Dywany plecione z juty – ozdoby wnętrza stworzone z biodegradowalnych materiałów

Dywany plecione z juty są chętnie wykorzystywane jako ozdoba domów i mieszkań. Do ich produkcji wykorzystuje się materiał pochodzący z roślin rodzaju juta. Główny udział w tworzeniu dywanów plecionych z juty ma roślina o nazwie juta torebkowa. Jest to roślina jednoroczna rosnąca w klimacie tropikalnym, która jest drugim po bawełnie najczęściej wykorzystywanym surowcem. Światowymi potentatami w produkcji juty są Indie, Bangladesz i Chiny. To w tych krajach istnieją dogodne warunki do rozwoju juty torebkowej, czyli wilgotny i gorący klimat. Włókna pozyskiwane z tej rośliny służą do tworzenia ozdób, worków, sznurków, a także plecionych dywanów z juty, które są częstym elementem dekoracyjnym domów.

Chodnik Ada, Pappelina
Chodnik Olle, Pappelina

W jaki sposób produkuje się plecione dywany z juty?

Dywany plecione z juty tworzy się na wiele różnych sposobów. Małe dywaniki tworzy się z przeważnie z tkaniny jutowej o splocie płóciennym. Jest to jeden z podstawowych splotów wykorzystywany przy naturalnych materiałach – juty, bawełny i lnu. Ten typ tkaniny jest szeroko rozpowszechniony także w ogrodnictwie, florystyce i przy tworzeniu innych domowych dekoracji, na przykład obrusów czy poszewek na poduszki. Większe dywany plecie się z juty o większej gramaturze. Wykorzystuje się różne techniki plecenia, uzyskując niepowtarzalny atrybut wnętrzarski. Szczególnie efektowne są dywany jutowe, wykonane z grubego sznurka, na którym uwidocznione są wyraźne sploty. Plecione dywany z cieńszych sznurków jutowych często są misternie wykonanymi małymi dziełami sztuki, na których umieszcza się imponujące wzory.

Chodnik Boo, Pappelina

Dywany plecione z juty – element wielu stylów projektowania wnętrz

Dywany plecione z juty nadają wnętrzu przytulności, dlatego sprawdzą się w wielu typach wnętrz. Szczególnie dobrze wyglądają w pomieszczeniach zaaranżowanych według stylu boho, który wprowadza klimat afrykański. Projektowanie wnętrz zgodnie z założeniami tego stylu wymaga zastosowań elementów wykonanych z lnu, drewna i wikliny, nie może również zabraknąć dywanów plecionych z juty. Wpisują się one w kolorystykę całego stylu, który utrzymany jest w odcieniach ziemi, piasku, jasnych brązów, szarości i przytłumionej zieleni. Plecione dywany z juty z powodzeniem można stosować we wnętrzach, w których ceni się dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Głównie są to wnętrza skandynawskie i rustykalne. Jasne ściany i kontrastująca podłoga to doskonały anturaż dla plecionych dywanów z juty, które nadadzą wnętrzu sielskiego klimatu.

Chodnik Boo, Pappelina

W jaki sposób dbać o plecione dywany z juty?

Dywany plecione z juty wymagają specjalnej pielęgnacji ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Czyszczenie dywanów jest stosunkowo łatwe. Unika się przede wszystkim prania w pralce oraz suszenia w suszarce. Obroty urządzeń i zastosowane detergenty mogą zniszczyć strukturę plecionych dywanów z juty. Nie zaleca się także stosowania wybielaczy, które mogą trwale wybarwić naturalny, jasnobrązowy kolor dywanów. Do czyszczenia plecionych dywanów z juty należy korzystać z delikatnego mydła. Dywan najlepiej suszyć w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Chodnik Vera, Pappelina

Pufadesign

Odpowiedz


*