Remontujesz sypialnię i szukasz inspiracji, jak ją zaaranżować? A może właśnie urządzasz swój dom i poszukujesz ciekawych pomysłów, jak zaprojektować sypialnię, jaki wybrać styl, czy meble? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszamy do niniejszego artykułu. Przedstawimy w nim ogólne założenia aranżacyjne, przybliżmy style oraz podpowiemy kilka praktycznych rozwiązań, które możesz zastosować aranżując swoją sypialnię.
Pierwszym krokiem w aranżacji sypialni jest wybór stylu
Istnieje wiele stylów, oraz nieograniczone możliwości projektowania, aranżowania sypialni, jednak, by nieco ułatwić poruszanie się w tej sferze, przybliżmy wybrane z nich:
– Minimalistyczny, nowoczesny styl pozwoli uzyskać spokój i pełnię przestrzeni. Prostota formy, porządek bez dodatkowych faktur i barokowych mebli.
– Industrialny, rustykalny, z ceglaną ścianką, prostotą tworzyw i metalem, często jako elementem oświetlenia. Pomieszczenie ma być funkcjonalne. Idealna propozycja do mieszkań loftowych.
– Skandynawski, styl pełen bieli przeplatającej się z kolorem jasnego, naturalnego drewna. W takim wnętrzu dla złagodzenia surowości stawia się na delikatne dodatki np. wełniany pled czy lniane poszewki na poduszki.
Kolor ściany odzwierciedla styl wnętrza
Gdy już wiesz, w jakim klimacie będzie urządzona Twoja sypialnia, przystąp do wyboru koloru ściany lub tapety. Modne jest obecnie dodanie pomieszczeniom nieco koloru malując jedną ze ścian na inny, kontrastowy odcień. To samo tyczy się wyboru tapety. Możesz wybrać przykładowo romantyczną w drobne kwiaty, nowoczesną w kolorowe pasy lub bogato zdobiona złotymi arabeskami. Ważne jest jednak, by kolory i wzory sprzyjały wypoczynkowi, nie powinny być zbyt krzykliwe i jaskrawe, raczej stonowane, wyciszające, podobnie jak oświetlenie sypialni.
Łoże king size i dodatki to elementy, które warto rozważyć aranżując sypialnię
Łóżko jest w sypialni najważniejszą częścią pomieszczenia. Przed jego zakupem, warto zadać sobie pytanie, czy lubisz przykładowo czytać przed snem, oglądać TV, czy ma ona służyć wyłącznie do snu. Jeśli służyć będzie wyłącznie do snu, to można wybrać takie bez wysokiej oprawy. Jeśli lubisz wieczorami czytać w łóżku książki lub oglądać telewizję, to sugerujemy wybrać te tapicerowane. Pozwoli Ci na wygodne usadowienie się podczas wieczornej lektury lub seansu filmowego. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż takie łóżko dodatkowo nadaje sypialni nieco bardziej majestatycznego charakteru.
Ważne są także oczywiście wymiary. Przy przestronnych pomieszczeniach zdecydowanie warto wybrać rozmiar king size. Bardzo praktyczne są także stoliki nocne, które warto skompletować aranżując sypialnię.
Kolejnym etapem będzie wybór pościeli
Osoby, które lubią bawić się sypialnianym stylem właśnie za pomocą kolorowych materiałów: pościeli i narzut, mają tutaj także duże pole do popisu. Jeśli sypialnia powinna być aranżowana raczej w klasycznym, stonowanym stylu, to warto rozważyć kolory szarości, brązu i czystej bieli. Jeśli natomiast właśnie dzięki niej chcielibyście nadać wnętrzu nieco więcej ciepła, urozmaicenia, można rozważyć np. pościel w drobne kolorowe kwiaty, czy nawet kropki, paski lub inne wzory. Pościel w kwiaty będzie prezentować się bardzo delikatnie. Alternatywą dla wzorów mogą być jednokolorowe zestawy pościeli, jednak w bardziej „żywych” odcieniach, np. słonecznikowy żółty, fuksjowy lub wciąż bardzo modny chabrowy i morska zieleń.
Czas na narzutę
To też bardzo ważny element wystroju sypialni. Ona również może zadecydować, czy podkreślić styl, w jakim planujemy zaaranżować sypialnię. Dobrze zwrócić uwagę, by przykładowo w przypadku pościeli we wzory wybrać pled o gładkiej fakturze, bez wzorów. Dobrze się prezentuje ponadto, będąc w podobnym kolorze co wzór pościeli, wtedy całość będzie się uzupełniać. Przy neonowej pościeli postawmy na przytłumiony kolor narzuty np. biały czy szary.
Szafki nocne to kolejny mebel który warto brać pod uwagę aranżując sypialnię
Okazuje się, że są to bardzo praktyczne elementy, to na nich odkładamy na noc telefony, zegarki, czy książki. A w ich szufladach trzymamy ładowarki, biżuterię i kremy do rąk. To jakie wybierzemy będzie zależało od ilości miejsca, jaką mamy do zagospodarowania. Przy wąskich pomieszczeniach warto rozważyć styl klasyczny, prosty w formie. Często szafki można dokupić przy wyborze łóżka, są wtedy one wykonane z tego samego koloru drewna, co daje spójną całość.
Szafy, zabudowa garderobiana w sypialni
Sypialnia jest również miejscem gdzie rano przygotowujemy się do wyjścia. Stąd też i duże pojemne szafy będą bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zazwyczaj jest to zabudowa wykonana na wymiar dopasowana do indywidualnych potrzeb.Jeżeli chcemy optycznie powiększyć naszą sypialnię można zastosować rozwiązanie w postaci zainstalowania luster na wszystkich skrzydłach. Lustra możemy wybrać zwykłe lub przyciemnione. Te drugie będą bardziej delikatne dla oczu, lecz nieco mniej wyraziste w przypadku dokładnego odwzorowania barw.
Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów aranżacji sypialni
W pierwszej kolejności sugerujemy zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła, tj. Sugerujemy wybrać oświetlenie o ciepłej lub neutralnej barwie. Nie będą one męczyć wzroku, a ponadto barwa ciepła ma w dużej mierze cechy relaksujące, uspokajające. Lampę wiszącą, sufitową wizualnie warto dobrać pod styl jaki ma panować w pomieszczeniu. Ważne by światło było delikatne.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także umieszczenie kinkietów do sypialni, w taki sposób, by znajdowały się przy bokach łóżka. Świetnym pomysłem są też lampki nocne, często stawiane na stolikach przy łóżku właśnie. Jeśli chodzi o barwę światła do czytania to warto rozważyć neutralną. Nie będzie ona męczyć wzroku i pobudzać do wytężenia oraz mobilizować do wstawania. Oświetlenie sypialni może także stanowić niezwykłą ozdobę samą w sobie, jak również jako odpowiednie uwypuklenie kluczowych elementów aranżacji wnętrza.
Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym w sypialni są rośliny
Jest to opcja dla osób, które lubią zieleń w domu. Kwiaty w stylowych, designerskich doniczkach, to nie tylko wyjątkowo unikalna ozdoba, ale także odpoczynek dla oczu, jak również nieco bardziej naturalny klimat pomieszczenia. Można tutaj przykładowo wybrać: paprotkę, bluszcz, dracenię, czy kaktus lub sansewierę.
Kończąc niniejszy wpis, jeszcze dodamy, iż aranżując sypialnię można postawić także do dodatki w postaci wyciszających obrazów, czy delikatnego podświetlenia umieszczonego np. za telewizorem, szafkami, czy łóżkiem. Całość powinna tworzyć klimat relaksu i wyciszenia, by móc w pełni odpocząć i się zrelaksować.
Odpowiedz