Ogrody nowoczesne współgrające z nowoczesnym budownictwem

Ogrody nowoczesne współgrające z nowoczesnym budownictwem

Nowoczesny ogród powinien być dopasowany do stylistyki domu, do którego ogród przylega. Główną cechu aranżacji przydomowej zieleni jest minimalizm. W nowoczesnych ogrodach dominują regularne formy – kół, trójkątów, kwadratów i prostokątów, dąży się także do harmonii i prostoty, dlatego ten typ ogrodu nie posiada wielu elementów dekoracyjnych. Styl nowoczesnych ogrodów trafia również do przestrzeni miejskiej, na nowo budowanych osiedlach tworzy się przestrzeń przyjazną dla ludzi, która jednocześnie daje wytchnienie od miejskiego zgiełku.

Hamak wolnostojący CHILLit Cobana Alu, SACKit

Przy projektowaniu nowoczesnego ogrodu postaw na zieleń

Dominującą cechą nowoczesnych ogrodów są krótko przycięte trawniki, zajmujące przeważającą większość powierzchni ogrodu. Nieliczna roślinność w postaci drzew i krzewów musi stwarzać nie tylko odpowiednio zharmonizowany obszar, ale tworzyć przestrzeń, która grą światła będzie komponować się z architekturą domu. Unika się roślin jednorocznych na rzecz wieloletnich krzewów i drzew z okazałymi liśćmi. W ogrodach nowoczesnych z powodzeniem można wykorzystać rododendrony, juki (karolińską oraz kalifornijską), tuje, bukszpany i ozdobne trawy. W ostatnich latach popularne stały się bambusy, które występują w odmianach mrozoodpornych. Wśród drzew prym wiodą magnolie, klony palmowe, brzozy brodawkowate oraz surmie. Z roślin tworzy się kompozycje ograniczone betonowymi obrzeżami wypełnionymi kamieniami. Beton jest również podstawą tworzenia ścieżek, podjazdów oraz ich obrzeży. Z kolei przy tworzeniu tarasów stawia się nie tylko na beton, ale także na drewno, głównie egzotyczne.

Siedzisko i puf RETROit Cobana, SACKit

Dodatkowe elementy przydatne w aranżacji nowoczesnego ogrodu

Artykuły dostępne w naszym sklepie internetowym pozwalają na dopracowanie zaprojektowanego ogrodu nowoczesnego. Dobierając poszczególne elementy należy, wziąć pod uwagę, że nowoczesne ogrody cechują się minimalizmem, dlatego ich wyposażenie musi być odpowiednio wyważone. Ogród jest przestrzenią do odpoczynku i relaksu, dlatego powinny znaleźć się w nim meble ogrodowe. Stoły, sofy i krzesła będą przydatne podczas spotkań na świeżym powietrzu, a regulowane leżaki będą przydatne latem, gdy zapragniemy spędzić czas przy kąpielach słonecznych. W ogrodzie warto zadbać nie tylko komfort, ale także o odpowiedni nastrój i doświetlenie ogrodu. Sprawdzą się zwłaszcza lampy w postaci kul lub w formie głazów, które można postawić na trawniku czy tarasie. Przy wytyczonych ścieżkach warto umieścić stojące lampy ogrodowe, w tym minimalistyczne lampy ze źródłem światła na szczycie, a na elewacji można zastosować eleganckie kinkiety ogrodowe. Podczas spotkań na świeżym powietrzu przydadzą się również przenośne lampy ogrodowe, które doświetlą przestrzeń. W nowoczesnych ogrodach eksponuję się nieliczne gatunki roślin, które będą doskonale współgrały z donicami ogrodowymi, na przykład z donicami na metalowym stelażu lub surowej, prostej podstawie.

Krzesło WM String, Menu

Pufadesign

Odpowiedz


*