Prosta i minimalizm – cechy charakterystyczne nowoczesnych łazienek loftowych

Nowoczesne łazienki loftowe urządzane są w myśl stylu, którego historia sięga lat 50. XX wieku. Wtedy to nowojorscy artyści wykorzystywali opuszczone budynki przeznaczone pod pracownie. Styl zyskał dużą popularność w naszym kraju na przełomie XX i XXI wieku, a w ostatnich kilku latach jest szczególnie wykorzystywany do urządzania domów i mieszkań. Często stosuje się go także w aranżacjach nowoczesnych łazienek loftowych. Nazwa „loft” z języka angielskiego oznacza poddasze, dlatego to, co w ujęciu klasycznym charakteryzuje nowoczesne łazienki loftowe to duża kubatura pomieszczenia, zwłaszcza w wymiarze góra-dół. Nowoczesna łazienka loftowa sprawdzi się głównie we wspomnianych wnętrzach, na przykład opuszczonych fabrykach, które pragniemy zaadaptować do warunków mieszkalnych. Nie oznacza to, że tylko tam mają swoje zastosowanie – z powodzeniem można je urządzać także w wielu innych wnętrzach, nawet na małej przestrzeni.

Kinkiet/Plafon Over Me, Northern
Kinkiet Plus, ENOstudio

W jaki sposób stworzyć nowoczesną łazienkę loftową?

Aranżując nowoczesną łazienkę loftową, należy pamiętać o tym, co w głównej mierze definiuje styl loftowy. Nie może więc zabraknąć uwidocznionych elementów konstrukcyjnych. Taki efekt można uzyskać na kilka sposobów. Najczęściej odbywa się to przy ściąganiu starych warstw farby oraz tynku, dzięki czemu możemy ukazać cegły będące podstawą konstrukcji. Istotne jest, by w nowoczesnych łazienkach loftowych odkryte cegły zabezpieczyć przed pyleniem oraz nadmierną wilgocią, która panuje w takich pomieszczeniach. Wiele firm budowlanych oferuje również materiały, które sprawdzą się w tworzeniu podstawy dla nowoczesnych łazienek loftowych. Poza cegłami z powodzeniem można stosować tynki betonowe, które nadadzą pomieszczeniu nieco surowego wyglądu. Często w nowoczesnych łazienkach loftowych ukazuje się pozostałe elementy konstrukcji, takie jak rury, które najczęściej maluje się w ciemnych, stonowanych odcieniach. Istotnym aspektem podczas tworzenia nowoczesnej łazienki loftowej jest dobór materiału przeznaczonego na podłogę. Sprawdzą się tutaj płytki stylizowane na beton lub drewniane deski.

Kinkiet Cime, ENOstudio
Kinkiet Front Single, Nordlux

Wyposażenie nowoczesnych łazienek loftowych

Stylowe wnętrze w nowoczesnych łazienkach loftowych to nie wszystko. Równie ważne jest wyposażenie pomieszczenia i dodatki znajdujące się w nim. Meble w nowoczesnych łazienkach loftowych najczęściej tworzone są w dwóch rodzajów materiałów – drewna i metalu. Najczęściej meble posiadają prostą konstrukcję i nie znajdzie się w nich ozdobnych uchwytów i nóżek, gdyż styl loftowy wiąże się z minimalizmem. Wśród pozostałych elementów wyposażenia warto zwrócić szczególną uwagę na grzejniki. Ich wybór jest ogromny, jednak w nowoczesnych łazienkach loftowych szczególnie przydatny będzie konkretny typ grzejników, na przykład te przypominające drabinki. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. W nowoczesnych łazienkach loftowych przydadzą się głównie proste, czarne lampy oraz kinkiety, dostępne w ofercie Pufa Design.

Kinkiet Cast, Menu

Pufadesign

Odpowiedz


*