Historia ogrodów włoskich sięga epoki renesansu, kiedy ludzie pragnęli tworzyć wokół siebie harmonijny i piękny krajobraz. We wczesnym okresie renesansu ogrody włoskie tworzone były na planie kwadratu wraz z podzielonymi na mniejsze części kwaterami, w których obecne były trawniki oraz drzewa. Całość wczesnych ogrodów włoskich była otoczona masywnym, kamiennym murem. Z czasem traktowano je, jako wyznacznik bogactwa właściciela danej ziemi. Dlatego ówczesne ogrody włoskie zyskały szereg dodatkowych elementów upiększających przestrzeń, na przykład posągi.
Ogrody włoskie – inspiracja dla innych stylów aranżacji otwartej przestrzeni
Kunszt aranżacji ogrodów w stylu włoskim w epoce renesansu miał wielu naśladowców. W następującej po renesansie epoce, czyli baroku ogrody włoskie stanowiły inspirację do jednego z najbardziej znanych styli, jakimi są ogrody francuskie. Wpływy włoskie zadecydowały o ich regularności, które z czasem powodowały, że ogrody przybierały formę dużych makiet. Co równie istotne, w ciągu kolejnych wieków oba rodzaje ogrodów pokazywały pozycję społeczną osoby, która taki ogród posiadała w obejściu swojej posiadłości.
Charakterystyczne cechy ogrodów w stylu włoskim
Głównymi cechami ogrodów włoskich jest wszechobecna symetria i uporządkowanie. Nie znajdziemy tutaj przypadkowych zasadzeń, wszelkie kompozycje roślinne są starannie zaplanowane i wkomponowane w otaczającą przestrzeń. To, co w dużej mierze przykuwa wzrok osób podziwiających ogrody włoskie to misternie przystrzyżone żywopłoty oraz zadbane trawniki.
Elementy architektoniczne stosowane w ogrodach włoskich
Jednym z kluczowym elementów w ogrodach włoskich są elementy architektury, wkomponowane w cały obszar ogrodu. Często spotykane są posągi ukazujące postacie kobiet, parterowe, kamienne salony, altany czy bramki różane. Jednakże to fontanny są najbardziej okazałym punktem ogrodu włoskiego. Najczęściej przybierają one formę okazałych sadzawek z wodą o strumieniu kilku metrów.
Ogrody włoskie w otoczeniu okazałych pałaców
Ogrody włoskie obecne są przy wielu włoskich rezydencjach, będącymi obiektami turystycznymi. Znajdziemy je między innymi w Villa d’Este, gdzie ogród włoski wkomponowany został w zapierający dech w piersiach krajobrazach. Najbardziej w oczy rzuca się sporej wielkości fontanna oraz trzy przedzielone zbiorniki wodne w kolorze lazuru. Inny znany ogród włoski znajduje się w Villa Farnese, stworzony na polecenie kardynała Alessandra Farnese, późniejszego papieża Pawła III. Niezwykle efektowny ogród włoski znajduje się w obejściach Villa Lante. Ogród gra tutaj pierwsze skrzypce, gdyż nawet elementy pałacu w formie dwóch budynków umieszczone są symetrycznie na tle całości kompozycji.
Gdzie w Polsce możemy spotkać ogrody włoskie?
Nieliczne ogrody w stylu włoskim spotykamy także w Polsce. Możemy zobaczyć je w obejściach Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, jednakże to ogród włoski w Wilanowie jest najchętniej odwiedzany w naszym kraju. Obok efektownie zaaranżowanej roślinności w ogrodzie włoskim znajdziemy także oranżerię, liczne posągi oraz boskiety.
Włoskie ogrody współcześnie
Współcześnie ogrody włoskie utożsamiamy głównie z malowniczym rejonem Toskanii. We współczesnym ogrodzie włoskim dominują barwne rośliny, w tym lawenda. Jest także miejsce na inne różnokolorowe kwiaty, skalniaki. Zastosowanie szerokiej gamy roślin kontrastując z kamiennymi murami daje ukojenie podczas upalnych dni.
Odpowiedz