Ścieżki w ogrodzie – istotna część architektury ogrodowej

Ścieżki w ogrodzie są elementem przestrzeni, która przykuwa szczególną uwagę. Tworzenie ścieżek w ogrodzie w dużej mierze uzależnione jest od naszej inwencji twórczej, która będzie łączyć aspekty estetyczne oraz funkcjonalne. Projektując ścieżki w ogrodzie, należy określić, które miejsca mają być ze sobą skomunikowane. Kluczowy element, stanowiący punkt wyjścia dla dalszego poprowadzenia ścieżek w ogrodzie to część frontowa przestrzeni przed domem. Obszar ten wyznacza wjazd do garażu oraz drogę wejściową do domu, po której poruszają się między innymi pojazdy. Ta przestrzeń wymaga zastosowania wytrzymałych materiałów, które pod wpływem ciężaru samochodów nie będą się zapadać. W tym przypadku warto zastosować dodatkowe utwardzenia znajdujące się pod kostką brukową czy betonowymi płytami. Ścieżki w ogrodzie wytyczają drogę do obiektów znajdujących się na naszej działce. W ten sposób możemy zaznaczyć miejsce przeznaczone dla kubłów na śmieci oraz ciągi komunikacyjne między altaną, dodatkowym garażem czy składzikiem na narzędzia. W ogródkach działkowych ścieżki mogą rozgraniczać strefę relaksu od miejsca, w którym uprawiamy warzywa i owoce, a także prowadzić do klomb i skalniaków, które pragniemy podkreślić.

Lampa ogrodowa Fuse, Nordlux
Donice Edge, Skagerak
Donice Highland, Bolia

Materiały stosowane do tworzenia ścieżek w ogrodzie

Do układania ścieżek w ogrodzie należy wykorzystać materiały, które będą odporne na działanie szerokiego zakresu temperatur. Głównie powinny być mrozoodporne i odporne na spękania, a także antypoślizgowe, by pod wpływem opadów nie stwarzały ryzyka poślizgnięcia się. Przy tworzeniu ścieżek w ogrodzie wykorzystuje się betonowe płyty i kostki, ale sprawdzą się także żwir, kamień czy klinkier i drewno. Dobór rodzaju materiału do tworzenia ścieżek w ogrodzie uzależniony jest także od stylistyki, w której utrzymana jest elewacja domu, dzięki temu całość będzie się dobrze komponować. Jest to ważne głównie w przypadku, kiedy decydujemy się na wytyczenie ścieżek wokół domu, które przebiegają przy ścianach. W miejscach narażonych na znaczny ciężar wykorzystuje się kostki brukowe i betonowe o grubości 6-8 cm, a także klinkier drogowy. Przy tworzeniu ścieżek w ogrodzie, przebiegających przy trawniku można wykorzystać nie tylko kostki brukowe, ale także dekoracyjny żwir i fragmenty ceramiki, które jednak wymagają regularnego odchwaszczania. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie przeciętych drewnianych bali umieszczanych na trawniku. Słoje drewna w połączeniu z okoliczną roślinnością będą tworzyły swojski klimat, charakteryzujący ogrody zaprojektowane w stylu wiejskim.

Leżak ogrodowy Click Sunlounger, Houe
Prysznic ogrodowy Aquart, Seletti

Artykuły przydatne przy tworzeniu ścieżek w ogrodzie

Ścieżki łączą przestrzeń ogrodową z przylegającym domem, dlatego są miejscem, po których poruszamy się niezależnie od pory dnia, także wieczorami. Należy zatem przy ścieżkach w ogrodzie zainstalować oświetlenie, dzięki któremu bezpiecznie trafimy do domu. Do tego celu sprawdzą się głównie stojące lampy ogrodowe będące w ofercie naszego sklepu internetowego. Lampy w postaci słupków doświetlą nie tylko ścieżki w ogrodzie, ale także wjazd do garażu czy wejście do altany lub tarasu. Dodatkowo przy ścieżkach można ustawiać donice, będące dodatkową przestrzenią do wyeksponowania kwiatów.

Lampa ogrodowa Phoenix, Nordlux
Lampy ogrodowe Front, Nordlux

Pufadesign

Odpowiedz


*