Jak urządzić nowoczesny salon?

Salon – serce domu, w którym rozgrywają się najważniejsze rodzinne wydarzenia; miejsce odpoczynku z bliskimi i przyjmowania przyjaciół. Jeśli chcesz go urządzić w nowoczesnym stylu, koniecznie przeczytaj kilka naszych wskazówek!

fot. Nordic Tales

Salon z krzesłami i lampami marki Nordic Tales

Architekci wnętrz wymieniają trzy najważniejsze jego cechy – musi być przestronny, wygodny i funkcjonalny. Nie jest to już dawne reprezentacyjne pomieszczenie urządzane tak, aby przede wszystkim zachwycić gości, nawet kosztem komfortu właścicieli. Współczesny salon nie jest znakiem pozycji i zamożności mieszkańców, ale dowodem ich świetnego gustu, wyczucia stylu i miłości do własnego domu.

Zobacz artykuł: Salon w stylu nowoczesnym

fot. Salon z wyposażeniem marki Normann Copenhagen

Salon z wyposażeniem marki Normann Copenhagen

Jak urządzić deweloperski salon z aneksem kuchennym?

Żeby zrealizować marzenie o salonie „na czasie”, musisz mądrze wybrać wszystkie elementy – meble, oświetlenie, dodatki do domu – a także umiejętnie rozmieścić je w przestrzeni. Salony połączone z aneksem kuchennym niekoniecznie są duże, ważne więc, żeby nawet niewielką przestrzeń zagospodarować z umiarem, nie zagracić jej, pozostawić dużo „powietrza”. Dzisiejszy salon często łączy w sobie cechy jadalni, bawialni i pokoju telewizyjnego. Jak jednak zmieścić w nim wszystkie niezbędne meble – sofę, stół, krzesła lub fotele, a do tego jeszcze znaleźć miejsce na książki, bibeloty, rośliny?

Zobacz artykuł: Jadalnia centralny punkt w naszych domach

Fot. Jadalnia z lampą Aluvia Medium marki Umage

Jadalnia z lampą Aluvia Medium marki Umage

Przestronnie i minimalistycznie – czyli jaki powinien być nowoczesny salon?

Kluczem jest minimalizm. Wybieraj proste, nowoczesne meble, jak tapicerowane sofy i fotele Muuto z linii Outline, pufy-kostki Five tej samej marki, fotele z oferty Umage, sofę ACE Normann Copenhagen. Proste kształty, zaprojektowane tak, aby dawać użytkownikowi maksimum wygody – oto definicja współczesnego minimalizmu. Dobrym wyborem będzie stół okrągły rozkładany, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca, ale w razie potrzeby może przyjąć większą liczbę biesiadników (jak drewniane stoły Iwony Kosickiej). Możesz też jednak wybrać jeden mebel jako mocny akcent – taką rolę dobrze wypełnią sofy Happy Barok Monochrome, Beetle albo zabawny i zaskakujący rozkładany stół Szycha Iwony Kosickiej, którego blat wspiera się na kolorowej nodze.

Zobacz artykuł: Aranżacja salonu z marką MUUTO

Sofa z serii Outline marki Muuto

W salonie sofa z serii Outline marki Muuto

Oszczędnie, surowo, czyli modnie

Czytanie jest mądre, czytanie jest modne – dlatego modny salon zaprasza do siebie książki. Świetnie pomieszczą się one na prostych, stalowych regałach Compile Muuto albo w drewnianych „kostkach” SJ marki We do Wood. Ozdoby do salonu pięknie zaprezentują się na mniejszych półkach Teaser od Umage. A skoro już o dodatkach mowa, i w ich wyborze warto postawić na umiar. Wyrazista ozdoba od Miho, figurka Spring Copenhagen, ciekawa grafika albo pięknie oprawione rodzinne zdjęcie plus odrobina naturalnej zieleni całkowicie wystarczą. Możesz również postawić na tkaniny: poduszki, dywan, zasłony, które będą przyciągały wzrok dzięki wzorom, barwie lub fakturze. Polecamy dywany, poduszki i tace Pappeliny albo dywany Miho. Funkcję dekoracji salonu pełnią też jego ściany. Jeżeli jedna z nich będzie ceglana, pomalowana na intensywny kolor albo pokryta tapetą w wyrazisty wzór, świetnie zgra się z prostymi meblami. W apartamentach lub domach sprawdzą się duże powierzchnie szklane, które optycznie powiększą pokój. Inne materiały, które zobaczysz we współczesnych salonach, to beton i metal – surowe, industrialne i bardzo modne.

Zobacz artykuł: Tace Pappelina – niezbędny dodatek do modnego wnętrza

Półka Teaser marki Umage

Półka Teaser marki Umage na ścianie w salonie

Przytulny salon to także odpowiednio dobrane oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważna sprawa w salonie XXI wieku. Sprawdzą się w nim lampy industrialne, jak cementowa Slice marki Bolia, albo wzory bliższe klasyce, jak Modeco Nordic Tales. Na czasie są nietypowe (albo na takie wyglądające) materiały. Abażur lampy Under the Bell (Muuto) wykonany jest z przetworzonych butelek PET, ale wygląda, jakby był z filcu. Lampa Strand (również Muuto) ma klosz z polimeru, którego włókienka tworzą przejrzystą, intrygującą strukturę. Podobne rozwiązanie zastosowano we wzorze Balloon (Bolia), tu jednak rolę przepuszczającej światło mgiełki pełni tkanina. Jeżeli jednak chcesz uczynić z lampy główną bohaterkę aranżacji, wybierz abażur z ptasich piór, czyli Eos marki Umage, który jak mało który projekt skupia na sobie uwagę. Wszystkie te nowoczesne lampy mają wspólną cechę, mianowicie emitują światło przyjazne, ciepłe i kojące. Przecież nowomodny salon to miejsce, w którym domownicy oraz goście mają czuć się wygodnie, miło, bezpiecznie – po prostu dobrze!

Zobacz artykuł: Wybieramy lampy do salonu

lampa_under_the_bell_promocja_pufa_design

Lampa Under the Bell marki Muuto

Lampy Baloon marki Bolia nad stołem w salonie

Lampy Baloon marki Bolia nad stołem w salonie

Pufa Design

Odpowiedz


*