Czym są ogrody barokowe?

Ogrody barokowe nazywane są także francuskimi, czy też urządzonymi w stylu francuskim. Trend ten rozpoczął się we Francji w XVII wieku. Styl wywodzi się z renesansowych włoskich ogrodów, będących częstym uzupełnieniem dworów i pałaców. Ogrody barokowe charakteryzują się regularnością kompozycji, uformowanymi drzewami i krzewami, alejami, labiryntami, szpalerami oraz punktami widokowymi, co dodaje im uroku. Tendencja do stylu francuskiego trwała przez 150 lat, kiedy to podwórza cieszyły się szczególną popularnością.

Kolekcja mebli ogrodowych Allez, Normann Copenhagen

Elementy ogrodów barokowych – co składa się na kompozycję?

W ogrodach barokowych możesz dopatrzyć się wielkiej różnorodności. Wśród licznych detali znajdziesz kompozycje roślinne, które zdobią podwórze. Najbardziej ozdobną częścią są partery uzupełnione rzeźbami roślinnymi. Części ogrodów francuskich oddzielają od siebie szpalery lub też tworzą osobne aleje. Warto wymienić także boskiety – otwarte, szachownicowe, stale zielone, które otaczały place – tak zwane gabinety lub teatry ogrodowe. Ciekawą częścią ogrodów barokowych są także labirynty oraz rzeźby ogrodowe – pełne, dekoracyjne, albo wazony z kwiatami. Kolejnymi elementami są zwierzyńce i towarzyszące im menażerie.

Kolekcja mebli ograodowych Allez, Normann Copenahgen

Jakie budowle znajdziemy w ogrodach w stylu barokowym?

W ogrodach barokowych zdecydowanie dominuje roślinność. Mimo to ich stałym elementem są konkretne budowle. Wśród nich znajdziemy schody, mury tarasowe, które kiedyś nawiązywały do pałacowych, trejaże, czyli ażurowe konstrukcje z metalu lub drewna, które dzielą się na berceaux i portyki, belweder, będący budynkiem z tarasem widokowym i oranżerie dla roślin egzotycznych. Jeżeli w obszarze powstania ogrodu barokowego występowały groty, zdobiono je motywami mitologicznymi.

Plecionka wiedeńska, krzesło ogrodowe Allez, Normann Copenhagen

Jakie rośliny są wykorzystywane?

Do ogrodów francuskich wykorzystywane są na ogół skupiska roślinne, które tworzą ich całość. Szczególną popularnością cieszą się drzewa. Należą do nich m.in. grab, buk, wiąz, cis, dęby, kasztanowce. Sadzone są również krzewy – leszczyna, bukszpan i inne. Warto wspomnieć o stosowanych w ogrodach barokowych roślinach ciepłolubnych, takich jak pomarańcze, cytryny, jaśminy. Uznaniem właścicieli terenów szczycą się również róże. Należy pamiętać także o rabatach roślin ozdobnych – aksamitek, nagietków, goździków, bławatków, narcyzów i pozostałych.

Ogród barokowy to wspaniałe miejsce do odpoczynku

Ogrody barokowe są pełne uroku, toteż stanowią idealne miejsce do odpoczynku. Na terenie Polski znajdziemy kilka takich przestrzeni, m.in. przy Zamku Królewskim w Warszawie, rezydencji Krzyżtopór, Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie. Ciekawa infrastruktura i bujna roślinność pozwolą Ci na chwilę relaksu, ucieczki od zgiełku miasta. Dlatego z całą pewnością, ogrody francuskie zasługują na zainteresowanie. Ponad stuletnia tradycja ich tworzenia, która przetrwała kilka epok, zapiera dech w piersiach, a kwiaty i drzewa cieszą oko odwiedzających. Jeśli szukasz sposobu na oderwanie się od miejskiego otoczenia, ogrody barokowe będą idealnym pomysłem.

Fotele ogrodowe Level, Houe

Pufadesign

Odpowiedz


*