Ławka z palet – ekologiczne wyposażenie ogrodu

Ogród to miejsce, gdzie w okresie wiosenno-letnim spędzamy sporo czasu, dlatego też jego wyposażenie jest niezwykle ważne. Chcąc urządzić przydomowy teren możemy wykorzystać pozostałości po budowie lub remoncie, takie jak np. drewniane palety. Samodzielnie zmontowana ławka zapewni nam wygodę łączącą się z zasadami ekologii, oraz dumę ze względu na pracę, jakiej się podjęliśmy. Wybierając palety, z których powstanie mebel warto zadbać o to, aby były one solidne. Tutaj najlepiej sprawdzą się tak zwane europalety, produkowane z dobrze wysuszonego i jednocześnie mocnego drewna. Aby zyskać pewność, że ławka przetrwa znacznie dłużej, dobrze jest zainwestować w zupełnie nowe materiały. Najpopularniejszym wyborem są palety o wymiarach 800x1200x144mm. Podczas tworzenia ławki sprawdzić mogą się również nieco lżejsze palety budowlane. Wykonany z takich surowców mebel nie tylko będzie prezentował się nowocześnie, ale również niezwykle ciekawie. To rozwiązanie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, między innymi dlatego, że coraz popularniejsze stają się poglądy dotyczące dbałości o środowisko i ponownego wykorzystywania raz zakupionych materiałów. Ponadto taki mebel jest absolutnie unikalny i stylowy.

Fot. Richard Biros, Unsplash

Stoliki kawowe

Poduchy

Jak wygląda konstrukcja ławki?

Ławkę z palet, która stanie w przydomowym ogrodzie można wykonać samodzielnie. Podstawą konstrukcji będą dwie połączone palety, natomiast trzecia zostanie wykorzystana jako oparcie. Jest to najprostszy schemat siedziska. Ilość palet zmienia się w zależności od wielkości mebla. Aby wykonać ławkę niezbędne są także odpowiednie akcesoria – szlifierka do drewna, papier ścierny, rękawice, gogle ochronne i maska przeciwpyłowa, a także wkręty i wiertarka. Po wykonaniu siedziska ważne jest zabezpieczenie drewna – w tym celu potrzebne są impregnat, oraz olej i lakier lub farby akrylowe. Zgromadzone akcesoria pozwolą nam na staranne wykonanie ławki, która będzie stanowić niebanalną i jednocześnie praktyczną ozdobę ogrodu. Na samym początku ważne jest odpowiednie przygotowanie palet poprzez oczyszczenie i wyszlifowanie. Warto działać etapowo używając w celu usunięcia ewentualnych nierówności papierem ściernym o różnych ziarnistościach. Wszelkie ubytki w deskach można uzupełnić specjalną szpachlą do drewna, która po wyschnięciu nie kruszy się i nie pęka. Po zaimpregnowaniu palet przychodzi pora na ich złączenie. Wszelkie czynności wynikające z konstruowania ławki warto wykonywać na zewnątrz.

Jak zaaranżować otoczenie z wykorzystaniem palet?

Ekologia na dobre zagościła w trendach, także tych dotyczących urządzania naszego otoczenia, jakim jest ogród. Powtórne wykorzystanie palet do konstrukcji stylowych siedzisk staje się coraz popularniejsze. Teren przed domem otoczony rzędem wysokich tuj, z tarasem, na którym stoją brązowe donice podtrzymujące świeżo zakwitnięte kwiaty będzie wydawał się pełen uroku. Jednak, przyda się także miejsce, gdzie można w spokoju delektować się ulubioną kawą. Dlatego też, warto zdecydować się na ciekawą ławkę z palet pomalowaną na biało, na której miejsce zajmą ciemnoszare poduszki. Codzienne spędzanie wolnego czasu w takim otoczeniu będzie łączyć się z prawdziwą przyjemnością. Jeżeli dodatkowo siedzisko będzie wykonane przez nas własnoręcznie, tym bardziej docenimy chwile spędzone na świeżym powietrzu. Ławka może mieć dowolne rozmiary, możemy także stworzyć komplet z dwóch mniejszych modeli stojących naprzeciw siebie. Decydując się na wykonanie mebli ogrodowych z palet nie tylko dbamy o środowisko, ale również tworzymy coś, co nada naszemu otoczeniu niezwykłego charakteru.

Meble ogrodowe

Lampy ogrodowe

Akcesoria ogrodowe

Zdjęcie tytułowe Matt Seymour, Unsplash

Pufa Design

Odpowiedz


*