Kuchnia rustykalna – wnętrze o przytulnym charakterze

Kuchnia rustykalna – wnętrze o przytulnym charakterze

Kuchnie rustykalne oddają klimat życia według pór roku oraz dnia. Ogromną rolę odgrywa tutaj oświetlenie naturalne oraz aranżacja oddająca klimat sielskości. Kuchnia rustykalna zwana jest także kuchnią w stylu wiejskim, gdyż etymologia łacińskiego słowa „rusticus” oznacza „wiejski”. Kuchnie rustykalne zostały spopularyzowane w XVIII-wiecznych romantycznych wnętrzach we Francji. Od lat cieszą się także niesłabnącą popularnością w naszym kraju.

Lampa wisząca Borneo, It’s About Romie
Lampa wisząca Mekong, It’s About Romie
Lampa wisząca Serengeti, It’s About Romie

Czym kierować się przy urządzaniu kuchni rustykalnej?

Aby kuchnia rustykalna była przyjemną przestrzenią do życia, warto zadbać o kilka szczegółów, które nadadzą wnętrzu przytulności. To, co wyróżnia kuchnie rustykalne to przede wszystkim jasność. Warto zatem pomalować ściany w odcieniach bieli, delikatnego beżu czy szarości. Na rynku dostępne są farby wysokiej klasy cechujące się plamoodpornością, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu narażonym na zabrudzenia. Ogromną rolę w kuchniach rustykalnych odgrywają duże, drewniane okna, które wpuszczają do wnętrza ciepłe światło podczas wschodów i zachodów słońca. Często w aranżacjach kuchni rustykalnych wykorzystuje się elementy upodabniające wnętrze do pomieszczeń gospodarczych. Są to między innymi belki sufitowe oraz deski podłogowe, często specjalnie postarzane.

Lampa wisząca Reflex, Tar Design
Lampa wisząca Bau, Normann Copenhagen

Nuta nowoczesności w kuchniach rustykalnych 

Urządzając kuchnie rustykalne coraz częściej wprowadzane są elementy unowocześniające wnętrze. Naturalne materiały wykorzystywane w kuchniach rustykalnych dobrze współgrają także z dodatkami, będącymi wyznacznikami stylu nowoczesnego, na przykład metalowymi elementami. Możemy je także łączyć z kamiennymi dodatkami i elementami wyposażenia, między innymi kamiennymi zlewami czy blatami. W kuchniach rustykalnych możemy wprowadzić powiew nowoczesności dzięki specyficznej aranżacji całego wnętrza. Dokonać tego można na przykład poprzez zastosowanie wyspy kuchennej w centralnej części pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, by w kuchni rustykalnej zastosować tzw. trójkąt roboczy, który sprawi, że wnętrze będzie funkcjonalne i estetyczne.

Lampa wisząca Retro, Zuiver
Lampa wisząca z wikliny, HK Living

Aranżując kuchnię rustykalną postaw na meble z naturalnych surowców

Klimat kuchni rustykalnej możemy osiągnąć także dzięki zastosowaniu odpowiednich mebli. W kuchniach rustykalnych wykorzystuje się głównie meble drewniane. Szczególnie polecane są masywne meble dębowe z uwidocznionymi słojami drewna, doskonale komponujące się z naturalnym klimatem wnętrza. W kuchniach rustykalnych dobrze wyglądają również drewniane meble pomalowane na biały kolor z dodatkowymi przetarciami optycznie postarzającymi meble. Oprócz standardowych szafek warto w kuchni umieścić kredens, w którym można wyeksponować porcelanę czy przygotowane przez nas przetwory.

Lampa wisząca Cebu, It’s About Romie

Podstawowe wyposażenie kuchni rustykalnej

W kuchniach rustykalnych nie może zabraknąć wyposażenia, nawiązującego do całości stylu. Polecane są przede wszystkim drewniane przybory, w tym deski do krojenia, a także atrybuty przydatne przy przygotowywaniu posiłków – łyżki, łopatki, noże do masła czy łyżeczki do miodu. W kuchniach rustykalnych wykorzystuje się także drewniane chlebaki, będące dodatkową ozdobą wnętrza. Jest to także praktyczny atrybut w kuchni, gdyż naturalny surowiec jest szczególnie polecany do przechowywania chleba.

Lampa wisząca Kalahari, It’s About Romie

Jakie inne atrybuty będą przydatne w kuchni?

Oprócz opisanych powyżej elementów wyposażenia kuchni rustykalnej warto zastosować także podatkowe atrybuty, ułatwiające pracę w kuchni. Zachęcamy do zakupu produktów ze sklepu Pufa Design, które doskonale wpasują się do wnętrza kuchni rustykalnej. Dębowe wieszaki na ubrania z powodzeniem możemy wykorzystać jako wieszak na ręczniki w kuchni, montowany przy dolnej szafce. Na takim wieszaku warto powiesić nasze ręczniki stworzone z naturalnych surowców, które wkomponują się w kuchnie urządzone w stylu rustykalnym.

Pufadesign

Odpowiedz


*