Jak urządzić ogród swoich marzeń?

Jak urządzić ogród swoich marzeń?

Po przeprowadzce do wymarzonego domu często zadajemy sobie pytanie – jak urządzić ogród? Wiele zależy od naszych preferencji w kwestii aranżacji przestrzeni, a także stylu architektonicznego naszego domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć harmonijny, współgrający ze sobą obszar. Obecnie niezwykle popularne stały się domy nowoczesne. W tym przypadku warto urządzić ogród w stylu nowoczesnym, wyróżniający się minimalizmem i prostotą. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają niewielkie doświadczenie w kwestii pielęgnacji roślin oraz tych, które pragną poświęcać niewielką ilość czasu na pielęgnację ogrodu. Przy domach znajdujących się w strefach podmiejskich lub wiejskich warto urządzić ogród wprowadzający sielski klimat. Doskonałym rozwiązaniem będzie również aranżacja ogrodu w stylu angielskim, który sprawia wrażenie pozornego nieuporządkowania, będący jednocześnie miejscem odpoczynku na łonie natury. Przy okazałych posiadłościach warto wyznaczyć niezwykle efektowny ogród francuski, cechujący się symetrią, wymagający jednak misternego zaaranżowania przestrzeni. Wiele osób decyduje się na odstępstwo od utartych schematów i stylów, a w zamian tworzy własne kompozycje, w których znajdują się ulubione drzewa, krzewy i kwiaty.

Stół Leaf, krzesła Paon, Houe
Donice Highlands, Bolia

W jaki sposób urządzić ogród w stylu less waste?

W ostatnich latach na popularności zyskało pojęcie less waste, będące swego rodzaju filozofią życiową. Less waste dotyczy wielu sfer życia, nawet kwestii urządzania ogrodu. Głównym założeniem tego nurtu jest wykorzystywanie dostępnych rzeczy w taki sposób, aby ograniczyć ilość generowanych odpadów. Jak zatem urządzić ogród zgodnie z filozofią lesswaste? Przy tworzeniu rozsadów różnych roślin, możemy wykorzystać np. wytłoczki na jajka. Po stworzeniu sadzonek wystarczy rozdzielić rośliny i umieścić całość w ziemi. Celuloza, z której tworzone są wytłaczanki, rozłoży się w glebie, dzięki czemu w pełni wykorzystujemy ten przedmiot. Przy urządzaniu ogrodu możemy wykorzystać również przedmioty, których nie przeznaczymy do dalszego użytku. Oklejenie ozdobnym sznurem starego wiadra stworzy mały stolik kawowy do ogrodu lub osłonkę na donicę, a stłuczoną glinianą doniczkę można wykorzystać przy stworzeniu małego wodospadu.

Kinkiety Aleria, Nordlux
Donice Podium, Bolia

O czym należy pamiętać przy urządzaniu ogrodu?

Urządzając ogród warto pamiętać o tym, iż poza względami estetycznymi, często spełnia on także inne funkcje, ponieważ bywa również przestrzenią dla dzieci, z ogrodowymi placami zabaw, oraz miejscem relaksu, w którym możemy spędzić wolny czas. Warto zatem wyznaczyć dedykowane przestrzenie przeznaczone do uprawy roślin, między innymi warzywniki czy klomby z kwiatami. Wyjątkowe okazy można wyeksponować w jednej z wyjątkowych donic z naszego sklepu internetowego, które odporne są na działanie warunków atmosferycznych. W strefie przeznaczonej do odpoczynku sprawdzą się meble ogrodowe – stoły i krzesła, dzięki którym wygodnie możemy spożywać posiłki w ogrodzie lub spędzić czas ze znajomymi. Istotną kwestią urządzania ogrodu jest zaplanowanie ścieżek, które przykładowo będą wyznaczały drogę do altanki, garażu oraz wejścia do domu. Przy ścieżkach należy zastosować odpowiednie oświetlenie – sprawdzą się tutaj lampy ogrodowe słupki z oferty Pufa Design.

Fokus 65, słupek ogrodowy, Nordlux
Oświetlenie Matrix 45, Nordlux

Pufadesign

Odpowiedz


*