Lampy punktowe natynkowe wyznaczające strefy w pomieszczeniu

Lampy punktowe natynkowe można zastosować w każdym typie pomieszczeń – sypialni, salonie, pokoju młodzieżowym, a nawet w łazience. W przedpokoju mogą stanowić pewnego rodzaju subtelną drogę prowadzącą do serca domu. Lampy natynkowe punktowe zastosowane w salonie mogą wyznaczać poszczególne strefy w pomieszczeniu. Warto umieścić je między innymi nad kanapą i stolikiem kawowym – dzięki takiej instalacji możemy przygotować nastrojowe oświetlenie sprzyjające spotkaniom w gronie znajomych. Punktową oprawę sufitową natynkową możemy zastosować także w domach i mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem. Pozwoli to na optyczne rozgraniczenie stref przyrządzania posiłków oraz miejsca przeznaczonego dla relaksu.

Lampy Chimes black, Umage
Lampa wisząca Carronade, Le Klint

Różnorodna forma punktowych lamp natynkowych

Wśród najczęściej występujących modeli punktowych lamp natynkowych wymienia się między innymi tzw. oprawy oczkowe oraz utrzymane w podobnej stylistyce płaskie, kwadratowe lampy w wąskiej oprawie. Nowoczesną formą punktowego oświetlenia natynkowego są lampy przypominające kinkiety o znacznie bardziej wyrazistej stylistyce niż oprawy oczkowe. Rzucają się one w oczy, dlatego na suficie umieszcza się ich zdecydowanie mniej niż wspomniane płaskie, małe lampy. 

Kinkiet Marlon, Zuiver

Punktowe oprawy sufitowe natynkowe idealne dla sufitów napinanych

Punktowe lampy natynkowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku wnętrz, w których zastosowano konstrukcję sufitów napinanych. W ten sposób stworzymy oryginalną ozdobę całego pomieszczenia. Punktowe oprawy sufitowe natynkowe można zastosować na sufitach w różnej formie. Jeśli są to stosunkowo wąskie pasy konstrukcji, takie lampy możemy nanieść przy krawędziach, ale sprawdzą się również na większej powierzchni sufitu. Dzięki lampom punktowym natynkowym możemy stworzyć różnorodne kompozycje, różniące się poszczególnym ułożeniem elementów oświetleniowych.

Podwójny Spotlight Valon-2 DTW, Zuiver

Żarówka halogenowa czy LED – który z produktów sprawdzi się w przypadku lamp punktowych natynkowych?

Do lamp punktowych natynkowych najlepiej wykorzystać wydajne źródła, które będą emitować wyraźne światło, nie zużywając przy tym dużej ilości energii elektrycznej. Polecane są między innymi żarówki halogenowe, dające ciepłe, przyjemne dla oka światło. Z kolei diody LED umieszczane w punktowym oświetleniu natynkowym wyraźnie zmniejszają rachunki za zużycie energii, służą one także przez długi czas. 

Lampa punktowa Bubble, Innermost

Lampy punktowe natynkowe warto umieścić na elewacji domu

Lampy punktowe natynkowe stosowane są głównie we wnętrzu domu, komponując się z napinanymi sufitami. Warto zastosować je także na zewnątrz budynku, dzięki czemu oświetlone zostaje wejście do domu, garażu czy na taras. W zależności od sposobu montażu możemy lampy natynkowe uruchamiać za pomocą przełączników lub wykorzystać czujniki ruchu. 

Kinkiet Grip, Nordlux

Garść praktycznych wskazówek dotyczących montażu oświetlenia punktowego natynkowego

Instalacja natynkowego oświetlenia punktowego wymaga ingerencji w powierzchnię sufitową, dlatego warto dokładnie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych lamp, co pozwoli ograniczyć zbędne wiercenie otworów. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że montaż oświetlenia punktowego natynkowego można przeprowadzać tylko przy wyłączonym obwodzie elektrycznym. Po zaprojektowaniu rozmieszczenia lamp i zadbaniu o bezpieczną pracę, możemy przystąpić do instalacji. Wiertarką z otwornicą tworzymy otwory i wkładamy w nie złożone elementy lamp punktowych natynkowych. Następnie łączy się przewody poprowadzone na przykład w stelażu sufitu napinanego i łączymy z lampami. Ostatnim etapem jest odpowiednie ustawienie lamp w zależności od naszych preferencji.

Reflektor Simply, LEDS C4

Pufa Design

Odpowiedz


*