Oświetlenie w kuchni – inspiracje

Wybór oświetlenia do dużej, nowoczesnej kuchni i jadalni to nie lada wyzwanie, stąd zdecydowanie warto szukać inspiracji wśród różnych aranżacji. Myśląc o oświetleniu kuchni dobrze jest patrzeć na nie z dwóch perspektyw, tj. z jednej strony należy dobrać odpowiednie źródła światła dedykowane całemu pomieszczeniu, a z drugiej dodatkowe, które będą doświetlać przestrzeń roboczą w kuchni, czy też bezpośrednio miejsce spożywania posiłków.

Lampa Cuna, Umage

Inspiracje w zakresie oświetlenia całej kuchni

Projektując kuchnię dobrze jest już na etapie bardzo wstępnym przemyśleć jej zarys. W zależności od tego, jak będą rozmieszczone sprzęty kuchenne, rozwieszone szafki, czy ułożony blat roboczy, tak też dobrać oświetlenie wiszące, czy też boczne. Warto pamiętać, że szafki poprzez swoją szerokość od ściany mogą wpłynąć na pewne zaciemnienie blatu roboczego. Ponadto w przypadku oświetlenia, już w chwili rozprowadzania elektryki wskazane jest widzieć, gdzie należy doprowadzić prąd, w jakie miejsca, by całość ostatecznie była łatwa do podłączenia bez konieczności dodatkowych prac instalacyjnych, ingerujących w ściany/sufity. Wśród oświetlenia sufitowego, bardzo modne są połączenia lamp wiszących, z halogenami, które dodatkowo doświetlają poszczególne miejsca w kuchni.

Lampa wisząca Clava Dine Slate, Umage

Stół jadalniany lub wyspa z hokerami

Dobrze jest przed planowaniem, poszukiwaniem inspiracji oświetlenia kuchni, ustalić kilka szczegółów takich, jak np. długość stołu jadalnego, czy lokalizacja oraz wielkość ewentualnej wyspy kuchennej. W zależności od tego można dobrać odpowiednio po jednej lampie głównej, umieszczonej centralnie nad stołem, czy wyspą, lub kilka mniejszych ułożonych liniowo. Jeżeli mamy długi stół dla wielu członków rodziny zdecydujmy się na światło punktowe. Lampa składająca się z trzech osobnych ramion może być ciekawym pomysłem. Modne obecnie minimalistyczne i designerskie lampy mają długie kable do regulacji, co daje też dużo możliwości aranżacyjnych.

Lampy Grain, Muuto

A jaką lampę dobrać, jeśli chcemy postawić na coś prostego, lecz nadal eleganckiego? Zależy oczywiście od stylu wnętrza. Jeżeli pomieszczenie ma mieć charakter bardziej stonowany, warto rozważyć lampy z abażurami szklanymi, doskonale prezentować się będą te ze szkła mlecznego.

Lampy Bright Spot, Nordic Tales

Jeśli wnętrze potrzebuje „świeżości” to sugerujemy rozważyć lampy metalowe lub z tworzywa, jednak w jakimś wibrującym kolorze. W kuchniach świetnie prezentują się te kolory, które kojarzą nam się z jedzeniem, więc gdy myślimy o żółtym to wybierzmy cytrynowy. Jeśli myślimy o niebieskim to warto rozważyć barwy kojarzące się z jagodami, czy przykładowo jeżynami.

Lampy Ili Ili LaLava, Umage

Poszukując prostoty oraz nieco bardziej rustykalnego charakteru, warto rozważyć lampy, których obudowa jest drewniana. Są one jednocześnie retro, który jako styl lubi kolor i przepych, jak i typowy styl skandynawski, który stawia na surowość we wnętrzu.

Lampa Clava Dine Wood, Umage

Inspiracje oświetlenia nad przestrzenią roboczą

Kuchenne blaty i zlew są miejscem, gdzie przygotowujemy swoje posiłki, warto jest więc zadbać o ich dobre naświetlenie. Warto wybrać w takim przypadku kinkiety do kuchni, także takie, które posiadają ruchome ramiona, co daje znacznie więcej praktycznych opcji doświetlenia. W tym typie lamp istnieje też możliwość wyboru rozwiązań, które np. posiadają dwa ramiona, czyli dwa ogniska światła. 

Kinkiety Arigato, Grupa

Ważna jest także barwowa temperatura światła

Do wyboru mamy trzy rodzaje światła: zimne, ciepłe i neutralne. Dla oświetlenia całości pomieszczenia możemy wybrać światło ciepłe, delikatne dla naszych oczu. Jeśli chodzi o oświetlenie punktowe to zdecydujmy się na barwę neutralną. Da nam to najbardziej optymalny ogląd na to co robimy i na samą kolorystykę tego co przygotowujemy w kuchni. Ten sam typ oświetlenia polecamy do umieszczenia nad wyspą lub stołem.

Lampy sufitowe do kuchni i plafony

Lampy wiszące do kuchni

Pufadesign

Odpowiedz


*