Jakie jest wyposażenie sauny?

Wyposażenie sauny to m.in. lampy, kamienie, klepsydry zegary i wiadra prysznicowe. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe korzystanie z tej formy relaksu. Ważne są także odpowiednio dobrane drzwi do sauny, a wewnątrz powinny znaleźć się siedziska – ławki. Warto wiedzieć, że z sauny korzysta się nago ze względów zdrowotnych. Dlatego użytkownik powinien mieć przy sobie odpowiednie akcesoria, które umożliwią mu zakrycie ciała, bez szkodliwego wpływu. Nie zaleca się wchodzenia do sauny w stroju kąpielowym wykonanym ze sztucznego materiału z powodu nieprzychylnych reakcji na pot wydzielany podczas saunowania.

Mata do saunowania Aallonmurtaja, Lapuan Kankurit

Wyposażenie sauny musi być dostosowane do temperatury

Nie ulega wątpliwościom, że wyposażenie sauny musi być dostosowane do panujących w niej wysokich temperatur. Dlatego na ogół stosuje się dobrej jakości drewno i naturalne kamienie. Częstym wyposażeniem sauny są także witki – brzozowe, dębowe, eukaliptusowe lub bambusowe, chociaż bywają też wykonywane z innego rodzaju drzew. Służą one do pobudzenia krążenia, przyśpieszają otwieranie porów, co daje korzyści zdrowotne. Ich używanie nie powoduje u użytkownika bólu, ponieważ witki są miękkie.

Ręcznik lniany Aallokko, Lapuan Kankurit

Wyposażenie sauny – jakie kamienie do pieca wybrać?

Kamienie jako wyposażenie sauny, które stosuje się w piecu, powinny być wybierane spośród skał magmowych. Do najbardziej cenionych i przy tym najpopularniejszych należy diabaz oliwinowy. Ważna jest ich regularna wymiana i usuwanie pokruszonych kawałków. Kamienie do pieca sauny zmienia się raz na dwa lata. Pamiętaj także o ich uzupełnianiu w trakcie użytkowania. Wyposażenie sauny, jakim są kamienie, polewa się chochlą wody, co pozwala na wytworzenie pary, bez uszkodzenia grzałki.

Zestaw ręcznik i poduszka do sauny Sade, Lapuan Kankurit

Warto wybierać wysokiej jakości wyposażenie sauny

Wyposażenie sauny powinno być wysokiej jakości, solidnie wykonane i dopasowane do jej rodzaju. Jest to istotne m.in. ze względów zdrowotnych. Wnętrze sauny powinno być przemyślane i dostosowane do panujących wewnątrz niej warunków. Dlatego warto wybierać elementy wyposażenia pochodzące z godnego zaufania źródła, od cenionych w branży producentów. Wielu z nich pochodzi z ojczyzny saun – Finlandii i może pochwalić się wieloletnią tradycją.

Zestaw poduszka i ręcznik lniany do sauny Ruusu x Hvittrask, Lapuan Kankurit

Akcesoria do sauny także są ważne

Kiedy już wybierzesz odpowiednie elementy wyposażenia sauny, zwróć uwagę na właściwe akcesoria dla użytkowników. Do saunowania podchodzi się bez ubrania, dlatego dla komfortu osób korzystających z tej formy relaksu, warto jest, zaopatrzyć się w ręczniki – na przykład lniane. Ich zaletą jest to, że są cienkie, dzięki czemu dobrze chłoną wilgoć i szybko wysychają. Poza tym przyda się mata do sauny, poduszka, a także butelka na wodę, aby móc nawodnić nagrzany organizm. Te gadżety są równie ważne, co wyposażenie sauny takie jak kamienie do pieca, wiadra prysznicowe, lampy, ponieważ wpływają na wygodę i pozytywne doświadczenia użytkowników. To sprawia, że relaks jest o wiele prostszy. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na jakościowe akcesoria saunowe dostosowane do panującej tam atmosfery.

Ręczniki z certyfikowanego lnu Ruusu x Hvittrask, Lapuan Kankurit

Zobacz także:

Pufadesign

Odpowiedz


*