie nadają się do umieszczenia nad fotelem lub kanapą, co przyczyni się do dobrego oświetlenia salonu. Możesz także rozlokować je przy meblach, takich jak ścianka, regał, czy komoda. Właściwie, kinkiety do oświetlenia salonu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie akurat są potrzebne.

Lampa podłogowa i lampka stołowa Puff, Normann Copenhagen
Lampy Modeco XL, Nordic Tales

Oświetlenie salonu – na co zwrócić uwagę?

Przy dobieraniu oświetlenia salonu, trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie potrzebne jest najwięcej światła. Na ogół będzie to miejsce, gdzie codziennie czytasz książki lub gazety. Kwestia, jak dobrze oświetlić salon, wymaga także uwzględnienia mebli i tego, co się na nich znajduje, a co być może chcesz uwydatnić. W takim przypadku polecamy kinkiety. Lampy ścienne mogą być w stylu retro, nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym, glamour lub jeszcze innym. Przykładem zachowawczości w designie jest model Colonna ENOstudio czarny o średnicy 25 cm, z podstawą o średnicy 20 cm i głębokością 10 cm. Mleczno biały klosz dobrze rozprasza światło po pomieszczeniu.

Kinkiet Colonna, ENOstudio
Lampa Bright Helio, Nordic Tales

Oświetlenie punktowe do salonu

Dobrym rozwiązaniem jest też użycie oświetlenia punktowego w salonie. Tego typu reflektory kierują łunę światła w konkretnym kierunku, dzięki czemu pomieszczenie jest porządnie doświetlone. Wielką zaletą jest też funkcja ściemniania. To, jak dobrze oświetlić salon, może stać się dla Ciebie polem do popisu. Reflektory będą prezentowały się oryginalnie, a co najważniejsze – będą skuteczne. Zwróć uwagę na model Valon-2 DTW Zuiver czarny. Podwójna żarówka to w tym przypadku wielki atut. Co więcej, źródło światła kompatybilne z lampą jest dołączone do zestawu.

Lampa Margin, New Works.

Warto zadbać o wygodę oświetlenia salonu

Aspekt, jak dobrze oświetlić salon, powinien zakładać maksymalną wygodę użytkownika. Oznacza to, że światło powinno padać dokładnie tam, gdzie nie wystarcza lampa sufitowa lub stojąca. Jeśli salon ma zakamarki, trzeba to uwzględnić. Jeśli rozglądasz się za stylowym kinkietem, czyli rozwiązaniem, które wesprze główne oświetlenie, zwróć uwagę na ciekawy model Gin ENOstudio. Jest on wykonany z dmuchanego szkła i stali pokrytej mosiądzem. Sama kula pełniąca funkcję klosza ma średnicę 20 cm. Źródłem światła jest żarówka E27, maks. 25W.

Kinkiet Gin, ENOstudio

Design i funkcjonalność mogą iść w parze

Warto wiedzieć, że w przypadku oświetlenia salonu, design i funkcjonalność lamp mogą iść w parze. Dostępnych jest wiele ciekawych propozycji, m.in. kinkietów ENOstudio, MUUTO, UMAGE, czy jeszcze innych. Jeśli chcesz znaleźć inspirację, jak dobrze oświetlić salon, zapoznaj się z asortymentem tych marek. Nowoczesne, minimalistyczne lub wręcz futurystyczne – niezależnie czego szukasz, wskazani producenci pozwolą Ci to znaleźć. Pamiętaj, by lampy w salonie rzucały światło dokładnie tam, gdzie jest Ci ono najbardziej potrzebne, na przykład w miejsce, w którym zwykle czytasz.

Klosz Cornet, Umage

Zobacz również:

Pufadesign

Odpowiedz


*