Plecionka wiedeńska w Twoim domu. Poznaj jeden z najgorętszych trendów sezonu

Od przeszło półtora wieku ma swoich zagorzałych zwolenników. Choć właściwie nigdy nie wyszła z mody, co jakiś czas projektanci postanawiają przypomnieć nam jej urodę i nieprzebrane możliwości. Teraz właśnie przeżywa kolejną chwilę triumfu. Plecionka wiedeńska wróciła na salony!

Krzesło barowe 811 (detal), Ton

Krzesło barowe 811 (detal), Ton

Kariera plecionki zaczęła się w 1859 roku. Wtedy to stolarz Michael Tonet, założyciel słynnej fabryki mebli giętych, zaprojektował krzesło numer 14. Miało gięte oparcie i – w jednej z wersji – siedzisko wyplatane z trzciny. Krzesło szybko zyskało wielką popularność w wiedeńskich kawiarniach II połowy XIX wieku (stąd nazwa plecionki), a w 1869 roku zdobyło złoty medal na wystawie w Paryżu. Model ten sprzedał się już w 80 milionach sztuk!

Krzesła nr 14, Ton

Krzesła nr 14, Ton

Zobacz artykuł: Tapicerowane krzesła i fotele

Nowoczesne krzesła z klasycznym sznytem

Spadkobierczynią mistrza Toneta jest marka Ton. W jej ofercie znajdziesz sprzęty z wyplatanymi elementami, np. linię 811, opartą na projektach Josefa Hoffmana z 1930 roku. W Pufa Design mamy krzesła, fotele i krzesła barowe z tej serii – w różnych wersjach kolorystycznych, wykonane z drewna bukowego i ratanu. W odróżnieniu od ikonicznego wzoru 14 tu plecione są nie siedziska, lecz oparcia. Tak wykonane meble są solidne i wygodne, a dzięki ażurowym „plecom” – wizualnie lekkie, wręcz delikatne. Klasyczne kształty, niepozbawione jednak współczesnego uroku, pozwalają łączyć je z meblami i dodatkami w bardzo różnych stylach. Po plecionkę sięgają też inne marki, np. Northern – jej trójnożny stołek Pal, wykonany z solidnej dębiny i delikatnej wikliny, to kolejny przykład ponadczasowego sprzętu, w którym nowoczesność spotyka się z klasyką.

Krzesła 811, Ton

Krzesła 811, Ton

Zobacz artykuł: Jak i czym szybko i tanio odświeżyć wnętrze?

Do jakich wnętrz pasuje plecionka?

Jak powiedzieliśmy, plecionka wiedeńska jest uniwersalna. Świetnie sprawdza się we współczesnym wzornictwie, łagodząc silną wymowę niektórych propozycji designerów. Nowoczesne krzesła nowoczesne krzesła z ażurowymi elementami zaspokoją gusta i fanów śmiałych rozwiązań, i zwolenników klasyki. Z kolei meble o bardziej zachowawczych formach wraz z plecionym dodatkiem zyskują intrygujący „smaczek”. Umiejętne wykorzystanie plecionki czyni aranżacyjne cuda! Elegancki wystrój staje się mniej formalny, mały salon wydaje się większy i jaśniejszy; rodzima codzienność zyskuje – wedle fantazji użytkownika – ekologiczny sznyt lub orientalny wdzięk. Wyplatane meble dobrze wyglądają w salonie, sypialni, jadalni. Przy odrobinie wyobraźni można je też świetnie „ograć” w aranżacji pokoju młodzieżowego. Warto zaprosić trzcinowe sploty do przedpokoju, gdzie zwykle miejsca jest niewiele i sprzęty powinny być wizualnie lekkie, delikatne. Można też pobawić się w układankę i spróbować połączyć plecionkę z różnymi strukturami i fakturami: litym drewnem, fornirem, tkaniną, skórą, filcem, a także z innymi plecionymi formami, jak różnego rodzaju kosze, maty, siatki i sznury. Rezultat może być zachwycający!

Stołki dekoracyjne Pal, Northern

Stołki dekoracyjne Pal, Northern

Zobacz artykuł: Jadalnia – centralny punkt w naszych domach 

Wszystko się dziś pięknie plecie

Wyplatane elementy spotkamy oczywiście nie tylko w projektach krzesłach i innych „siedzisk”. Ażurowe mogą być ściany i fronty szaf, zagłówki łóżek, blaty stolików, a także dodatki, np. klosze lamp, oprawa luster, parawany. Duńska marka Umage zaprezentowała niedawno nową linię mebli – komody Treasures, których boczne ścianki wykonane są z ekologicznej skóry, tkaniny albo właśnie plecionki weneckiej. Komoda taka, w wersji dwu- lub trzydrzwiowej, jest bardzo pojemna; zaokrąglone, ażurowe boki sprawiają jednak, że wydaje się lekka i nieduża.

Komoda Treasures, Umage

Komoda Treasures, Umage

Zobacz artykuł: Wystrój salonu z nowościami marki Umage 

Pufa Design także kocha plecionkę wiedeńską! Projekty zawierające ten piękny element zebraliśmy w specjalnej kategorii TU. Zapraszamy: obejrzyj, poczytaj, zachwyć się i – zaproś wyplatane meble do swojego domu. Będzie modnie, pięknie i stylowo!

Pufa Design

Odpowiedz


*