Lampki do przedpokoju – jakie wybrać? Zobacz inspiracje

Przedpokój i jego właściwe oświetlenie – na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając lampki do przedpokoju?

Przedpokój zwyczajowo jest pomieszczeniem niedużych rozmiarów, niejednokrotnie długim, wąskim, a nade wszystko niedoświetlonym przez trudno docierające naturalne światło. Dlatego też warto rozmyślnie zaplanować oświetlenie, z góry ustalając dokładnie punkty, w których zamieszczone zostaną lampy. Pod uwagę należy wziąć także kolorystykę ścian i podłogi, wysokość pomieszczenia oraz elementy znajdujące się w przedpokoju, wraz z wyposażeniem.

Plafony Asteria UP marki UMAGE to doskonały sposób na rozświetlenie korytarza.

W przypadku przedpokoi wysokich można postawić przykładowo na sufitowe lampy wiszące. Jeśli jednak sufit jest stosunkowo nisko usytuowany to zrezygnujmy z tego typu rozwiązań, by zachować więcej przestrzeni. Sprawdzą się wówczas proste plafony, minimalistyczne w swej konstrukcji czy kilkupunktowe listwy halogenowe, które dodatkowo można kierować w różne strony przedpokoju.

Lampy Eos Esther UMAGE mają płaskie klosze, więc odnajdą się w ciągach komunikacyjnych.

Jeśli wykonany został sufit podwieszany, to ciekawym pomysłem mogą być także halogeny lub lampy wpuszczane w sufit. Zrezygnujmy raczej z wiszących lamp i żyrandoli, które dodatkowo zabierają przestrzeń i optycznie mogą ją nadmiernie przytłoczyć.

Jeden lub kilka spotlightów VALON-2 DTW ZUIVER to świetny pomysł na przedpokój.

Kinkiety do sypialni

Kinkiety do salonu

W przedpokojach ciemnych warto przede wszystkim rozważyć lampy o transparentnych kloszach, mogą być kolorowe, ale raczej nie mleczne. Odcień mleczny szkła pochłania w dużej mierze światło żarówki.

Lampa Acorn na systemie Cannonball Cluster 3 UMAGE – kilka lamp w jednej.

Warto w przedpokoju rozplanować zarówno światło sufitowe, jak i boczne. Sprawdzą się w tej roli kinkiety czy oświetlenie liniowe np.: obrazów czy dekoracji ściennych. Designerskim rozwiązaniem jest również tafla lustra z wbudowanymi punktami świetlnymi. Doskonale sprawdzi się także lampka do przedpokoju, dekoracyjnie stojąca np.; na kredensie. Interesującym rozwiązaniem mogą być także lampy do przedpokoju zawieszone w określonych odstępach od siebie. Sprawdzi się to zwłaszcza przy długich korytarzach typu „wagon”.

Subtelne doświetlenie korytarza lampką Baluna Table Small marki GRUPA

Jakie lampy sprawdzą się najlepiej w przedpokoju? Jaki dobrać odcień światła?

Obecnie modne do przedpokoju są eleganckie w swej prostocie i minimalizmie lampy, wykonane z metalu (np.: malowanego proszkowo na czarno) oraz transparentnego szkła. Może to być zarówno lampa składająca się z kilku reflektorów, zawieszonych na wspólnej linii, bądź proste plafony, wygrywające swoją funkcjonalnością w przedpokoju. Jeśli chodzi o kolory światła, to w przedpokoju sprawdzi się światło ciepłe, jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego, nie męczące oczu, a także pozwalające uzyskać najwierniejsze odbicie lustrzane, bez zakłamań. Z uwagi na fakt, iż w przedpokoju potrzebujemy zwyczajowo uzyskać możliwie szybko efekt oświetlenia i na relatywnie krótki okres, to dobrym rozwiązaniem są żarówki halogenowe, które szybko uzyskują pełną skalę jasności. Lampy ledowe również idealnie sprawdzą się w przedpokoju.

Kinkiet GIN Eno Studio

Lampy industrialne

Żyrandole do salonu

Oświetlenie kluczowych elementów – czyli lampki w przedpokoju podświetlające np.: obrazy, lustra czy szafy

O tym obszarze również warto pamiętać, gdyż tego typu oświetlenie jest bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu. Przy oświetleniu lustra sprawdzą się kinkiety. Jeśli jesteśmy zwolennikami bogatego stylu np. typu glamour to właśnie kinkiety dają nam wiele możliwości w urządzaniu oświetlenia w przedpokoju. Co do zasady oprawa sufitowa niech pozostanie elegancka w swej prostocie, zaś kinkiety mogą być ozdobne, dekoracyjne czy fantazyjne. Oświetlenie szafy to nade wszystko praktyczność. Liniowe oświetlenie ledowe będzie doskonałą formą. Coraz częściej wykorzystuje się również oświetlenie wewnątrz elementów meblowych.

Seria kinkietów Arigato GRUPA doskonale oświetli komodę, lustro czy kolekcję zdjęć.

Warto także rozważyć oświetlenie schodowe. Ciekawym pomysłem na doświetlenie schodów mogą okazać się niedużej wielkości lampki dedykowane do przedpokoju, zasilane akumulatorem, całkowicie mobilne z funkcją ściemniacza, które dekoracyjnie i funkcjonalnie można umieścić na wybranych stopniach schodów.

Mobilne lampki Carrie LED duńskiej marki MENU

Kinkiety do sypialni

Kinkiety i lampy ścienne

Pufadesign

2 komentarze

  1. Każde pomieszczenie w domu wymaga dokładnego zaplanowania rozmieszczenia oświetlenia. Trzeba zadbać, aby lampy znalazły się w takich miejscach, gdzie będą zapewniać odpowiednie źródło światła.

Odpowiedz


*