Czym wyróżniają się nowoczesne ogrody minimalistyczne?

Czym wyróżniają się nowoczesne ogrody minimalistyczne?

Wyważenie, subtelność i prostota charakteryzują nowoczesne ogrody minimalistyczne. Najczęściej na taki typ ogrodu decydują się osoby, które posiadają nowoczesne, designerskie domy i pragną stworzyć unikatową przestrzeń wokół. Nowoczesne ogrody minimalistyczne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej przestrzeni, którą można zaaranżować.

Leżaki MOLO, Houe
Stół Beam, krzesła Clips, Houe

Wniosą element uporządkowania i będą nienarzucającym się tłem dla domu. Mogą być także dogodną przestrzenią dla osób, które cenią odpoczynek na świeżym powietrzu, lecz nie chcą przeznaczać dużej ilości czasu na jego pielęgnowanie. Dlatego w takich ogrodach brakuje okazałych rabat i grządek, które ustępują miejsca krzewom, ozdobnym trawom i drzewkom. Cechą przykuwającą wzrok są duże połacie trawnika, które zajmują większość powierzchni ogrodu.

Ławka Paon, Houe

Zabawa formą w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych

Przystępując do aranżacji przestrzeni na potrzeby nowoczesnego ogrodu minimalistycznego, można skorzystać z projektu sporządzonego przez architekta krajobrazu. Ciekawym pomysłem może też być skorzystanie z gotowych inspiracji znajdujących się w Internecie lub branżowych czasopismach, możemy również wykazać się kreatywnością, tworząc własną, unikatową kompozycję. Istotą tworzenia nowoczesnych ogrodów minimalistycznych jest konsekwentne zastosowanie formy, będącej motywem przewodnim ogrodu. Warto także wziąć pod uwagę kształt domu i jego elementy architektoniczne. Surowe, kanciaste formy będą bazą dla tworzenia ogrodów w oparciu o kwadraty, a gdy dom posiada łukowate lub okrągłe elementy, na przykład kolumny, należy również zastosować podobny kształt, między innymi w obrzeżach. W ten sposób możemy formować także rośliny, uzyskując harmonijną i uporządkowaną strukturę panującą w ogrodzie.

Lampa ogrodowa Arki 100, Nordlux
Kinkiet Grip, Nordlux

Roślinność w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych

W nowoczesnych ogrodach minimalistycznych warto postawić na wyjątkowe okazy roślin, które nadadzą charakteru przydomowej przestrzeni. Należy jednak zachować umiar w ich doborze, aby zachować główną cechę ogrodu, czyli jego minimalizm. Przydatne będą efektowne drzewa, między innymi magnolie, których kwiaty dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, ale także klony i brzozy. Bukszpany i sosny karłowe doskonale nadają się do formowania preferowanego przez nas kształtu. W nowoczesnych ogrodach minimalistycznych sprawdzą się także ozdobne trawy, na przykład trawy pampasowe, które szczególnie dobrze będą wyglądać w ogrodach sporządzonych na bazie koła i łuków. Elementu kolorystycznego dodadzą wieloletnie byliny o efektownych kwiatach, między innymi czosnek ozdobny czy wąskolistna lawenda, które mogą być również ozdobą domowego wazonu. Ważnym elementem nowoczesnego ogrodu minimalistycznego jest trawnik. Warto wykorzystać nasiona traw odpornych na działanie chwastów, można skorzystać także z gotowych rozwiązań, czyli trawy na rolce.

Chodnik dwustronny Dana, Pappelina

Pufadesign

Odpowiedz


*