GRANAT – NOWY TREND W WYSTROJU WNĘTRZ

Kolor granatowy we wnętrzach jest coraz modniejszy! Prawda, niełatwy w aranżacji, jednak efekt, jaki możesz z jego pomocą uzyskać, jest wart wysiłku. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, urządzając dom „na granatowo”, i na jakie marki z oferty Pufy warto  przy tej okazji zwrócić uwagę.       

Fotel The Reader, Image

Fotel The Reader, Umage

Granat to kolor elegancki; bywa nazywany nową czernią, od której jest jednak zdecydowanie mniej „ponury”. Kojarzy się z profesjonalizmem, dlatego sprawdzi się w gabinecie, firmie, instytucji. Nie tylko jednak – coraz częściej spotykamy go we wnętrzach mieszkalnych. I słusznie, bo granatowy może „zrobić” świetną aranżację – pod warunkiem, że użyjesz go w sposób przemyślany, pamiętając o kilku cechach tej wspaniałej barwy.

Fotel The Reader, Image

Fotel The Reader, Umage

Nocne niebo na… ścianie

Granat dobrze łączy się z wieloma kolorami: bielą, szarością, beżem, kremowym, ale także żółtym, butelkową zielenią, jasnym różem. Trzeba też wiedzieć, że sam granatowy może mieć różne odmiany; na przykład Instytut Pantone wyróżnia: Navy Peony, Navy Cosmos, Navy Blue, Navy Blazer, Dark Navy, Midnight Navy. We wszystkich wersjach granat wycisza, sprawdzi się więc w sypialni albo kąciku wypoczynkowym. Ale uwaga! – również wizualnie zmniejsza, „zamyka” wnętrze. Lepiej więc nie ryzykuj pokrycia tą barwą wszystkich ścian, o ile nie mieszkasz w ogromnej pałacowej komnacie. Dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie na granatowo jednej ściany, na przykład tej za wezgłowiem łóżka albo za kanapą przeznaczoną do odpoczynku w ciągu dnia; w ten sposób można też wydzielić miejsce do spania w pokoju dziecięcym. 

Jasno – ciemno – pięknie! 

Takie tło będzie znakomicie komponowało się z jasnymi sprzętami, np. meblami TON, Nurt, Iwona Kosicka Design, Normann Copenhagen. Dodatki? Mogą być przeróżne, ale my stawiamy na drewniane figurki Spring Copenhagen i tej samej marki ceramikę w odcieniu określanym jako „biel wełny”. Ciemne ściany dobrze jest rozjaśnić ciepłym, złocistym światłem. A same lampy? Świetnie, jeżeli wizualnie „odciążą” pomieszczenie. Idealne w tej roli będą Eos marki Umage. Wykonane z piór – białych albo barwionych na jasne odcienie – wyglądają pod sufitem jak chmurki. A  już „anielski” kinkiet Eos na granatowej ścianie to po prostu czysta poezja!  

3043480568cde8260dcb92ec23953866

Fotel w centrum uwagi

W ofercie wielu marek pojawia się coraz więcej granatowych mebli i dodatków. Są piękne, wyraziste, przykuwające uwagę – ale to oznacza, że decydując się na wyposażenie w tym odcieniu, znów musisz postawić na umiar. Ciemne przedmioty mogą zdominować inne elementy aranżacji, dlatego warto wybrać jeden granatowy mebel lub kilka mniejszych dodatków. W ofercie Pufy znajdziesz w tym kolorze na przykład przepiękne pufy tapicerowane – Five Muuto i Sumo Normann Copenhagen; granatowowo-szary puf ręcznie wydziergany z bawełnianego sznurka proponuje polska Motarnia. Przytulności wnętrzu dodadzą tkaniny marki Pappelina: poduszki, pledy, dywany i chodniki; narzuty Tint w kolorze nocy produkuje też Normann Copenhagen. Dobrym uzupełnieniem będą plastikowe drobiazgi marki Authentics, występujące z niezliczonych kolorach – również najciemniejszym niebieskim.

Chodnik Otis, Pappelina

Chodnik Otis, Pappelina

Odcień Umage

Kiedy mowa o meblach, znów warto zwrócić uwagę na ofertę Umage, w której często pojawia się  odcień „petrol”. Jest on bliski barwie Navy Peony z palety Pantone, spodoba się więc osobom zaintrygowanym granatem, ale obawiających się ciemności i chłodu jego „kanonicznej” wersji. Tkanina w takim kolorze zdobi fotele The Reader i The Conversation Piece (tapicerka) oraz komodę Audacious (żaluzja). Ten piękny odcień mają również klosze lamp, m.in. Asteria i Aluvia, oraz metalowe elementy wieszaków Butterflies.  

Fotel The Reader, Umage

Fotel The Reader, Umage

Lampa Asteria, Umage

Lampa Asteria, Umage

Lampa Aluvia, Umage

Lampa Aluvia, Umage

Lampy też chcą być stylowe!   

Modna barwa pojawia się także w projektach oświetlenia. Lampy Ili Ili Grupy Products są składane z modułów w różnych kolorach – możesz skomponować klosz cały granatowy lub połączyć tę barwę z innymi: białą, żółtą, czarną, szarą. Jednak za najbardziej wyrazisty przykład „stylu granatowego” można uznać lampę Kotwica polskiej marki Young Deco. Wzór na kloszu – w kotwice właśnie – przywodzi na myśl styl marynarski, z którym kolor granatowy kojarzy się najbardziej.

Lampa La Lava z kolekcji Ili Ili, Grupa

Lampa La Lava z kolekcji Ili Ili, Grupa

Rejs w nieznane

I oto przechodzimy do sprawy stylów, w jakich może być utrzymane wnętrze „z granatem”, Wspomniany powyżej styl marynarski to niejedyny możliwy, zresztą kojarzy się on głównie z miejscami przeznaczonymi na letni wypoczynek, jak domki letniskowe, jachty, altany, tarasy. Warto jednak sięgnąć po jego elementy także w innych wnętrzach, np. w pokoju dziecięcym, zwłaszcza zamieszkanym przez małego podróżnika. Wspomniana lampa Kotwica, połączona z meblami dla dzieci proponowanymi przez markę Young Deco, zamieni pokoik w bajowy okręt!

Kolekcja lamp Kotwice, Young Deco

Kolekcja lamp Kotwice, Young Deco

Granat „na bogato” 

Granat, kolor dostojny i tajemniczy, pasuje też jednak to całkiem odmiennego stylu – glamour. Wtedy unikamy we wnętrzu czystej bieli, zastępując ją np. jasnym beżem, a oświetlenie i dodatki dobieramy w kolorze złota i miedzi. Fenomenalnie będą wyglądały w takim pokoju „biżuteryjne” lampy Orb Bolia albo niesamowity projekt Mammalampa – Queen, z kloszem od środka złoconym, a na zewnątrz pokrytym warstewką rdzy. W tym stylu dobrze odnajdą się także meble z elementami (np. nogami) w kolorze złotym, z tapicerką w odcieniach butelkowej zieleni, rdzawego brązu, ciemnoniebieskim albo bordo; szukaj ich w ofercie takich marek jak: Menu, Bolia, Muuto, Nurt. Granat glamour lubi również towarzystwo eleganckiego kamienia (marmuru, granitu lub  udających je wysokogatunkowego lastriko) oraz błyszczącego metalu. W Pufie znajdziesz np. stolik Posea Bolia z marmurowym blatem.

Puf Five, Muuto

Puf Five, Muuto

Fotel Visu Lounge, Muuto

Fotel Visu Lounge, Muuto

Skandynawia z akcentem 

Trzecim stylem, do którego pasuje „coś granatowego”, jest styl skandynawski. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się wyciszające właściwości i dyskrecja tego koloru. Czy hygge musi oznaczać otaczanie się wyłącznie beżami? Niekoniecznie! Wybranie jednego mebla o pięknej, nasyconej barwie albo pomysłowe „wypunktowanie” wnętrza drobnymi granatowymi elementami sprawią, że aranżacja będzie bardziej dynamiczna, nie tracąc swojego północnoeuropejskiego charakteru. Tym razem nie podajemy przykładów, bo musielibyśmy wymienić większość produktów z naszej oferty – wszak wzornictwem skandynawskim Pufa Design stoi! Gwarantujemy jednak, że w granacie bardzo Pufie do twarzy.            

Pufa Design

Odpowiedz


*