Aranżacja małego ogrodu – czyli mała powierzchnia, wiele możliwości

Aranżacja małego ogrodu stwarza nie lada wyzwanie projektantom, ponieważ na małym areale należy zastosować rozwiązania wpływające nie tylko na estetykę, ale także warto sprawić, by ogród spełniał funkcje rekreacyjne. Architekci krajobrazu stosują wiele sztuczek wpływających na funkcjonalność ogrodu i optyczne powiększenie jego powierzchni. W przypadku aranżacji małego ogrodu, znajdującego się przed domem warto wykorzystać dostępną przestrzeń na wiele sposobów. Skraje schodów przed domem możemy obsadzić kwiatami, a umieszczenie rzeźby przy końcu prostej ścieżki optycznie powiększy przestrzeń. Warto wykorzystać także obrzeża domu, przy których można zasadzić niewielkie krzewy, a wokół nich wysypać korę lub kamyczki, a całość wykończyć ozdobnym, kamiennym obrzeżem. Przy aranżacji małego ogrodu możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne domu, dzięki czemu zyskamy miejsce przeznaczone do eksponowania kwiatów, na przykład umieszczając skrzynki na barierkach tarasowych, w których możemy posadzić okazałe pelargonie lub surfinie.

Podobny pomysł można zastosować przed wejściem do domu, gdzie znajdują się haczyki do powieszenia donicy z kwiatami. Aranżując mały ogród, projektanci wykorzystują również między innymi lustra, które optycznie powiększą ogród, a także symetryczne rozstawianie roślin, jednocześnie wprowadzając do ogrodu element uporządkowania.

Sposoby aranżacji małego ogrodu działkowego

Ogrody działkowe służą głównie jako miejsce relaksu i uprawy roślin, dlatego aranżacja małego ogrodu powinna odpowiadać na wiele potrzeb użytkowników. Obowiązkowym elementem ogrodu działkowego jest altana, która pozwala na przechowywanie narzędzi i schronienie się przed deszczem. Planując wytyczanie ścieżek, możemy wyznaczyć dodatkowe miejsca dla uprawy małych roślin – przykładowo przy układaniu większych płyt możemy zachować przerwy między nimi, dzięki temu utworzy się przestrzeń dla ziół lub do wysiewu trawy. Część trawnika możemy przeznaczyć na betonowe lub drewniane warzywniki w formie kwadratów, które można umieszczać w odstępach, tworząc efektowną szachownicę. W aranżacjach małego ogrodu architekci krajobrazu wykorzystują również wgłębniki, czyli celowe obniżenie terenu. Dzięki temu możliwe jest wyeksponowanie miejsca dla roślin, a okalające obrzeże może być wykorzystane jako dodatkowe miejsce do siedzenia, przy którym warto umieścić mały stolik.

Sprawdzone artykuły przydatne w aranżacji małego ogrodu

Niezależnie od tego, w jaki sposób zaaranżujemy mały ogród, warto zaopatrzyć się w produkty z naszego sklepu, które nadadzą szczególnego charakteru naszemu ogrodowi. W aranżacjach małego ogrodu przydadzą się meble ogrodowe, znajdujące się w naszej ofercie, zwłaszcza małe stoliki kawowe, do których warto dobrać krzesła i poduszki zwiększające komfort. Spędzając wieczory na świeżym powietrzu, należy zadbać o właściwy nastrój, który możemy uzyskać poprzez odpowiednie oświetlenie. W małych ogrodach sprawdzą się kinkiety, ale również lampy stojące w postaci słupków, które nie zajmują wiele miejsca, a specyficznej atmosfery nadadzą lampy naftowe.

Kolekcja lamp zewnętrznych Nordlux

Tarasy oraz wejścia do altan możemy ozdobić jednym z wyjątkowych dywanów, przeznaczonych do wykorzystania na zewnątrz.

Dywany zewnętrzne Pappelina

Pufadesign

Odpowiedz


*