Historia powstania ogrodów angielskich

Historia powstania ogrodów angielskich

Ogród angielski jest typem ogrodu, który upowszechnił się w XVIII wieku. Początkowo ogrody europejskie czerpały inspirację z ogrodów chińskich i w japońskich. W epoce baroku otoczenie wielu okazałych pałaców było wykończonych w stylu francuskim, w których panowała harmonia, symetria i regularność. Ogród angielski powstał w opozycji do ogrodów francuskich. Główne założenie w projektowaniu tego typu ogrodu to dodanie elementu dzikości, które stwarzały wrażenie krajobrazu niemal nietkniętego ręką człowieka. Ogródki angielskie obecne są w wielu okazałych rezydencjach na terenie Wielkiej Brytanii, między innymi Stourhead i Bowood w Wiltshire czy Englischer Garden w hrabstwie Buckinghamshire. Styl angielski stosowano również w projektowaniu ogrodów w Polsce. Za sprawą króla Augusta III Sasa, w Łazienkach Królewskich stworzono ogród angielski. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest obecnie jednym z najlepiej odwzorowanych ogródków angielskich w Polsce.

Stół i krzesła marki Houe w ogrodzie

Jak zaaranżować ogródek angielski?

Dzikość i pozorne wrażenie zaniedbania to cechy charakterystyczne ogródków angielskich. Przystępując do projektowania ogrodu, warto rozpocząć od rozrysowania obszaru, który planujemy zaaranżować. Należy również określić rodzaj gleby oraz stopień nasłonecznienia. Dzięki temu dopasujemy odpowiednie rośliny, które będą przystosowane do warunków panujących w naszym ogrodzie. W ogródkach angielskich unika się dużych połaci trawnika, dlatego należy zaplanować rozmieszczenie klomb lub skalników. Dobór roślinności to kluczowa kwestia projektowania ogródka angielskiego. Wykorzystuje się krzewy, np. hortensje, a także rośliny pnące i róże, które można umieszczać przy altanach lub specjalnych łukach pełniących funkcję podpory.

Ogrodowe meble Linear Steel Muuto na tle pnączy

Przygotowując kompozycję roślinną w ogródku angielskim, należy kierować się zasadą, że rośliny sadzi się według ich wielkości – wysokie rośliny z tyłu, a niższe na przedzie. W ogrodzie warto wytyczyć dróżkę prowadzącą do domu lub tarasu wykonaną z betonowych płyt, ułożonych nieregularnie, wokół których można umieścić kwiaty lub niskie krzewy z opadającymi łodygami. Wykorzystując żywopłoty możemy ogrodzić ogród, warto również posadzić drzewa, które z czasem będą okazałym elementem naszego ogródka angielskiego. Przy wejściu do ogrodu sprawdzą się lampy stojące lub kinkiety ogrodowe, dostępne w naszej ofercie. 

Zewnętrzne dywany Pappelina

Elementy architektoniczne w ogrodach angielskich

W ogrodach angielskich poza roślinnością buduje się również małe budynki. Takie obiekty nazywają się follies i stosuje się je jako element dekoracyjny ogrodu. Mogą przybierać formę wieżyczek, altan i kapliczek. Przykładem takich obiektów są między innymi neogotyckie budynki znajdujące się na obszarze Zjednoczonego Królestwa: Broadway Tower i Paxton Tower. Świątynia Sybilli w Puławach jest przykładem architektury ogrodowej, spotykanej w Polsce. W ogródkach angielskich wśród roślin umieszcza się betonowe posągi oraz małe fontanny. Często dla wyeksponowania wybranego gatunku rośliny stosuje się donice betonowe wsparte na cokołach, dlatego warto w nich umieszczać nasze najcenniejsze okazy.

Miejsce na rozsady i donice – system regałów marki String

Pufadesign

Odpowiedz


*